Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie cech u kur.
Autor Wiadomość
Ice 



Województwo: Pomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 36
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Leborska
Wysłany: 2006-12-29, 15:42   Dziedziczenie cech u kur.

Mam pytanie: Czy jak koguta silki będę miał zwykłego a kurki- brodate -to młode będą wychodziły tylko brodate, mieszane czy tylko zwykłe po kogucie ?? :?:

W wiekszości pytanie kieruje do naszego genetyka :mrgreen:
_________________
www.aviornis.com.pl

My Fotolog > Zapraszam
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-02-06, 18:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2006-12-29, 21:11   

Ja Ci powiem, co wiem ze swojego doświadczenia, miałam koguta zwykłego (niebieskiego i złotego) i kurki brodate (białe), dzieci po nich wychodziły mieszane (brodate i niebrodate), tak samo było z kolorem wychodziły białe, niebieskie i złote.
 
 
Krzysiek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2006
Posty: 64
Wysłany: 2007-01-06, 14:41   

Ale czy nie jest tak,że w pierwszy przypadku wyjdą ptaki z brodą ale marną .
Raczej tak i to większości młodych.
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-12-16, 23:20   

Jak będę krzyżowal "silkę" co ma jasna skórę brak 5-go palca i szaro białe zausznice z prawidłowym kogutem to czy potomstwo choć w jednej cesze będzie zgadzało się ze wzorcem i potem bym tak stopniowo je krzyżowal to czy uzyskałbym silki o cechach zgodnych ze wzorcem?
_________________
pozdro...
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-17, 00:03   

Oczywiście :) sądzę, że po kilku pokoleniach geny odziedziczone po rasowych silkach dadzą pożądany efekt :)

Rodowody, przeważnie sięgają do czwartego pokolenia, a dalej wstecz szukając, można rózne "kwiatki " wyśledzić, nie tylko u kur ;)
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2008-01-16, 21:48   
   Nr Tel.: 510876274


Witam .Proszę mi doradzić gdzie mogę znależć informację na temat dziedziczenia cech pożądanych lub niepożądanych w ramach własnej rasy np kochin, orpington itp? Ewentualnie kto mógłby coś na taki temat udzielić informacji?Najlepszą sprawą byłby niewielki wzór,który pomógłby w wyselekcjonowaniu odpowiedniego osobnika.Nie oczekuję rozpraw doktorskich tylko chłopskiego wytłumaczenia.Z góry dziękuję
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2008-01-16, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-16, 22:06   

Mirku, jeżeli chodzi o najprostsze wytłumaczenie zasad dziedziczenia, to , jak w słynnych prawach Mendla ;)

Nie mam możliwości rozrysowania tu ghraficznie schematów, więc odeślę do wikipedii, gdzie dośc ładnie jest to opisane i można samemu przełożyć sobie na "własny język" :)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Mendla

Zasada zawsze taka sama, choć, jak to z uproszczeniami bywa, nie do końca musi się sprawdzać, bo krzyżujemy ze sobą organizmy heterozygotyczne.

Pozdrawiam
 
 
butchi chabo 



Województwo: warm.-mazurskie
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 190
Wysłany: 2008-01-16, 22:14   

Luśka,
Cytat:
nie do końca musi się sprawdzać, bo krzyżujemy ze sobą organizmy heterozygotyczne.

Zgadam się- nie sprawdza , praktykowałem to z psami .
_________________
http://s24.bitefight.onet.pl/c.php?uid=16536
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2008-01-16, 22:30   
   Nr Tel.: 510876274


Luśka, butchi chabo, Ogląnąłem sobie te fasolki i coś mi się zdawa,że chłopski rozum musi zostać uruchomiony.To jak kto dziedziczy jest pokazane ok.Ale małe pytanko na czym bazować /komu bardziej zaufać/kogut czy kurka?Które z nich ma większe możliwości gromadzenia i przekazywania genów właściwych
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-16, 22:36   

Mirku, proszę nie traktować tego co piszę, jako pewnik, bo to moje osobiste przemyślenia, "na chłopski rozum" ;)

Generalnie w hodowli stawia się na samce, ponieważ mogą, w ciągu życia spłodzić więcej potomstwa.

Natomiast, przynajmniej w teorii, ojciec i matka przekazują po 50% genów. Jak wiemy, w praktyce często jest tak, ze geny jednej strony są "silniejsze" i cechy przekazywane przez tego rodzica ujawniają się w fenotypie ( zewnętrznych cechach ) Natomiast w genotypie pozostają te odziedziczone po obojgu rodziców i w przyszłych pokoleniach mogą wyjść różne "kwiatki".

Np. żółte szczenięta z matki arlekinki i ojca arlekina , butchi_chabo :diabel::

Przyczyna tego tkwi w mieszance genów :) Wsoaniały, skąinąd G. Mendel opierał swoje prawa na homozygotach, więc wszystko wychodziło mu jak chciał , ale w zyciu już nie bywa tak różowo, zwłaszcza, jeżeli nie znamy materiału genetycznego używanych w hodowli zwierząt. W jakimś stopniu rodowody, czy księgi hodowlane mają zapewnić wgląd w zasoby genetyczne, ale ... to równiez tylko teoria ;)

Tu trzeba naprawdę znać się dokładnie na tym, które geny odpowiadają z ajaki rodzaj umaszczenia, które są dominujące, a które recesywne. Ja się w tym, niestety gubię :|
"
Ostatnio zmieniony przez Luśka 2008-01-16, 22:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2008-01-16, 22:44   
   Nr Tel.: 510876274


Luśka, Cieszę się,bo mam nadzieję,że w tym temacie nasi koledzy podzielą się swoimi doświadczeniami -na co liczę.Myślę,żę odpowiednia selekcja i dobór przyniesie skutek tylko pytanie -jaki?
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
butchi chabo 



Województwo: warm.-mazurskie
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 190
Wysłany: 2008-01-16, 23:00   

Cytat:
Natomiast, przynajmniej w teorii, ojciec i matka przekazują po 50% genów. Jak wiemy, w praktyce często jest tak, ze geny jednej strony są "silniejsze" i cechy przekazywane przez tego rodzica ujawniają się w fenotypie ( zewnętrznych cechach ) Natomiast w genotypie pozostają te odziedziczone po obojgu rodziców i w przyszłych pokoleniach mogą wyjść różne "kwiatki".

Np. żółte szczenięta z matki arlekinki i ojca arlekina , butchi_chabo :diabel::

Przyczyna tego tkwi w mieszance genów :) Wsoaniały, skąinąd G. Mendel opierał swoje prawa na homozygotach, więc wszystko wychodziło mu jak chciał , ale w zyciu już nie bywa tak różowo, zwłaszcza, jeżeli nie znamy materiału genetycznego używanych w hodowli zwierząt. W jakimś stopniu rodowody, czy księgi hodowlane mają zapewnić wgląd w zasoby genetyczne, ale ... to równiez tylko teoria ;)

Zgadzam się i podpisuję czteroma "dożowymi łapami" :P
Staszek Roszkowski pisał na temat genetyki i dziedziczenia ubarwienia u kur.
_________________
http://s24.bitefight.onet.pl/c.php?uid=16536
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-16, 23:20   

mirek_60 napisał/a:
Luśka, Cieszę się,bo mam nadzieję,że w tym temacie nasi koledzy podzielą się swoimi doświadczeniami -na co liczę.Myślę,żę odpowiednia selekcja i dobór przyniesie skutek tylko pytanie -jaki?


Mirku, z założenie nie jestem hodowcą i nie chcę nim byc, chyba, że na skalę czysto amatorską, z wyłączeniem psów ;)

W doborze par hodowlanych zawsze kieruję się trzema wyznacznikami:

1. wygląd, mozliwie najbliższy wzorca, o ile takowy istnieje

2. zdrowie zwierząt używanych do hodowli ( staram się prześledzic możliwie dokładnie rodzinne przypadłości i średnią długość życia)

3. psychika zwierząt przeznaczonych do dalszej reprodukcji :)

Myślę, że zawsze trzeba sobie wyznaczyć jakiś cel .... powiedzmy ... wymarzę sobie wyhodowanie fioletowej kaczki, więc zacznę od szukania par zalożycielskich,, mających choć ślady fioletowych piór, potem z ich potomstwa wybiorę te bardziej fioletowe niż rodzice itd ... itd .... ;) Hodowla to 60 % wiedzy i 40% przypadku ;)
Zresztą ... czasem wychodzą wspaniałe rzeczy ... Do tej pory z rozczuleniem wspominam błękitne i czarne podpalane chomiki, jakie kiedys uzyskałam w drodze wczesnoszkolnych eksperymentów :D
Niestety nigdy więcej takich nie widziałam ... chlip .... ;( ;)
Od razu wyjaśniam, że nie mam zamiaru hodować fioletowych kaczek :D

Butchi_chabo , dziękuję :D Te żółte szczenięta to mój stały poprawiacz humoru :diabel::
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2008-01-17, 22:12   
   Nr Tel.: 510876274


Luśka, butchi chabo, Dzięki.Tak też czynię -to chyba dobrze?W tym roku pozostaję przy hodowli gatunków,które posiadam.Bez eksperymentów.Wzmacniam i uszlachetniam to co już mam.Fioletowych kaczek też nie chcę
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-17, 22:19   

Mirku, bardzo mozno trzymam kciuki i czekam na efekty :) Z wielką niecierpliwością :d
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16