Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie czubatki w USA
Autor Wiadomość
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 21:15   Polskie czubatki w USA

Poniższy tekst jest tłumaczeniem z języka angielskiego tekstu napisanego specjalnie dla czytelników forum czubatki polskiej przez pana Holloway z USA. Paul Holloway jest hodowcą z wieloletnim doświadczeniem, którym bardzo chętnie się dzieli m. in. w grupie dyskusyjnej “Orpington Group”. Jego gospodarstwo nosi nazwę „Beautility Farm” gdzie „beautility” jest połączeniem słów „beauty”-„piękno” oraz „ulility”-użytkowość” i tym właśnie harmonicznym połączeniem pan Holloway kieruje się w hodowli.



Po raz pierwszy zacząłem hodować Duże Kury Polskie w latach pięćdziesiątych, kiedy zamówiłem je z wylęgarni z katalogu wysyłkowego. Moje pierwsze zamówienie składało się z Andaluzyjek, Sussexów, Brahm, Ankon oraz białoczubych czarnych czubatek polskich. Od tego czasu czubatki polskie (różnych rodzajów) zawsze gościły w moich kurnikach.

Ich czubek był pierwsza rzeczą, która przyciągnęła mają uwagę, ale podobała mi się również ich postawa, a w katalogu było powiedziane, że są doskonałymi nioskami, co, jak na kury ozdobne było i jest zgodne z prawdą. Koguty wystawowe w USA mają imponujące czubki, a te u kur wpadają w oko i ujmują urodą, bez przesady powszechnej u niektórych odmian. Są one wystarczająco duże by zwracać uwagę, ale nie na tyle żeby przeszkadzać w poszukiwaniu pożywienia lub wody. Odmiany brodate podobają mi się bardziej (bo sam też mam brodę), ale odmiany bez brody tez maja swój urok.

Hodowaliśmy wszystkie odmiany kolorystyczne istniejące w USA w latach 50-tych i 60-tych, ale obecnie hodujemy tylko brodate i niebrodate złociste czubatki polskie. Od początku okazało się, ze odmiany czubate najlepiej chować osobno. Ich czubki są zbyt nęcącą pokusą dla innych kur, szczególnie ras śródziemnomorskich. Czasami czubki czubatek stają się po trosze rozwichrzone w zimie, kiedy woda z poideł przymarza przedniej części piór, ale jest to krótkotrwałe i wydaje się nie mieć negatywnego wpływu na kury.

Kiedy na początku kupowałem kurczęta wysyłkowo, wydawało mi się, że czubatki polskie miały tendencje do „DOA” („Dead on Arrival" czyli: „Martwy w chwili przybycia”), ale teraz uważam, że działo się to dlatego, ze większe kurczęta zadeptywały mniejsze czubatki w czasie transportu. Nie ma wątpliwości, ze te wyklute u nas są tak samo zdrowe i żywe jak każde inne z bardzo niską umieralnością przy wychowywaniu przez kwoki. Złociste czubatki polskie mają zwykle 1:1 zapłodnionych jaj, i 9 z 10 wyklutych, więc nie wymagają one tak wielu jajek do wylęgu co inne rasy (i dzieje się tak bez względu na to czy wylęg jest styczniu czy w czerwcu).

Ogólnie biorąc nasze polskie czubatki to przyzwoite nioski, gdzie wszystkie odmiany niosą przez ponad 50% dni w roku. Jajka są trochę małe, ale udało nam się wyhodować czubatki znoszące jajka do rozmiaru średniego wg. standardów USDA, a kury niosą w lecie jak i w zimie. Zwykle nie maja tendencji do kwoczenia, ale mamy kilka kur które kwoczą i są doskonałymi matkami. Nie są one wykorzystywane do rozmnażania, ale te kwoki i z kurczętami są ciekawym i czasem komicznym dodatkiem do naszego podwórka.

Czubatki polskie nie są dużymi ptakami, choć czarne białoczuby wydają się o jakieś ćwierć kilo cięższe. Ta cecha podnosi ich efektywność na linii pasza-jajko, gdyż wymagają dużo mniej jedzenia na tę samą ilość jaj niż inne rasy. Czubatki polskie to stosunkowo ciche i spokojne ptaki choć zdarzają się koguty, które wymagają przerobienia na rosół z makaronem.

Czubatki polskie to klasa lekkich, efektywnych niosek, którym nie straszne ani zimno, ani upały, i które stanowią bardzo atrakcyjny dodatek do każdego gospodarstwa. (Sugestia: Czubatki wyglądają jeszcze bardziej imponująco kiedy jest ich 30 albo 50.)

Paul Holloway
Beautility Farms
Kansas, USA



majawn
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 21:16   

Cyli jednym słowem Polskie czubatki poszły w świat !

Adrian 14
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 21:16   

Czyli w USA jednak wiedza co dobre!
Gdyby ktos miał pytania, do p. Holloway, to zawsze moge przekazac, gdyz jestesmy w stałym kontakcie.
Maja
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12