Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
żwirek - jaka granulacja dla kurczaków
Autor Wiadomość
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-14, 20:28   żwirek - jaka granulacja dla kurczaków

Jakiej granulacji zwirek powinno sie podawac kurczakom/kurom, i od jakiego wieku? Chciałabym moim podac, bo nie maja dostepu do takiego na wybiegu, ale nie chce za duzego zeby mi sie ktores mniej bystre nie zadlawilo, a za maly tez nie wiem czy bedzie dobry. Moge zrobic taki o granulacji 2-3mm, i wiekszy. Krawedzie raczej wyokraglone, bo to zwirek taki z piachu przesiewany.
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2010-07-15, 06:28   

ShowGirl, Daj piasek , nie przesiewaj go a ptaki same znajdą to co potrzebują.
U mnie kurczaki zaraz miały dostęp do niego. jeżeli karmisz je specjalną paszą to zwirek nie jest aż tak potrzebny, ale jak kurczaki dostają zieleninę lub mają dostep do trawy,to bez gastrolitow w zołądku mogą mieć problemy ze strawieniem celulozy
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2010-07-15, 07:16   

:) Nieraz w sklepach budowlanych można kupić 25kg piasku nie przesiewanego lub drobnego żwirku rzecznego.Chyba,że znasz kogoś kto mógłby przywieśc małą wywrotkę ok 500kg.Mi starczyło na parę lat.Jeśli nie masz za dużo kurek to taki drobny żwirek jest też w sklepie zoologicznym tylko cena jest bardzo wysoka. Teraz jak nie trafię na zwykły piasek to kupuję worek piasku i żwirku i mieszam. Mają wsypane do podłużnych donic balkonowych i muszę przyznać,że choć mają nieograniczony wybieg to do tych donic często dosypuję.Jest jeden problem-często muszę go zraszać bo jak za bardzo wyschnie to od razu robią sobie w donicy kąpiel piaskową. :D
_________________
Jolek
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-15, 08:09   

Karmię specjalną karmą, ale podaję też duże ilości zielonek, w sumie coraz więcej, bo sie na nie dosłownie rzucają, a niektóre z nich mają dośc grube włókna. Chce tez zacząć im podawać całe ziarna i niełuskany owies w niewielkiej ilości, więc myślę że gastrolity byłyby wskazane.

Jolek ja tu mam kopalnie piasku za rogiem:) Kurki są 4 :) ) ale planuję więcej. Donica dobry pomysł, wcześniej im dawałam w misce, ale jakoś tylko jedna sztuka tam grzebała a kąpać się nie chciały niestety..
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2010-07-15, 10:45   

:) Możesz spokojnie podawać im ziarno.Moje za całym owsem nie przepadają więc podaję im ześrutowaną przemieszaną z zieleniną, owocami i innymi ziarnami. Zbyt twarde rozdrabniam i podgotowyję (głąby kapusty,brokuł,kalafior,kalarepę itp).
O piasek to faktycznie nie musisz się martwić i tak jak pisała AL same wybiorą sobie wielkość kamyczków a przy okazji ścierają sobie dzióbki.Śmiesznie to wygląda jak patrzą w ten piach i przegrzebują dziobem aby wybrać ten który im sie podoba.
Na działce mam zadaszony spory kawałek dla kur aby mogły brać kąpiele piaskowe i jak widać wynoszą go w piórach.Uzupełniam tą dziurę piachem i popiołem wsypująd 1 x do roku opakowanie ,,insectin".

piaskownica.JPG
Plik ściągnięto 7197 raz(y) 38,54 KB

_________________
Jolek
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-15, 11:06   

O, sprawdze co to ten insectin:) A popiół taki z pieca z węgla czy drzewny? Dałam im piachu ze żwirkiem, ten kogut co zawsze odrazu sobie nawybierał, reszta mniejszy entuzjazm, ale moze im się przyda. Twarde liście typu kalarepa, ogonki rzepy itp kroje na pol centymetrowe kawalki
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2010-07-15, 11:45   

:) ,,Insectin" jest to puder do tępienia pasożytów zwnętrznych dla kotów,psów i gołębi.Są też przeciw wkazania aby nie używać do ptaków konsumpcyjnych ale myślę,że w dużych ikościach piachu nie szkodzi a żadnych ubocznych objawów u drobiu nie widzę a kurkom nic nie dokucza pod piórami. Ja mam ok 60 kurek więc wszystko rozdrabniam w rozdrabniarce do gałęzi ;) Jeśli wygospodarujesz im piaskownicę to zamontuj żerdkę.Bardzo lubią od razu na nią wskakiwać i układać piórka. :o
Jeśli chodzi o popiół to przesiany zwykły z węgla przemieszany z piaskiem.Jak wskakują na żerdkę to całe się z tego osypują. :lol:
_________________
Jolek
Ostatnio zmieniony przez Jolek 2010-07-15, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15