Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
wysiadywanie jaj
Autor Wiadomość
barczyk 
Mateusz Barczykowski



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 07 Mar 2010
Posty: 110
Skąd: Niestronno
Wysłany: 2010-03-30, 21:26   wysiadywanie jaj

Moja kura zielononóżka niesie jaja ma 17. Jest to jej pierwszy raz. Czy powinna już zacząć wysiadywać ? Co zrobić gdy nie zechce na nich usiąść (nie mam inkubatora ani innej kury by podłożyć jaja)?
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-03-31, 09:01   

jak się jej zachce to usiądzie raczej na siłę zmusić się nie da. najlepiej jeśli się nie ma inkubatora jest mieć kilka kurek ras które praktycznie zawsze kwoczą np silki. albo może ktoś z twoich znajomych ma kwokę do pożyczenia. nie wiem czy coś w tym jest ale zauważyłem ze gdy jedna kwoka wyjdzie z młodymi na dwór i widzą to inne kury to zaraz jest wysyp kwok
 
 
barczyk 
Mateusz Barczykowski



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 07 Mar 2010
Posty: 110
Skąd: Niestronno
Wysłany: 2010-03-31, 19:35   

ok dzięki za rade.
Może zainwestuje w silki :D
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-04-07, 21:26   

Kurka mi siadła . Pierwszy raz w życiu mam kwoczke :d
Kurka jest karzełkiem . Zasiadła w ogólnym kurniku na 6 normalnych jajkach . Zabraliśmy jej te jajka , bo ledwo na nich siedziała i mimo jej wrzasku i dziobania , daliśmy 4 jajka lilipucie . Zagarnęła je pod siebie . Siedzi wysoko na półce . Czy zabrac ją i posadzić gdzieś oddzielnie ?
Czy lepiej żeby było 4 czy 5 jajek , Chodzi mi o to jak jej będzie wygodniej siedzieć .Dać jej jeść i pić na tą półkę ? Siadła dzisiaj , jak kury naniosły do gniazda jajek , bo to ulubione miejsce kur .
 
 
adam_gnatek 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 550
Wysłany: 2010-04-07, 21:47   

BIANKA1, najlepiej przenieść ją w takie miejsce aby inne kury nie donosiły jej jajek i jej nie przeszkadzały, a jak nie ma się takiej możliwości to przykryć jakąś klatka np po króliku czy szynszylach, spokojnie można postawić miski z wodą i paszą, kurka liliputka obsiądzie nawet 8 jajek, u sąsiada wysiedziała 11kurcząt, pomimo tego że kurka jest na prawdę malutka
 
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-04-07, 21:55   

Dziękuję . Klatka to dobry pomysł , nie przyszło ni do głowy ;) Ona jest maleńka . Jak gołąb na krótkich łapkach . Nie mam dzisiaj wiecej małych jajek . Mogę dołożyć jutro czy już nie ?
 
 
18marcinnn 
REDAKTOR



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 06 Cze 2008
Posty: 618
Wysłany: 2010-04-07, 22:45   

Cytat:
Czy lepiej żeby było 4 czy 5 jajek , Chodzi mi o to jak jej będzie wygodniej siedzieć

wszystko zależy od wielkości kurki i jajek, musisz sama zobaczyć ile jajek jest w stanie obsiąść tak aby żadne nie wystawało z pod niej ;)
Cytat:
Dać jej jeść i pić na tą półkę ?

ja bym odradzał aby miała jedzenie i wodę przy gnieździe bo może niechętnie potem z niego schodzić
_________________
marcinnn
 
 
adam_gnatek 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 550
Wysłany: 2010-04-07, 23:17   

moja silka ma przy gnieździe wodę i jedzenie i kilka razy dziennie schodzi by się pożywić i wypróżnić, raczej o to chodzi aby kwoka niechętnie schodziła z gniazda, a jak już to robi to rzadko i na krótko.

Liliputka może jeszcze donieść jajek mimo iż zakwoczyła, ale możesz jeszcze podłożyć, 2-3 dni różnicy nie zaszkodzą, kwoka z reguły siedzi na gnieździe parę dni dłużej już po wykluciu piskląt.
Ostatnio zmieniony przez adam_gnatek 2010-04-07, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-04-08, 07:39   

Dałam jej rano jeszcze jedno . Jej nie da się ruszyć , chciała mnie zjeśc :diabel:: A jakie dzwięki wydobywa , i ten dziób otwarty :oczy: Aż strach na nia popatrzeć , a siedzi właśnie na półce przy drzwiach na wysokości oczu :diabel:: Nie wiem jak tam wchodzi , którędy zostawić jej drogę nalotu na gniazdo . Jak wyczaimy , to ta drugą stronę jakoś zasłonimy. żeby inne kury jej nie wchodziły . Choc wątpię , czy któras się odważy :P To nawet nie jest liliputka . Wygląda jak karzełek łapciaty . Jakiś kundelek z allegro kupiona jesienią . Mam 3 parki , to tylko czekac jak 2 pozostałe zakwoczą :hmm:
Co mam potem zrobić ? Zdjac maluchy z półki i co . Puścić je na podwórko z mamuśką ?
Nie moge sobie wyobrazic tak maleńką kurkę z maciupkimi kurczetami chodzące po podwórku .
 
 
arturM63 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 60
Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 45
Skąd: Rożki pow.radomski
Wysłany: 2010-04-08, 23:16   

U mnie dwa tygodnie temu na jajkach usiadła kurka feniksa. Zmieściła pod siebie 11 jajek własnych, a potem jeszcze dwa doniosły jej zielononóżki, jak wychodziła z gniazda, żeby coś zjeść. W sumie siedzi chyba na trzynastu. Wygląda na to, że obecność innych kur nie przeszkadza jej.
Postanowiłem jednak za kilka dni przenieść ją z całą zawartością gniazda (siano, jajka i kurka :d ) do gniazda przenośnego, które postawię na podłodze w oddzielonej części stajni, gdzie wcześniej podhodowałem wrześniowe kurczęta zielononóżek.
Jak myślicie, czy to dobry pomysł, żeby ją oddzielić od pozostałych w kurniku ? Czy lepiej zostawić (siedzi na trzecim piętrze gniazd, więc trochę wysoko dla pisklaków) ?
Czy może mi ktoś poradzić ?
 
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-04-09, 08:02   

a ja kwoki wsadzam do beczki wypełnioną do połowy ubitym sianem i z góry przykrywam skrzynką taką na ziemniaki jedzenia tam nie daję natomiast raz dziennie (w upalne dni dwa razy dziennie) wyciągam ją ostrożnie, jajka przykrywam starym swetrem i puszczam ją żeby coś zjadła.. potem przychodzę łapię ją i wsadzam do beczki gdy kwoka jest duża i ciężka to ją dodatkowo usadzam na gnieździe łapami po bokach żeby się długo sama nie usadzała tylko od razu usiadła i jajek nie potłukła... w ten sposób z zalężonych jaj wylęga mi się sie 100% kurczaków jeżeli kwoka ma dużo jaj to pierwsze kurczaki które się wyklują zabieram pod ciepłą pierzynkę żeby ich nie pogniotła nawet jeśli są jeszcze mokre.. gdy wylęgną sie wszystkie to zabieram je i mamuśkę do osobnej zagrody w kurniku i jak jest cieplo to po dwóch-trzech dniach wypuszczam na pole
 
 
Grzegorz Hulanicki 


Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 386
Wysłany: 2010-04-09, 10:11   

BIANKA1 najlepiej jak inne kury nie będą miały dostępu do gniazda gdzie siedzi kwoka. Jak się wyklują to najlepiej zabrać je z mamą do osobnego pomieszczenia, przynajmniej na kilka pierwszych tygodni zanim się nie opierzą trochę i nabiorą sił. Takie maluszki muszą mieć sucho i ciepło (to zapewni im mama). Na podwórko można je wypuścić po jakichś 2-3 tygodniach zależnie od pogody ale ja umieścił bym je w jakiejś klatce żeby drapieżniki ich nie dopadły (sroki, kawki, koty itp.)

arturM63 można spróbować ją przenieść, w każdym razie zrób tak by inne kury nie donosiły jej jajek. Kurczaki będą lęgły się w odstępach a pchające się kury mogą rozgnieść zalężone już jajka. Jeżeli nie będzie chciała siedzieć w nowym miejscu to pozwól jej tam gdzie chce tylko zabezpiecz przed innymi kurami, a jak się wyklują kurczaki to je zabierzesz.

BIANKA1 kurczakom z kwoką podaj to samo co tym z inkubatora, na polu już kwoka wynajdzie im pożywienie ale i tak będziesz musiała im podawać pasze. Te higieniczne kurczaki z inkubatora jak będą miały możliwość na podwórko też instynktownie zaczną się grzebać w ziemi i już tak czysto nie będzie.
Zamknij ją w tej klatce jak nie będzie miała wyjścia to w końcu usiądzie. Możliwe że potrwa to kilka dni zanim się przyzwyczai.

Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2010-04-09, 20:24, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-04-09, 10:13   

albertoo , a co takie " wypuszczone w pole " pisklaki jedzą " Bo ja mam sporo kurcząt z inkubatora , to one są ' śliczne , higieniczne " :diabel:: Paszę dostają starter dla wygody malców zmieloną w młynku do kawy . Wodę przegotowaną i te rzeczy . A co jedzą i piją maluchy wodzone przez kwokę .? Wiem , głupie pytanie , ale nie mam pojęcia :hmm:


Grzegorz Hulanicki
, dzięki . Kwoczka mi uciekła z klatki jak ją wypuściłam rano żeby coś zjadła . Wraca ciągle na stare gniazdo a tam klatka sie nie mieści . No cóż , niech robi co chce ;(
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2010-04-09, 10:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukaszgr13 


Województwo: małopolskie
Wiek: 27
Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 123
Skąd: Koźmice Wielkie
Ostrzeżeń:
 1/6/9
Wysłany: 2010-04-15, 12:04   

Mam takie pytanie czemu moja kwoka zaszła po 2 tygodniach od 2 dni na nich nie siedzi na jajkach dziś ją zdiołem z gniazda . To była duża kwoka więc położyłem pod nią 22 jaj to dziwne bo dziś było tylko 15 . Zdiołem ją i wpusciłem ją do stada poszłem rozbić parę jajek a tu w każdym pisklątko. Ale co z tego jak jajka od 3 dni były zimne. Miała picie i jedzenie i zeszła .
_________________
Łukasz Grochal
 
 
Szymonek 


Województwo: świętokrzyskie
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 22
Wysłany: 2010-04-15, 12:18   

a czy można posadzić dwie kwoki w jednej klatce?
są w tej klatce razem z kogutem - a jak zaczną kwoczyć to czy mogą być razem na oddzielnych gniazdach, czy tez raczej nie?
_________________
pokazy rycerskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14