Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój pierwszy inkubator
Autor Wiadomość
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-02-17, 12:07   Mój inkubator

Witam wszystkich! W tym roku postanowiłem zbudować własny inkubator. Dzięki tematom na temat jego budowy itd. oraz innym użytkownikom cel zrealizowałem.

Lodówkę skombinowałem dzięki ogłoszeniu, wystraczyło tylko jej przywiezienie. Jest to lodówko-zamrażalnik, więc postanowiłem, że z lodówki zrobię komorę na jajka, a z zamrażalnika komorę grzewczą. Kupiłem termoregulator RT-2CIW, kabel grzewczy 80W 8m, 3 wentylatorki 12V oraz przedłużacz na 4 gniazda.

Kabel grzewczy umieściłem na ramce wykonanej z drucianej szuflady zamrażalnika, wystarczyło ją uciąć. W komorze grzewczej stoi słoik do utrzymywania odpowiedniej wilgotności. W ściance oddzielającej komorę górną od dolnej wyciąłem 2 otwory na wentylatorki. Jeden wypycha ogrzane powierze z komory grzewczej do góry, drugi działa na odwrót. Nieogrzane powietrze z komory z jajkami wpycha do komory grzewczej. Trzeci wentylator umieszczony jest na suficie komory z jajkami i jego zadaniem jest dodatkowe mieszanie powietrza. Wszystkie wentylatorki działają bez przerwy. Tace na jajka zrobiłem z drucianych tac lodówki. Dodatkowo umieściłem na nich plastikową siatkę oraz ograniczniki, aby jajka przypadkiem się nie zsunęły. Kabel grzewczy podłączony jest do termoregulatora. Wentylatory podłączone są do sieci poprzez zasilacze, takie jak do telewizora. Zrobiłem 4 otwory wentylacyjne, 2 w komorze grzewczej oraz 2 w suficie komory z jajkami. Dodatkowymi otworami są otwory na przewody od kabla grzewczego, wentylatorków i czujników.

Całkowity koszt budowy 200 zł:
- termoregulator 120 zł
- kabel grzewczy 40 zł
- wentylatory 30 zł
- przedłużacz 10 zł

Satysfakcja z wykonania- bezcenna.

Czas wykonania całkowitego- 5 godzin.

Inkubator działał przez dwa dni na pusto dla sprawdzenia. W poniedziałek włożyłem jajka w ilości 120 sztuk. Wejdą spokojnie 4 tace, więc ogólna pojemość 160.
Temperatura utrzymuje się na poziomie 37,5-38 stopni, wilgotność 50-60%.

Co z tego wyjdzie, okaże się za niecałe 3 tygodnie.

Załączam zdjęcia.

IMG_4014.JPG
Widok ogólny na komorę grzewczą.
Pobierz Plik ściągnięto 1009 raz(y) 90,3 KB

IMG_4013.JPG
Kabel grzewczy w komorze grzewczej.
Pobierz Plik ściągnięto 890 raz(y) 84,55 KB

IMG_4012.JPG
Widok ogólny komry z jajkami.
Pobierz Plik ściągnięto 865 raz(y) 103,12 KB

IMG_4011.JPG
Ściana pomiędzy komorami.
Pobierz Plik ściągnięto 823 raz(y) 75,74 KB

IMG_4010.JPG
Sufit komory z jajkami
Pobierz Plik ściągnięto 866 raz(y) 99,84 KB

IMG_4009.JPG
Ogólny widok z zewnątrz.
Pobierz Plik ściągnięto 839 raz(y) 64,97 KB

 
 
Kajka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 52
Dołączyła: 22 Maj 2009
Posty: 313
Wysłany: 2010-02-17, 19:52   

Brawo Adrian.Pomysłowo to wszystko zrobiłeś,a do tego bardzo przejrzyście przedstawiłeś,zapewne będzie to pomocne dla wielu osób zaczynających budowę własnego inkubatora,a już na sto procent ja będę czytała i korzystała.Mam taki sam termostat i taki sam kabel grzewczy,tylko lodówkę mam mniejszą. :)
Pozdrawiam
_________________
Mój wątek w Spisie Hodowców:
http://www.forum.woliera....p=100918#100918
 
 
 
marekF 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 15
Wysłany: 2010-02-18, 08:34   

Otwory z komory grzewczej zabezpiecz jakąś siatką . Jak wykluje Ci sie kurczak, moze wpasc do komory grzewczej (gorzej jak na ten wentylator po prawej). Lub pomysl, aby polki na jajka mialy scianki.
W moim inkubatorze kurczaki po wykluciu sa jeszcze 24 godz na specjalnej polce, gdzie schna. Fotki mojego znajdziesz na forum.
marekF
 
 
Matysanno 


Województwo: śląskie
Dołączył: 20 Mar 2009
Posty: 49
Wysłany: 2010-03-02, 18:48   

adrian_lasek , jaki masz czas nagrzania przy tym kablu 80 W??
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-03-03, 10:17   

Inkubator po włożeniu jajek nagrzewał się 3 godziny, z racji tego, że było włożonych ich 120, a masa do ogrzania wielka.
Teraz kiedy przewracam jajka, otwieram inkubator na oścież, to temperatura powraca do prawidłowej po 15 minutach.
 
 
Bruno 
REDAKCJA FORUM
Lubię to co piękne.



Województwo: Podlaskie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 236
Wysłany: 2010-03-03, 13:10   
   Skype: j.rogowski


Wolno jakoś... Ciekaw jestem jaki będzie efekt. Boję się że 15 minut powolnego nagrzewania to strasznie wolno. W naturze kura schodzi - szybkie chłodzenie. Kura wraca - szybkie nagrzewanie. Tu jest inaczej. Bardzo ciekaw jestem efektu!
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Bruno
___________________________
Zielononóżka, KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-03-03, 17:14   

Ja uważam trochę inaczej co do tego nagrzewania. Ale zobaczymy w niedzielę/poniedziałek co z tego wszystkiego wyjdzie.
Jak na razie zarodki rozwijają się prawidłowo.
 
 
Kajka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 52
Dołączyła: 22 Maj 2009
Posty: 313
Wysłany: 2010-03-03, 18:09   

Adrian czekam z niecierpliwością na wyniki Twoich lęgów,mój inkubator prawie skończony,zbieram jajka i ruszam :D Trzymam kciuki za Twoje maluchy. :d
_________________
Mój wątek w Spisie Hodowców:
http://www.forum.woliera....p=100918#100918
 
 
 
dzik 


Województwo: wielkopolska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-03-08, 11:26   

adrian_lasek, i jak coś się wykluło? ile masz młodych kurczaków :diabel::
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-03-09, 21:14   

Witam.
Na 67 jajek zalężonych w dniu 4, wylęgło się ostatecznie 55 kurcząt, czyli wylęgalność ponad 80%.
Szkoda, że tak mało jajek zalężonych, ale tego się spodziewałem, bo wtenczas kiedy zbierałem jajka do wylęgu, na 50 kur był tylko jeden kogut. Reszta z powodu mrozów i możliwości odmrożenia grzebieni siedziała zamknięta osobno.
Ale jak na pierwszy raz to i tak jestem bardzo zadowolony.
 
 
kamillo1395 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Łódzkie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 28
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 494
Skąd: k. Łęczycy
Wysłany: 2010-03-09, 21:27   

adrian_lasek, duza tera masz gromade!!!xD
gratuluje! i zycze zdrowiadla maluchów oby wszytskie sie wychowały :d
_________________
pozdrawiam
 
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2010-04-29, 13:06   Mój pierwszy inkubator

Zbudowany z tego co było pod ręką w dwa wieczory. Regulator RT2. Grzeją 4 żarówki 60W połączone szeregowo po dwie. Moc całości w takim wypadku to ok 120W. W razie przepalenia się jednej grzać będzie druga sekcja. Wentylator komputerowy 8cm. Co do RT2 to, z tego co zauważyłem w Waszych opisach, regulatory tego typu mają sporą histerezę. U mnie temperatura waha się miedzy 37,2 a 38°C, czyli sporo. Trzeba będzie inny termostat zastosować. Wilgotność jeszcze nie sprawdzona, czekam na higrometr.
Wymiar wewnętrzny to wysokość 55cm szerokość 30cm głębokość 15cm.
Weszło na tackę 10 jajek. Chodzi mi o podtrzymanie gatunku dlatego tylko 10 jajek.
Myślę, że mógłby być głęboki na 30 cm i dwie tacki co dałoby miejsce na 40 jajek.
Wewnętrzna skrzynka i przód z płyty wiórowej i mdf, Ocieplone stryropianem 2cm, na wierzchu płyta pilśniowa. Inkubator wisi na scianie.
Podłączyłem go do sieci przez podlicznik. Na trzy doby poszło 2kWh. Czyli koszt prądu za 21 dni powinien wynieść około 7zł.
Teraz zdjęcia:



otwory zaklejone taśmą umożliwiają regulację dostępu świeżego powietrza




widok na żarówki i wentylator, wentylator zabiera powietrze z góry i dmucha w dół na jajka




8 zielonych i dwa zwykłe :) i słoiki z wodą

Z niecierpliwością czekam na efekty, wieczorem prześwietlę jajka.

Proszę o uwagi i rady.

Pozdrawiam
_________________
ManaT
 
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2010-04-29, 20:53   

Przed chwilą prześwietliłem. Na 10 jaj w 8 widać ruchome żółtko z żyłkami, w jednym żółtko nie ma widocznych żyłek i przywarło, w drugim nie widać nic, pewnie nie zapłodnione.
_________________
ManaT
 
 
 
lisuu 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 7
Wysłany: 2010-04-30, 02:30   

daj znać jak będziesz miał higrometr bo obawiam się, że może być problem z utrzymaniem wilgotności..

z tego co widzę w inkubatorze powietrze tłoczone jest w dół. Nie ma obiegu powietrza na okrągło.. wszelkie opisywane inkubatory/samoróbki zasysają zimne powietrze z inkubatora górą i podgrzane krąży w podwójnych ścianach aby wylecieć dołem przez tacki z wodą, przez jaja znowu w wentylator i tak w kółko. Powietrze sięmiesza wtedy.. lepiej utrzymać temperaturę i wilgotność. Jeśli chodzi o drób nie mam zbyt dużego doświadczenia ale wypowiadam się ze względów czysto fizycznych :)

pozdrawiam i proszę o sprostowanie jeśli się mylę... zyczę powodzenia w inkubacji.. u mnie już od dzisiaj się kluje ptactwo :)
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2010-04-30, 07:00   

A widzisz. Dziękuję za cenną radę, jak będzie za sucho to po weekendzie buduje nowy.

Gratuluje ptaszków!
_________________
ManaT
Ostatnio zmieniony przez ManaT 2010-04-30, 07:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15