Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskółka.
Autor Wiadomość
krzysiek.1963 


Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 47
Wysłany: 2011-06-01, 07:49   

Niczego nie rób. Nie ma pewności, że pozostał tylko jeden osobnik. Drugi może nocować w zupełnie innym miejscu. Natura sobie poradzi.
 
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2011-06-01, 09:26   

krzysiek.1963, zarówno samica jak i samiec nocują w gnieździe, jeżeli mają już jajka. Samiec czasami jeżeli nie w samym gnieździe, to w jego pobliżu. Tutaj nocowali obydwoje i bardzo wątpliwe jest, żeby z dnia na dzień samiec zmienił miejsce nocowania. Samica nie będzie potrafiła jednocześnie wysiadywać jajek i zdobywać pokarm, jest to dla niej niewykonalne z uwagi na to ile czasu zajmuje jej "łapanie" dziennej porcji pożywienia.
Nie ma się co oszukiwać, że natura sobie poradzi, bo w tym przypadku sobie nie poradzi.
 
 
krzysiek.1963 


Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 47
Wysłany: 2011-06-01, 12:36   

Mimo wszystko uważam, że nie należy ingerować. Osobnik wysiadujący sam opuści gniazdo jeśli nie ma partnera. Pisząc "natura sobie poradzi" miałem na myśli: co by było gdyby człowiek tego nie widział? Gdyby założyły gniazdo bez możliwości podglądania? A jeśli jednak gdzieś, nawet bardzo bliziutko jest ta druga jaskółka. Przecież nie musi "pchać się człowiekowi w oczy" (jest niezauważona, ukryta).
 
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2011-06-01, 13:42   

Nie wiem czy znasz naturę jaskółek, w tym przypadku chodzi o dymówki, ale zakładają one obecnie gniazda tylko w pomieszczeniach i nie sposób nie zauważyć nocującej jaskółki. Minęły czasy, kiedy to dymówki gniazdowały w szuwarach, w trawie czy trzcinie ciężko byłoby to zauważyć, ale nie w jakimś pomieszczeniu. Gdy samica wysiaduje w nocy jajka to samiec zawsze nocuje w jej pobliżu, nigdy nie pozostawia samicy na noc samej.
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-06-01, 15:33   

Dokładnie tak było. Samiec nocował w gnieździe z samicą lub obok na gwoździu wbitym w ścianę. Jeżeli nie pojawi się dziś w nocy to rano z bólem zabiorę jajeczka i może sobie znajdzie nowego partnera - tak chyba będzie najrozsądniej.
 
 
pawel98 


Województwo: małopolskie
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 92
Wysłany: 2011-06-01, 15:47   

albertoo a czy twoja jaskółeczka siedzi na gniazdku i wysiaduje.
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-06-04, 14:31   

No więc nic z jajkami nie zrobiłem, obserwowałem w dzień iii przez 3 dni w ciągu dnia przylatywała jakaś druga jaskółka, czy to ten samiec to nie wiem, zwykle siedzi na gwoździu, ale w stajni nie nocuje. I teraz nie wiem czy to ten samiec tej samicy czy jakiś nowy lokator bo jeszcze oprócz tego gniazda z jajkami są jeszcze dwa inne niezajęte.
 
 
krzysiek.1963 


Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 47
Wysłany: 2011-06-06, 11:40   

Może i nie znam się na jaskółkach, ale gdybym miał u siebie dymówki (mam na balkonie oknówki) nie pchał bym swoich łap do gniazda. Człowiek niestety nie widzi wszystkiego, co się dzieje w gnieździe. Trzeba by cały dzień spędzić na obserwacjach i nawet okiem nie mrugnąć, żeby mieć pewność. W przeciwnym razie można tylko zaszkodzić.
Natura sobie poradzi. Na dwoje babka wróżyła: albo umrze, albo będzie żyła...
Ostatnio zmieniony przez krzysiek.1963 2011-06-06, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-06-13, 20:08   

Jaskółeczki już się wykluły, raz widziałem jak w gnieździe były i samiec i samica a od dwóch dni samiec nocuje już w stajni, gdzież on był wcześniej?
 
 
renuta 


Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 33
Dołączyła: 30 Cze 2011
Posty: 1
Wysłany: 2011-06-30, 11:14   

Witam:)
Poszukuje informacji na temat jaskólek a raczej pisklaków.
Otóż dziś rano stalo się nieszczeście- gniazdko jaskółek rozpadło sie, i spadlo razem z 5 mlodymi prawdopodobnie od ciezaru gromadki. Czworka nie żyje :( przeżyło tylko jedno i nie bardzo mam pomysl co zrobic...
Jak narazie znalazlam pudelko wlozylam do niego resztki starego gniazda, wlozylam malego i polożylam w miescu widocznym dla rodzicow( wciaz siedza, przylatuja na lampe gdzie bylo gniazdo) i usunalam martwe pisklaki ktorym sie przygladali.
Kontroluje co pewien czas co sie dzieje- zauważylam że matka zainteresowała się i chyba zrozumiala ze w pudelku lezy jej mlode podlatujac i je ogladajac ale wrocila na lampe z powrotem. Boje się ze to ostatnie ktore przezylo tez umrze z głodu najprawdopodobnie- jesc je, zostawilam mu muche martwa ktorej nie moge znalesc (mala nie byla i raczej nie odleciala)
bede wdzieczna za rady
Pozdrawiam
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2011-06-30, 12:13   

renuta, obserwuj jaskółki tak jak obserwujesz. Dobrze zrobiłaś, zostawiając ptaszka w pudełku w zasięgu wzroku rodziców. Najlepiej byłoby jakoś gniazdo podwiesić w miejscu, gdzie było stare. Jaskółki powinny zaakceptować nowe gniazdo. Natomiast jeśli zauważysz, że dorosłe karmią małego, to nie ruszaj już nic, niech zostanie tam gdzie jest.
Gdyby dorosłe się przypadkiem zupełnie wyniosły, i mały zostałby sam, to instrukcje wychowywania ptaków masz tutajL
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=12790
http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=246
a tutaj azyle dla ptaków, do których można oddać sierotkę
http://klubciconia.ptaki....wforum.php?f=15

Ale oczywiście pochopnie nie należy ptaszka zabierać, bo są duże szanse że zajmą się nim jeszcze rodzice.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12