Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płeć u ptaków-od czego zależy
Autor Wiadomość
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-01-05, 21:49   

U kur to lepiej jak jest więcej kurek, bo koguty są tańsze- łatwiej dokupić, a u bażantów(tych droższych i trudniejszych w howie) to nie orientuje się, wiem, że u tych bardziej pospolitych na samca przypada kilka smiczek, to w takim przypadku też lepiej :mrgreen:
 
 
Krzysiek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2006
Posty: 64
Wysłany: 2007-01-06, 14:05   

U gatnków monogamicznych dobrze, by stosunek samic do samców w legu był taki sam.U reszty to tak jak u kur.Zresztą bażanty hodowane w niewoli długi czas mozna nazwać takimi innymi kurami.Np. uszaki w niewoli niosą o 50% jaj więcej niż w naturalnym środowisku.Zachowaniem zaczynają przypominać kury i tak jak one tracą na wyglądzie gdy w końcu brakuje niespokrewnionych egzemplarzy.A czy koguty kur są tańsze?.To zależy od dostępności na rynku.Wątpię by ktoś sprzedał tanio dobrego koguta z mało popularnej rasy czy osobliwego ubarwienia.Wtedy sytuacja się odwraca i np.na pięć ptaków ja osobiscie wybiorę dwie kury i trzy koguty.Z takim zestawem coś można zdziałać.
Np. u ras na których mi zależ y zawsze posiadam min.trzy koguty w danym ubarwieniu.
Jeśli potraktujemy temat z punktu ekonomicznego to wszystko będzie jasne .liczy się mięso i jaja a zarazem większa ilość kurek które po sezonie ''jajecznym'' kończą i tak na talerzu.A kogut jak to kogut.
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2007-01-06, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-04-20, 16:41   

U mnie zawsze z liliputami jest krucho.W zeszlym roku z 32 liliputown było tylko 9 kurek.Kogutki nadwyzkowe pozamieniałem w gospodarstwach na inne ptaki.(wiele chłopow po raz pierwszy raz widzialo kure liliputa :diabel:: )
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-04-20, 16:47   

faktycznie z reguły w lęgach liliputów przewyższajom koguty, tylko te ostatnie dwa lata były urodzajne w kurki, a tak to to na 12 młodych to były z reguły tylko 2-3 kurki...
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-04-20, 17:42   

U mojej babci w zeszłym roku na 30 kurczaków były tylko 3 kurki, dlatego już teraz nie sadza kwoki na jajka :/
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-25, 11:24   

Co do hromosomow to samiec ma XY a samica XX.
:nuda:
 
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-27, 16:19   

Ja wiem jak jest bo czytam akurat dużo od podręcznikow po specjalistyczne książki weterynaryjne z akademi rolniczej.
 
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-27, 16:35   

karei, ale w tym pzypadku się pomyliłaś. Sprawdziłem to w książce "Amatorska hodowla kur" i tam jak byk jest napisane że samce mają XX a samice XY .
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-28, 09:27   

A czytaleś zootechnika dla technikow weterynari Ale dobra nie wszyscy jestesmy idealni moze coś pokręciłem w razie pomylki zwracam :D honor
 
 
 
Paweł2304-1990 



Województwo: podlaskie
Wiek: 33
Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 134
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-05-14, 12:37   
   Skype: pawelek2304


mi się też wydaje że samiec XY a samica XX tak przybajmniej jest u ludzi i tak w szkołach uczą
 
 
 
Lunatyk 
Hodowca kur :P


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 29
Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 22
Skąd: Trzuskołoń
Wysłany: 2008-05-14, 13:54   
   Nr Tel.: 661506131


Nas też uczyli że chłopcy XY a dziewczynka XX
_________________

www.kurkijedwabiste.yoyo.pl
 
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2008-05-14, 16:01   

Ponieważ ptaki pochodzą od gadów,może tak jak u nich temperatura inkubacji ma znaczenie?Nie chodzi o duże różnice temp.u gadów są to 2 stopnie C
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2008-05-18, 08:12   

Dla wszystkich do wyjaśnienia sprawy: wszystkie ptaki tzn. samice ptaków mają genotyp XY, a samce XX. Co niesie za sobą konsenkwencję tego, że u wszystkich ptaków płeć zależy od samicy tzn. jeżeli połączy się z chromosomem ojca chromosom X matki, będzie samiczka, jeżeli chromosom Y to samczyk. U ludzi jest na odwrót, płeć zależy od ojca.
 
 
smykup 
Początkujący


Województwo: Zachodniopomorskie
Wiek: 69
Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 7
Skąd: Borne Sulinowo
Wysłany: 2011-06-13, 07:48   

Witam serdecznie.
Na tych chromosomach to się nie znam. Ale od 2 lat obserwuję inkubację u mnie i u kolegi. U mnie wychodzą przeważnie kurki a u kolegi kogutki. Ja kluję w inkubatorze z termostatem rtęciowym a kolega na elektronicznym. Przy czym od dwóch lat mniej więcej pracujemy na tych samych nastawach temperaturowych. W tym roku sprawdzaliśmy jego termostat i okazało się, że jego termostat przekłamuje pomiar temperatury. Znaczy się temperatura mierzona termometrem laboratoryjnym jest niższa niż wskazania jego termostatu, nawet o cały stopień Celsjusza. Pierwszy objaw to wydłużony czas lęgów do 2 dni, ale i to, że w zeszłym roku miał same kogutki w niektórych rasach a u mnie wyszły same kurki. W tegorocznych lęgach jak na razie nie rozróżniamy płci, ale po kalibracji jego termostatu zdecydował się podnieść temperaturę lęgu. Będziemy powtarzać lęgi. I jak tylko będzie można rozróżnić płeć powiadomię o tym szanownych kolegów.
Pozdrawiam.
_________________
Hodowcy z zachodniopomorskiego łączcie się!!!
 
 
 
Joanna 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 31 Lip 2006
Posty: 111
Wysłany: 2011-06-13, 13:28   

Płeć jest determinowana w momencie zapłodnienia. Tak więc wszelkie warunki inkubacji nie mają już na nią wpływu. To co opisujesz jest po prostu przypadkowe, a przyczyna jest inna.

Pozdrawiam,
Joanna
_________________
o papugach

o mnie

o mojej książce o papugach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12