Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Znalezione gniazdo
Autor Wiadomość
bl0k 


Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-29, 21:17   Znalezione gniazdo

Witam,
Znalazłam gniazdo muchówek na moim osiedlu w pomieszczeniu gdzie stoi pojemnik na śmieci, przechodziłam obok słysząc głośne piski więc zajrzałam i zobaczyłam całe gniazdo pisklaków, spokojnie odeszłam i poszłam dalej. Po osiedlu chodzą koty z jakieś 6 i kuny ok. 3 jak widziałam, poszłam po ok. 2 tygodniach ( tak na prawdę nie pamiętam ) zobaczyć czy pisklaki dobrze się mają patrze a tu jajka :( Myślę że pisklaki coś zjadło :( i tu jest problem co zrobić aby drugich pisklaków coś nie zjadło ?
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2011-06-29, 21:46   

Witam,
tak naprawdę zakładanie gniazda, znoszenie w nim jaj oraz karmienie piskląt to wielka loteria. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się drapieżnik i pożre jajka czy niedołężne pisklęta. W miejscach szczególnie narażonych na ataki drapieżników najlepiej uniemożliwiać ptakom budowę gnizada, ale gdy są już w nim jajka, trzeba mieć nadzieję, że ptakom uda się odchowanie, a następnie wyprowadzenie młodych z gniazda. Być może ptakom udało się szczęśliwie opuścić rodzinny dom? Przebywanie w nim trwa około dwóch tygodni. Piszesz, że nie pamiętasz, po jakmi czasie zauważyłaś jajka. Może być tak, że inna para ptaków zaadaptowała to samo miejsce.
Pozdrawiam, Darek
_________________
Darek
 
 
bl0k 


Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-29, 22:00   

Jakby pisklęta się urodziły i opuściły gniazdo nie powinno być w nim chociaż trochę skorupek ?
Więc nie ma sposobu na uchronienie pisklaków ?
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2011-06-29, 22:09   

Skorupki zostają wyniesione przez rodziców na bezpieczną odległość. Po to,by drapieżniki nie dowiedziały się, że w tym miejscu wykluły się pisklęta. Można stać na straży;) Ale warto mieć zmiennika;)
NIe radzę umieszczać żadnych dziwnych przedmiotów, bo to może spłoszyć ptaki. Nie należy również zaglądać do gniazda, bo ptaki najpewniej zostawią jajka na pastwę losu.
_________________
Darek
 
 
bl0k 


Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-29, 22:19   

wiem wiem nie wolno dotykać bo poczują obcych o zostawią jajka . Więc tyko mieć nadzieje że pisklęta przeżyją .
 
 
yotan 


Województwo: kuj.-pom.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 28
Wysłany: 2011-06-30, 08:47   

bl0k napisał/a:
wiem wiem nie wolno dotykać bo poczują obcych o zostawią jajka . Więc tyko mieć nadzieje że pisklęta przeżyją .

A nie jest tak, że ptaki nie mają rozwiniętego na tyle zmysłu węchu, żeby to poczuć?
_________________
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
patryk13081 
MŁODSZY REDAKTOR
Patryk Dąbrowski



Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 28
Dołączył: 01 Sty 2010
Posty: 491
Skąd: Okolice Morąga
Wysłany: 2011-06-30, 08:56   

Ja myślę że te poprzednie młode prawie na 100% opuściły gniazdo. Ja przed domem mam dużo tuj i wygląda to jak las, w tamtym roku odkryłem 5 gniazd i jedno obserwowałem bacznie. I około po dwóch tygodniach młode opuściły gniazdo, sam się zdziwiłem że to tak wcześnie. Myślę że twoje też opuściły gniazdo bo gdyby coś je pożarło to rodzice by nie gniazdowali w tym miejscu. :diabel::
_________________
Pozdrawiam Patryk13081:)
 
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2011-06-30, 13:17   

bl0k napisał/a:
wiem wiem nie wolno dotykać bo poczują obcych o zostawią jajka . Więc tyko mieć nadzieje że pisklęta przeżyją .

Ptaki nie posługują się węchem przy rozpoznawaniu piskląt. To w przypadku ssaków dotykanie powoduje odrzucenie potomstwa przez rodziców, u ptaków nie. Dlatego jeśli znajdzie się pisklę, które wypadło z gniazda, to można je - jeśli tylko jest taka możliwość - z powrotem do tego gniazda włożyć, nie obawiając się, że rodzice porzucą gniazdo.
To jednak nie znaczy, że można "bezkarnie" podchodzić do gniazda, dotykać młodych itp. - dorosłe mogą je odrzucić z powodu samej obecności intruza w pobliżu gniazda. Z tego powodu nie powinno się zaglądać do ptasich gniazd, i dlatego też pomysł ze strażą przy gnieździe i odganianiem kotów nie jest najlepszy - można odstraszyć koty, ale również ptaki :D
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2011-06-30, 13:38   

Zięba, inf. odnośnie straży nie była podana jako prawdziwa- wystarczy zwrócić uwagę na znaczek ";)"
Myślę, że autor dowiedział się już wszystkiego na tem temat, więc nie warto rozwijać tego tematu.
POzdrawiam, Darek
_________________
Darek
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2011-06-30, 15:52   

Cytat:
Zięba, inf. odnośnie straży nie była podana jako prawdziwa- wystarczy zwrócić uwagę na znaczek ";)"
Ok, nie obrażaj się - nie wiadomo, kto kiedyś przeczyta te wpisy, a niektórzy mają naprawdę dziwne pomysły, włącznie z zabieraniem zdrowego podlota (którego zabierać się do domu nie powinno) i zamykaniem go na pół dnia samego w komórce. Tutaj moim zdaniem lepiej napisać dwa zdania za dużo niż za mało.
Ostatnio zmieniony przez zięba 2011-06-30, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14