Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko o Białoczubach!
Autor Wiadomość
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 23 Cze 2006
Posty: 152
  Wysłany: 2007-02-17, 21:19   Wszystko o Białoczubach!

czy to prawda, że sąbiałoczuby brodate ?

Dawid
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 23 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 21:19   

Witam

Hmmm czy białoczuby są brodate...? My w polsce mamy tylko raczej bezbrode ale amerykanie (tak słyszałem) mają białoczuby brodate...

Pozdrawiam KK
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-17, 21:52   

Jak i wszystko, to i to.
Otóż czasami spotykam się u ludzi, że koguciki maja wydziobane pióra w czubie, zapewne przez kurki. Czym to jest spowodowane ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-17, 22:09   

Jeśli są wydziobane przez kury to - musi być to kura dominująca a kogut bardzo nisko w hierarchii.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2007-02-18, 10:06   

Podczas wystawy w Chełmży na giełdzie były trzy kogutki białoczuba czarnego na sprzedaż i wszystkie miały wydziobane pióra na czubku, w sumie dość często się to spotyka, że albo kura, albo kogut mają wydziobane piórka. Najlepiej wtedy oddzielić osobnika do czasu aż mu odrosną nowe, bo w stadzie nigdy mu nie odrosną.
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-02-18, 13:31   

Bo kury wydziobują odrastające pałki, sam miałem kiedyś taki problem, ale z nioskami... A z tymi czubami to czasami u kurek jest to od deptania, gdy koguciki są mocno natarczywe :-|
 
 
jackie 


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 8
Wysłany: 2007-03-14, 11:02   

Zupelnie niedawno zainteresowalem sie czubatkami. Mam juz kolekcje kilku kurek. Pocztytalem troche na ich temat, nie znalazlem jednak klarownej definicji nazewnictwa.
Czym rozni sie czubatka polska od bialoczuba? Czy czubatka polska nie moze miec bialego czuba? Czy bialoczub rozni sie od czubatki tylko kolorem czuba, czy takze brakiem brody? Czy sa to dwie osobne rasy, czy jedynie inne odmiany barwne? Czy krzyzuje sie bialoczuby z czubatkami? Czy bialoczub jest rasa holenderska?
Troche duzo tych pytan ;-) ale moze ktos mnie troche oswieci.
Milego dnia.
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-14, 11:08   

Dokładnie tak...

Czubatka polska i białoczuby to dwie osobne rasy

Prawidłowa nazwa:
Czubatka Polska

Na białoczyby - potocznie mówi się białoczuby
ale generalnie powinno sie mówić: Czubatka Polska Białoczuba bezbroda

Koiecznie poczytaj tu: http://czubatkapolska.pl/...a988da65c5c2e1d
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-03-14, 15:14   

A poprawna nazwa białoczubów holenderskich- to białoczuby polskie :-D to jedna i ta sama rasa.
 
 
jackie 


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 8
Wysłany: 2007-03-15, 09:39   

Dzieki za info. :)
Chetnie kupie kilka ladnych czarnych bialoczubow,
jesli ktos z Was ma te kurki na sprzedaz bardzo prosze o kontakt.
Wiosennie pozdrawiam ;)
 
 
 
jackie 


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 8
Wysłany: 2007-03-15, 10:42   

Troche sie pochwale ;-)
przedstawiam moje czubatki







... nie wiem jak brzmia poprawne nazwy ich odmian barwnych.
Kurki sa u mnie od niedawna, pochadza z doskonalej hodowli i sa bardzo urokliwe.
Chetnie do kolekcji dokupie kilka rownie ladnych czarnych bialoczubow. Zwierzaki maja do dyspozycji wielki ogrod... i jestem pewien, ze wiodly beda u mnie szczesliwe zycie.
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-15, 12:29   

Ciekawa barwa na foto 2

co do kogutka na foto 3 to wydaje mi sie ze mieszanka białoczuba i czubatki (spore dzwonki i broda)

Ele jak by weliminowac jakos brode - to by wyszło "cos co Kamile lubią najbardziej" :mrgreen:

Bardzo trudno jest z białoczubami teraz :-( a zwłaszcza z czarnymi - sa ale nikt ich niema (takie pokręcone) FANTOMASY?
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-03-15, 12:41   

Na foto nr 2, na kurce widac jakby pręgi, może to mieszanka czubatki złotej z jarzębiatom.
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-15, 13:34   

Nie jest to uznana odmiana barwna.
Z całą pewnością to efekty krzyżówki białoczubów czerwonych i żółtych (dzwonki, biały czub) z czarnymi czubatkami polskimi brodatymi. Takie efekty kojarzeń mogą być zamierzone lub przypadkowe. W mojej hodowli (mam ich sporo) takie krzyżówki to półprodukt służący do tworzenia nowych odmian barwnych - czerwonej i żółtej. Ponieważ nie zabijam swoich wychowanków, staram się je jakoś upłynnić wśród członków Klubu Czubatki Polskiej, często za niewielką opłatą lub wręcz za darmo. Zawsze w takich przypadkach staram się uprzedzić, że mają do czynienia z półproduktem.
Często różni hodowcy-amatorzy nie chcą wcale mieć "rasowych" czubatek. Wystarczy im, że na podwórku jest "kolorowo". I takie właśnie te czubatki są. Dodatkowo, ponieważ to efekt krzyżówki międzyrasowej, kurki są bardziej żywotne, zdrowsze i niosą więcej jajek niż typowe - w znacznym stopniu - zdegenerowane "rasowe" egzemplarze.
Kilka osób jednak pracuje razem ze mną nad wytworzeniem nowych odmian barwnych - w tym właśnie czerwonej i żółtej. I wtedy posiadanie takich wieloklorowych czubatek ma swój sens hodowlany. Musi to się jednak odbywać w sposób przemyślany i kontrolowany. No i na efekty trzeba czekać ładnych parę lat.
Po skojarzeniu między sobą czyli w drugim pokoleniu (F2) tych czubatek ze zdjęć powyżej powinniśmy mieć teoretycznie następujący wynik:
- 25% czysto czarnych czubatek
- 50% mieszańców
- 25% czbatek żółtych.
W kolejnym roku (F3) wybieramy do hodowli tylko czubatki żółte lu najbardziej zbliżone barwą do żółtych i znowu kojarzymy między sobą. I tak przez kilka lat aż do uzyskania czystego żółtego koloru. Mniej wiecej co 2-3 lata trzeba dolać krew z jakiejś innej wyprowadzonej już żółtej rasy. Ja w tym roku użyłem do tego celu rasy turyngijskiej.
Pozdrawiam
Życzę miłej zabawy.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-15, 13:45   

Np. mi strasznie podobaja się mieszanki bezbrode - byle miało dzwonki i czybek :-P ( czubek nie musi być biały) :mrgreen:
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13