Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-02-01, 19:52
Grzywacz.
Autor Wiadomość
a_p 


Województwo: łódzkie
Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-04-30, 20:55   

Zgadzam się z Tobą Darku, faktycznie są płochliwe. Ale naprawdę te są szczególne. Nie możemy się obejść bez otwierania okien czy odsłaniania żaluzji a mimo wszystko zawsze któryś pozostaje w gnieździe. Może przeceniam jej/jego możliwości, ale naprawdę mam wrażenie jakby wiedziały, że nie grozi im niebezpieczeństwo i zostają. Wiem oczywiście, że chronią po prostu jajka, ale mimo wszystko jest to niesamowite.
Przez sformułowanie "bardzo z bliska" rozumiem oczywiście zdjęcia przez szybę, chciałam podkreślić tę możliwość bezpośredniej ich obserwacji.
Dziękując za cenne wskazówki, proszę o więcej :)
Pozdrawiam

A może ktoś wie jak odróżnić samca grzywacza od samicy?
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2008-04-30, 22:11   

Samce są bardziej krępe i trochę jaskrawiej upierzone,choć w przypadku gołębi jest to niezbyt widoczna różnica.Najłatwiej ustalić płeć gołębi po tym,w jakich porach siedzą w gnieździe.Samiec od 10.00-16.00.,samica pozostałą część dnia i oczywiście w nocy.Pozdrawiam,Darek
_________________
Darek
 
 
a_p 


Województwo: łódzkie
Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-05-04, 09:14   

Dziękuję za informacje.
Trudno faktycznie odróżnić na pierwszy rzut oka, może uda się to w czasie wymiany gołębi na czas wysiadywania, jeśli faktycznie samiec "pracuje" na 3/4 etatu.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-05-14, 19:45 ]
Witam,
nie wiem czy kogoś to interesuje, ale pojawiło się pisklę w gnieździe!!!! dopiero zauważyliśmy dzisiaj! nie wiem dlaczego, były dwa jajka, jest jedno pisklę, ani śladu po skorupkach itp. Ostatnio zauważyliśmy dziwne zainteresowanie na gnieździe przez sroki! Czy to możliwe, żeby to ona zrobiła coś z tym drugim jajkiem?
pisklak jest cały w żółtym meszku, nie znam fachowego określenia! Jeszcze ma zamknięte oczy i właściwie nieporadnie rusza głową...tyle udało mi sie właśnie przed chwila dosłownie zaobserwować! Kiedy samica opuściła na chwilę gniazdo, wystraszyła się, gdy wyszłam na chwile na balkon. Bardzo malutki jest ten pisklak, ciekawe czy samica czy samiec...
No i tyle z kilkuminutowej obserwacji... bałam się przez chwilę że nie wróci do gniazda...ale wróciła!!! Na szczęście!!! Widok naprawdę niesamowity...
pozdrawiam wszystkich ulubieńców grzywaczy!

[ Dodano: 2008-05-27, 14:46 ]
HALO!!
Ja znowu o tego grzywaczka...od 2 dni nie widzieliśmy żadnego dorosłego gołębia na gnieździe!! 3 dni temu był jeszcze samiec w dzień, ale samica na noc już nie przyleciała!!! dwie noce biedny sam w gnieździe :/ co może być tego przyczyną?? czy możliwe, że grzywacze opuściły młodego? Jeśli dobrze liczę ma teraz około dwóch tygodni!!???dopiero czy już?? pomóżcie proszę, co mamy robić? zaczekać jak wrócą?? czy może już nie wrócą :(
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-31, 12:41   Grzywacz (Columba palumbus) gołąb dziki

To normalne zjawisko. Po 7-10 dniach rodzice opuszczają gniazdo w poszukiwaniu większej ilości pokarmu dla rosnących żarłoków. W mojej okolicy grzywacze występują dość licznie i równie licznie gniazdują. Drzewa z mojego sadu są przez nie niemal rozchwytywane. Za to w ogrodzie, czasami gnieżdżą się nawet w wyższych partiach krzewiastych bzów :D
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-31, 12:48   Grzywacz (Columba palumbus) gołąb dziki

Całe szczęście, że moje kotki są nauczone szacunku dla ptaków :D
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
Ostatnio zmieniony przez Jaro 2008-07-31, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
daniel1 


Województwo: Śląskie
Wiek: 30
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 39
Skąd: Piece
Wysłany: 2008-07-31, 12:51   

Co ciekawe a nie tyczy się grzywacza to, to że sierpówkę(cukrówkę, a mówimy na nią tak bo woła cukruuuu) trzeba... rejestrować :diabel:: Nie wiem czy aktualne ale w rozporządzeniu w 2005roku trzebabyło.
 
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-31, 12:56   Grzywacz (Columba palumbus) gołąb dziki

Nie wiem jak dawniej, ale obecnie cukrówek nie trzeba rejestrować (sam zamierzam rozpocząć ich hodowlę :D )

P.S. Sierpówka i cukrówka to 2 różne gatunki. Synogarlica północnoafrykańska to potocznie cukrówka.
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
Ostatnio zmieniony przez Jaro 2008-07-31, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-08-01, 20:58   
   Nr Tel.: 502108250


Synogarlice północnoafrykańskie już nie podlegają rejestracji, ale i tak w Polsce nie ma ich nikt. Udomowiona cukrówka nie jest synogarlicą północnoafrykańską a tylko pochodzi od niej, podobnie jak przodkiem cukrówki jest sierpówka.
Streptopelia roseogrisea - Synogarlica zwyczajna [pólnocnoafrykańska]
Streptopelia risoria - Cukrówka
 
 
ingad 


Województwo: dolnoślaskie
Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-01-09, 18:41   zimowanie

Mogę potwierdzić, że grzywacze czasami zimują w Polsce. Między Świętami , a styczniem,kiedy jeszcze nie było śniegu widziałam parę tych ptaków w miejskim parku, w którym, w lecie mieszka kilka par. Dzisiaj rano /mróz i śnieg/ widziałam jednego ptaka rozjechanego przez samochód.Przykre. Pozdrawiam
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2009-01-10, 16:11   

latem para tych ptaków u mnie w sadzie była przez pewien czas. :)
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
zzzkamil12 


Województwo: małopolskie
Wiek: 24
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 2
  Wysłany: 2009-02-20, 21:03   posiadam gołębie ale cukrówki i sztaficery

w tym wypatku nalerzy zaczekaś jak jaja sie wyklują a jak ptaki wyniosą się to ciepłych krajów to nalerzy usunąc gniazdo i sprzątnąć choinke Kamil :D :D

a ja znalazlem młodziaka jak zaczynał padać śniek i ja choduje gołębie sztaficert i cukrówki a tagrze przepiurki więc go zabrałem bo miałem miejsce a teraz wyruz na wielkiego gołębia i co mam z nim zrobić narazie je wszystko oswojł sie ale czekam na odpowiedzi
 
 
kropa 


Województwo: podkarpackie
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 24
Wysłany: 2009-07-18, 17:15   

grzywacze łączą sie pod koniec lata w ogromnie stada i żerują na ścierniskach
 
 
 
Piotrekbg 


Województwo: lubuskie
Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 8
Wysłany: 2011-05-23, 21:01   

A dlaczego Grzywacze mają taki zachrypnięty głos? :P
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2011-05-24, 07:50   

Piotrekbg, Bo taka ich uroda :D tak samo mozna zapytać dlaczego wrona kracze a słowik śpiewa.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Piotrekbg 


Województwo: lubuskie
Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 8
Wysłany: 2011-05-24, 12:10   

Aha :P A ja zawsze myślałem, że to jakaś sierpówka się przeziębiła i dlatego tak chrypie :P Dopóki nie spojrzałem skąd dochodzi to gruchanie - wielki gołąb z żółtym dziobem, wtedy zainteresowałem się co to za ptak :P Ale jakoś całą zimę ich u mnie nie było w mieście, pojawiły się dopiero wiosną. Czyżby na zimę odlatywały do ciepłych krajów? :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14