Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: SERAMA
2011-08-09, 23:12
zielonki i zywienie krolików
Autor Wiadomość
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-21, 17:01   
   Nr Tel.: 530466145


Kamillo jeśli od zapłodnienia nie minęło ok. 33 dni to jest jeszcze szansa, że urodzi, po niektórych samicach słabo widać ciążę. Może to być jednak ciąża urojona tzn. jeśli po ok. 2 tyg. od dostawienia do samca samiczka staje się nieco nerwowa,wyrywa sobie sierść, buduje gniazdo itp. to masz z nią z pewnością do czynienia. Jeśli tak jest, musisz dać jej odpocząć tydzień, dwa i jeśli będzie gotowa do kopulacji (przekrwione sino-niebieskie wargi sromowe) zapładniaj.

Albertoo to twoim głównym reproduktorem jest ten czarno-biały? i nie dał żadnego potomka żelazistego lub aguti (to te najbardziej popularne barwy)? Ho, ho w takim razie gratuluje czysto rasowego osobnika. Teraz, niestety, znamienita większość królików na rynku jest w większym lub mniejszym stopniu mieszańcami, tzn. jeśli nawet wyglądają wzorcowo i nie wykazują danych cech w swoim fenotypie to i tak przekazuja te cechy swoim potomkom, u których moga się one ujawnić np. niewłaściwa barwa czy kształt uszu. Z tego co napisałeś jest z czystej lini, coraz trudniej takie kupić. Zazdrość. :diabel:: Mógłbyś założyć profil w spisie hodowców na wolierze i wkleić kilka zdięć? Ja też będę musiała swój uaktualnić.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-21, 17:21   

nie nie... moim głownym reproduktorem jest samiec Nb tego dalem do samicy olbrzym srokacz niebieski i wyszły mi czarno-biale i czarne budową przypominające nowozelanda i z tych młodych wybrałem samca i dopuściłem go do matki olbrzym srokacz niebieski i wyszły mi kolory takie jak opisywałem wcześniej .. budową raczej też będą przypominaly nowozelanda

zdjęcia moich króli zarodowych są na www.forumokrolikach.70.pl w dziale galeria nazwa tematu to alberto.. są to zdjęcia zarodowych z tamtego roku gdy jeszcze były młode, samicy Nb która tam jest już nie mam bo były kłopoty z jej zaplodnieniem (nawet podanie hormonów nic nie dało)
natomiast zdjęcia króli po samcu Nb i samicy OSN są tutaj http://img28.imageshack.us/gal.php?g=obraz014v.jpg czarny to samica na dniach ma się kocić zakociłem ją tym samcem czarno-białym którego tam też widać ... po tym samcu i jego matce OSN wyszły młode na kolejnych zdjęciach
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2010-07-21, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kamillo1395 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Łódzkie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 28
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 494
Skąd: k. Łęczycy
Wysłany: 2010-07-21, 22:45   

saurania tak jak mowilasjeśli będzie gotowa do kopulacji (przekrwione sino-niebieskie wargi sromowe) zapładniaj.
wlasnie dzis samiec ja zapladnial ze 7 razy w klatce.
ale mam jeden dylemat czy samiec z jednym jadrem zaplodni samice ??
bo tylko 1 z 3 ma jedno jadro a reszta juz nie ma... ajć ;/
najpierw w kojcu samica uciekala w kolo kojca i tak jakby warczala czy cos:F
i w tedy kdy samiec skakal na samice to drugi przylazl i sie zaczynaly gryzsc <zazdrosny pewnie>
i wsadzilem je do malej klatki i po chwili samica sama mu sie oddala :D

czy powtarzać jeszcze raz to zplodnienie z samcem poki ma chociaz to jedno czy juz nie trzeba?
 
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-22, 07:28   

a to co sie stało że ma tylko jedno jądro? może sie jądra schowały czy wiesz pewno że to kastraty? dla pewności daj ją jeszcze do samca po 3 dniach ale jak kilka razy spadł z samicy i zawarczał to raczej ciąża murowana
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-22, 09:32   
   Nr Tel.: 530466145


Co sie tym twoim samczykom stało? Kastrowałeś na tucz czy jakiś wypadek,choroba? Ja sama miałam tylko jeden przypadek zaniku jąder u samca, po udanym i b. długim leczeniu myxomatozy. Bo wiesz, by samemu kastrować to potrzeba sporo doświadczenia i umiejętności a weterynarze dużo biorą. Słowem nie opłacalne, choć faktycznie takie osobniki uzyskują większą zdolność tuczu. Jak ci już albertoo napisał jeśli samiec w trakcie kopulacji zesztywniał i zwalił się na bok to masz 100% pewności co do zapłodnienia. Wtedy wystarczy (choć nie koniecznie) jeszcze raz dopuscić do niej samca po ok. 10 godzinach, pojawia się wtedy u królicy owulacja. Nie musisz,aż tyle razy dopuszczać (te 7 razy),zwłaszcza, że samiczka jest już później zdenerwowana i warczy, no i wiesz te samce bez jąder to na pewno nie mogły jej zapłodnić, nie ma cudów :P . Natomiast zdrowy samiec z jednym jądrem jest pełnowartościowy, tak jak u ludzi. Nie bardzo tylko rozumiem, czy ty trzymasz dojrzałe samczyki razem na wybiegu,kojcu ? Wcześniej czy później może dojść do zaciekłej walki co zwykle kończy się poważnymi obrażeniami. Widziałam przypadki kiedy zwierzaki traciły oczy!!,duże fragmenty uszu, ogona, a przynajmniej głębokie, krwawiące rany na ciele. Wprawdzie rany na królikach goją się "jak na psie", ale może dojść też do zakażenia co z reguły kończy się śmiercią (zwłaszcza jak ktoś nie poda antybiotyku, w ramach oszczedności i w myśl zasady -samo się zagoi). Razem mogą ,nawet w dużych grupach, przebywać podrostki tak do 3-4 miesięcy w zależności od rasy (szybciej czy później dojrzewająca płciowo) nawet z dorosłymi samicami, choć i te potrafią walczyć bez pardonu, ale dość rzadko. Osobno trzymamy dojrzałe samce, mocno kotne samice czy pojedyńcze jakoś szczególnie agresywne osobniki, choć takie proponuję jak najszybciej przerobić na obiad. Jak jest u ciebie? Pokaż może na fotkach gdzie ci sie kocą i jakim systemem utrzymujesz króle. Nowych wiadomości nigdy dość ;)

Albertoo obejrzałam twoje zdjęcia i muszę przyznać, że masz wspaniałe zwierzaki i widać po nich, że dobrze znasz się na królikach. Bardzo się cieszę, że też je trzymasz na ściółce a nie na ruszcie (wiem, że jest praktyczny, ale nigdy nie mogłam się do niego przekonać). Piękny miot miałeś.
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
Ostatnio zmieniony przez saurania 2010-07-22, 10:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-22, 10:23   

saurania cieszę sie ze ci sie podobają... czarna okocila sie dzisiaj w nocy na oko jest 9 sztuk i to jest już ostatni miot jaki będe miał na ten rok
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-22, 11:17   
   Nr Tel.: 530466145


To teraz tylko dbać i pilnować by zdrowo rosły :) Dlaczego to już ostatni miot? Przecież jeszcze w październiku samiczki ładnie odchowują młode, mrozów jeszcze wtedy nie ma tylko duuuużo deszczy?
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-22, 12:15   

tak tylko na razie przez tą suszę zielonki słabo rosną a nie mam ich za wiele bo w tym roku dostałem mały przydział pola przeznaczonego na paszę dla króli... okopowych na zimę też nie mam wiele dlatego juz koniec z rozmnażaniem na ten rok żeby wszystkie młode do zimy utuczyć i zostawić same zarodowe
 
 
kamillo1395 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Łódzkie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 28
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 494
Skąd: k. Łęczycy
Wysłany: 2010-07-22, 16:41   

jak mi dziadek mowil to ze samce wygryzly sobie jadra...:?
samczyki siedza razem w jednym kojcu...

kroliki sa na ściółce (słomie) .. :D

a samce pojda za jakis tydzien lub dwa na pasztecik :D :D hehe
a samiczka zostanie..
_________________
pozdrawiam
 
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-22, 16:58   
   Nr Tel.: 530466145


Aha, więc już sam się przekonałeś, że samce należy trzymać osobno, szkoda tylko, że w taki sposób. Fotki jednakże mógłbyś wstawić, najlepiej załóż sobie profil na stronie spis hodowców . Przecież to tylko chwilka. Nie rezygnuj z hodowli królików to naprawde fajne i pożyteczne hobby, zostaw sobie jednego samca (albo kup nowego) i na początek próbuj z 2-3 samicami, jak już nabierzesz wprawy będziesz mógł zwiększyć stado. Czekam na foty. 8-)

Żeczywiście albertoo ciężko cokolwiek zielonego zerwać, gdzie się dało wszędzie w okolicy wszystko co lepsze wystrzygłam :d No, ale przecież możesz też dawać dużo innych rzeczy, suchy chleb, jabłka, gruszki (mam tego tyle zawsze, że nie chce się aż przerabiać więc robię gł.kompoty na zimę), jakieś tam warzywka, chyba mieszkasz na wsi, więc powinniście coś tam na własne potrzeby uprawiać ,my we Wrocławiu kilka działek mamy obsiane i się opłaca (no i jak sie idzie przy tym robić to jest wymówka by w domu nie siedzieć :P ), gałęzie i liście brzozy,czereśni,lipy,świerku,sosny, wierzby,topoli- króle uwielbiają je obgryzać z kory, zboża,ziemniaki itp. Wybór jest, wystarczy tylko tyłek ruszyć i zbierać (choć przyznaję w te upały to sie nie chce). Możesz też kupić kilka worków paszy (ja kupuję FK2 Agropaszu) ze względu na dodatek kokcydiostatyku.
Mam troszkę zwierząt, jakbyś zerknął tutaj to mógłyś powiedzieć co o nich myślisz.
tutaj
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
Ostatnio zmieniony przez saurania 2010-07-22, 17:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-22, 19:54   

oj jojjoj tego roku nic mi nie obrodziło przez te deszcze wiosną i teraz suszę... ziemniakow mało i byle jakie zboża jak kiedyś miałem z dwóch pól dwa pełne wozy tak dzisiaj zebrałem niecały jeden i tak wszędzie w okolicy.. tragediaaa
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-22, 20:06   
   Nr Tel.: 530466145


Aha, wspólczuję. Rzeczywiście ostatnio w każdym Agrobiznesie o tym mówią, zwłaszcza ,że wraz ze słabymi plonami nie idzie w parze podwyżka cen za tonę zboża. Ja też przyznaję chętniej kupuję dla drobiu itp. paskudek ziarno od rolnika a nie od handlarza,nie dość,że gościu sobie zarobi to i czystsze ziarno dostaję, dobrze przedmuchane, bez plew itp. U nas w tym roku tylko owoce się nie udały, większość zalążków brzoskwiń czy moreli opadło, truskawki gniły, a czerwone i czarne pożeczki słabo obrodziły, a przecież sporo dobrze przefermentowanego obornika tzw. masła poszło . Trzeba było jednak zrobić to na ostrą skibę , na jesień tak jak pod warzywa a nie na wiosne sie bawić,może było by lepiej ? :|
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-23, 15:07   

mała aktualizacja: przeglądałem dzisiaj gniazdo i okazało się że jest 11 malych i zgodnie z prawami dziedziczenia jest:
1 cały niebieskawy
1 cały biały (po dziakdku Nb)
1 niebiesko-biały (po babci OSN)
4 czarno-białe (po ojcu)
4 czarne (po matce)

:)
 
 
saurania 



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-23, 16:44   
   Nr Tel.: 530466145


Spory miot jak na tą rasę, ja zwykle mam tylko z 5 młodych, jedyna pociecha ,że bardzo rzadko któryś mi padnie. Ale 11 sztuk?! Toż to jak u ras lekkich!
_________________
śmierć za trzymanie ryb w kulach
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-23, 21:27   

ta czarna juz nie jest rasowa bo jest mieszanką rasy średniej Nb i dużej OSN zakociłem ją jak miała 7 mies i ważyła 4,5 kg więc też bardziej wpisuje się w rasę średnią. u mnie w tym roku najmniejszy miot to 6 sztuk u samicy Nb (wcześniej miała 8 i 11) a u samicy OSN to miałem przeważnie 9-10 sztuk tylko że za każdym razem pozbywała się kilku małych i odchowała kolejno 4 potem 5 i teraz 6 małych. ziemniaki dajesz parowane/gotowane czy surowe? ja daje parowane z otrębami i od czasu do czasu surowe obierki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15