Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: SERAMA
2011-08-10, 00:12
zielonki i zywienie krolików
Autor Wiadomość
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-24, 10:09   
   Nr Tel.: 530466145


Surowych nie chcą mi jeść, z resztą podobno nie warto takich podawać ,ponieważ surowa skrobia ma słabą strawność. Ziemniory daję królikom, kurom,kaczkom itp. głównie zimą, gotowane, czasem je gniotę z otrębami, chlebem moczonym w serwatce, tartą mrchwią itp. co tam mam, byle zapchać :P . Co do królików to taki rodzaj mieszańców widzę jest bardzo dobry i opłacalny, bo mój największy miot to 8 młodych.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-07-24, 18:33   

U mnie w tym roku były dwa mioty od jednej samicy - w pierwszym miała 6 a w drugim 13! Z tego drugiego dwa zdechły zaraz na początku, 11 się chowało świetnie - aż do tamtego tygodnia. Z 11 zostało mi 3 ;( Większość padła, mimo szczepienia na pomór i na tą drugą chorobę co wywołują komary (nie pamiętam nazwy;)
Teraz to już nie wiem, czy szczepić, czy to ma sens, jeśli mimo tego zdychają :/
Z pierwszego miotu zostawiłem sobie jedną samiczkę. Póki co żyje, ale może być jeszcze różnie.
Zobaczymy...
No ale tak bywa przy hodowli królików, tylko szkoda tych maluchów ;(
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-26, 12:48   
   Nr Tel.: 530466145


tp29, Matko Boska, czy ty próbowałeś szczepić młode przed odsadzeniem od matki? przed ukończeniem przez nie PRZYNAJMNIEJ 6 tyg?!!! Jeśli tak to umarły z powodu szczepienia. Nawet dorosłe króliki muszą być BEZWZGLĘDNIE w doskonałej kondycji, ponieważ każda infekcja najprawpodobniej spowoduje wybuch choroby na którą szczepisz. Przecież szczepionki, to tak naprawde osłabione ŻYWE bakterie i wirusy!!, podając je organizm uczy sie je rozpoznawać i zwalczać. Więc jak było u ciebie, młodziutkie chciałeś szczepić? :(
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-07-26, 19:59   

Saurania - króliki były(są) w wieku 10 tyg., także już nie takie malutkie.
Ja wszystko to co piszesz to wiem.
Podejrzewam, że zdechły przez komary. Zauważyłem, że podczas ostatnich upałów, w klatce latały chmary komarów. Siłą rzeczy, musiały pogryźć króliki, a do zarażenia jakimś cholerstwem już nie dużo trzeba.
A swoją drogą szczepione były ok 3 tyg. temu.
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-26, 20:31   

a jakie miały objawy? moze to kokcydioza? co im dawałeś jeść?
 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2010-07-26, 20:49   

Jak komary to pewnie maksymatoza :/ u mnie w tym roku padło ok 15 sztuk (do tej pory) a reszta narazie w dobrej formie niestety kilka lat spokoju a w tym roku totalne zaskoczenie tymi upadkami ale podejrzewam, że to wina tych powodzi jak wiadomo takie warunki są optymalne dla rozwoju komarów a ich w tym roku nie brakuje i moim zdaniem to jest przyczyna tegorocznych niepowodzeń :(
 
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-27, 09:43   
   Nr Tel.: 530466145


Polikarp, przecież tp29 napisał wyraźnie, że były szczepione więc myxa odpada. Komary rzeczywiście przenoszą mnóstwo chorób, ale przecież te zwierzęta musiały wykazywać jakieś objawy a tylko na podstawie ich można rozpoznać chorobę. Jedynie kokcydioza, może zabić bardzo szybko i "prawie" bezobjawowo. Jednakże, jeśli tp29 karmiłeś króliki choćby raz w tygodniu paszą przemysłową (właściwie wszystkie zawierają robinidynę -kokcydiostatyk) to zakażenie tymi pasożytami odpada. Więc, jakie były objawy przed padnięciem?
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-27, 13:39   

ewentualnie złe żywienie... ?
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-27, 16:55   
   Nr Tel.: 530466145


Myślisz o wzdęciach lub zaparciach? Hm, to też możliwe.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-07-27, 18:13   

Czy złe żywienie, to nie wiem. Głównie jedzą trawę, suchy chleb i czasem sypnę pszenicę. Nic więcej w tej chwili nie jadły. Żadnej paszy przemysłowej nie daję swoim królikom.
Wzdęcia też raczej nie miały, nie zauważyłem przynajmniej.
A objawy, to jedynie osowiałość (na jakiś dzień przed zdechnięciem).
Wcześniej zachowywały się normalnie.
A ile czasu rozwija się ta maksymatoza??
Możliwe jest, że były już zarażone przed szczepieniem?Więc samo szczepienie było by już po czasie?
Dodam jeszcze, że jedną samiczkę ze starszaków, przeniosłem wcześniej do kurnika i ona jest zdrowa (odpukać). Zdechły tylko te, co były na zewnątrz w klatce. W kurniku nie zauważyłem, żeby były komary, więc może to jednak to?!
Dzięki wszystkim za info, ale małych już i tak nic nie wróci ...
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-27, 19:56   
   Nr Tel.: 530466145


Uwierz mi, jakby to była myxomatoza to NA PEWNO zauważyłbyś objawy. Napuchnięte, zalepione ropą, nie rzadko wypływajace oczy, nabrzmiałe węzły chłonne, w uszach wielkie bąble wypełnione żółto-białą ropą, skulenie w kącie, odmowa przyjmowania pokarmów, na koniec rozwolnienie. To właśnie jest myxomatoza, "wspaniałe" dzieło brytyjczyków. Twoje zwierzaki jej nie miały. Na myśl mi przychodzi też, że mogły mieć za mało włókna w pożywieniu, co kończy się zaburzeniami trawiennymi (pokarm u królików w żołądku jest przesuwany nową porcją paszy, ponieważ nie występują u nich skurcze przesuwające masę pokarmową) i śmiercią (wzdęcie nie zawsze jest widoczne "jak wół"). Sądzę też, że mimo wszystko dieta twoich zwierząt jest bogatsza, bo to co wymieniłeś, to stanowczo za mało.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-27, 20:14   

no to juz widzę błąd w żywieniu... a siano gdzie? młodym nie należy dawać zbyt dużo zielonki bo jeszcze nie mają dobrze przystosowanego układu pokarmowego do jej trawienia w żywieniu młodych powinny przeważać pasze treściwe nad soczystymi .. nie zganiajcie wszystkiego na komary!!! komary przenoszą choroby na zasadzie że jeden komar ugryzł królika chorego poleciał gdzie indziej i ugryzł zdrowego i na pewno nie wszystkie komary ugryzły chorego inaczej zdechły by wszystkie dzikożyjące króliki i zające
 
 
hodowca 


Województwo: świętokrzyskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 94
Wysłany: 2010-08-01, 14:46   

ja króliki miałbyby myxomatoze to po ilu dniach, tygodniach zaczną padać?
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-08-02, 09:17   
   Nr Tel.: 530466145


Jak zauważysz objawy jest już za późno, wcześniej, kilka dni, choroba rozwija sie niepostrzeżenie.Zazwyczaj czas inkubacji nie przekracza tygodnia. W przypadku miniaturek nie można nic zrobić, jeśli jest to królik hodowlany możesz spróbować go leczyć, przygotuj sie jednak na duuże koszta i nawet 4-5 miesięcy leczenia. Mi się udało i nie żałuję.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
kamillo1395 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Łódzkie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 28
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 494
Skąd: k. Łęczycy
Wysłany: 2010-08-02, 11:10   

no i zostaly juz tylko 3 kroliki
bo jeden uciekl i lata gdzies po polach ;/ ale dlugo raczej nie pozyje ;/

i jak dzis znajde czas to wszystkie zostana jeszcze dzis ubite ...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14