Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy Prawne!!! CITES i Polskie prawo rejestracyjne
Autor Wiadomość
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-07-23, 20:54   

w aktualnym numerze Woliery nasz forumowy kolega opisał dokładnie wszystkie sprawy związane z rejestracją zwierząt i nie tylko.
bardzo mnie zaciekawiła sprawa o zniesieniu obowiązku posiadania świadectwa pochodzenia ptaków z zamkniętymi obrączkami rodowymi z załącznika X rozporządzenia komisji (WE)nr865/2006
są tam między innymi gęsi bernikle rdzawoszyje, i bażanty kilku ras

i nasuwa się pytanie czy lepiej rejestrować i mieć święty spokój, czy walczyć o swoje prawa? obrączkować ptaki (osobiście to czynię) i nie rejestrować i jak najbardziej legalnie odsprzedawać nadwyżki. wyobrażam sobie taką sytuację stoję np. na Pszczyńskiej giełdzie z olśniakami do sprzedania i podchodzą pewni dwaj panowie i żądają dokumentów a ja mówię że nie mam bo tych ptaków nie trzeba rejestrować, i że nie znają się na prawie. chyba by mnie prędzej zwinęli niż się tam pojawiłem, sprawa trafia do sądu tu przedstawiam wszystkie te rozporządzenia które przedstawił autor tekstu w magazynie Woliera, powiedzmy sąd mnie uniewinnia,(oczywiście wiem że sprawy się ciągną) i po jakimś czasie znowu stoję na giełdzie z tymi ptakami, chyba krew by się w gościach zagotowała, jak bym z takimi wygrał za ich nieznajomość prawa.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-07-23, 21:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-07-23, 22:20   
   Nr Tel.: 502108250


Iro_mak, nie podpalaj się tak :diabel:: W następnym numerze będzie omówione prawo polskie i wtedy zobaczysz, że rejestrować trzeba i trzeba mieć papiery. Tylko, że jak będziesz sprzedawał ptaki z załacznika X bez papierów ale z obrączkami, to nie popełnisz przestępstwa zagrożonego karą więzienia do 5 lat, a tylko wykroczenie zagrozone karą aresztu lub grzywny :d Oczywiście jak przedstawisz sądowi te przepisy UE o których pisałem. Bo "sąd" ich przecierz nie zna, a prokurator nawet jak będzie o nich wiedział, to "sądowi" nie powie bo by przegrał sprawę :d
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-07-25, 06:29   

eeeeeee a już myślałem,
a tak w ogóle to teraz się zastanawiam po co był potrzebny ten artykuł, skoro i tak nie zmienia to nic w dotychczasowym postępowaniu rejestracyjnym, żeby na mieszać ludziom w tym co wiedzą? następny numer Woliery ukaże się za dwa miesiące, podam przykład - nie jeden po przeczytaniu tego artykułu nie zarejestruje swoich ptaków z załącznika X, a za dwa miesiące poczyta że to co było w poprzednim numerze to tylko zmyłka bo kolejne rozporządzenie czy artykuł już tam ten znosi, to albo trzeba było to wszystko napisać w jednym numerze albo w ogóle nic nie pisać skoro tak jak wyżej piszę że i tak to nic nie zmienia w rejestrowaniu ptaków czy to z obrączkami czy bez. Ja akurat mam dostęp do internetu i właśnie mi i tym którzy są na naszym forum wyjaśniłeś sprawę, chociaż przyznam się że tak jak napisałeś
Jerzy Cwik napisał/a:
nie podpalaj się tak

już miałem nadzieję, a co jeśli takich będzie więcej?
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-07-25, 11:43   
   Nr Tel.: 502108250


Iro_mak napisał/a:
eeeeeee a już myślałem,
a tak w ogóle to teraz się zastanawiam po co był potrzebny ten artykuł, skoro i tak nie zmienia to nic w dotychczasowym postępowaniu rejestracyjnym,


Jak artykuł może coś zmienić w postępowaniu "rejestracyjnym" :?: :d Od tego jest Sejm, Rząd, Ministrstwo Środowiska.
Ponadtto w Polsce nie znam nikogo, kto by był skazany za "brak dokumentów rejestracyjnych". Wszyscy zostali skazani za "nieprzestrzeganie prawa UE" - a to z REJESTRACJĄ NIE MA NIC WSPÓLNEGO :!: :!: :!:
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-07-25, 14:47   

jeju!!! a powiedz mi kto ustanawia te rozporządzenia i artykuły czyż nie Sejm, Rząd?
każdy sąd powołuje się na przepisy prawne czyli rozporządzenia, artykuły, ustawy itd.
no i czym jest brak dokumentów rejestracyjnych jak nie, nieprzestrzeganiem prawa? więc nierozumiem jak to nie ma nic wspólnego z rejestracją.
powiedzmy że jakaś uprawniona do tego władza pyta się mnie na giełdzie czy mam dokumenty na te czy tamte ptaki, odpowiadam nie, no to pan pozwoli z nami, sprawa jest kierowana do sądu itd.
wyciągam teraz taki wniosek że jestem chyba nie z tego kraju lub jakimś nieukiem, ale sądzę że mało który hodowca jest prawnikiem, i większość rozumuje w ten sam sposób co ja rejestruję i nie łamię prawa jedno z drugim się wiążę.
nie będę już dalej tego tematu ciągną widzę że mam odmienne zdanie na ten temat,
jakoś hoduję ptactwo i rejestruję wymagane gatunki i nie łamię prawa, (oferuję do sprzedaży no bo co mam robić z nadwyżką), jeszcze w żadnym przypadku nie zostało skierowane postępowanie karne wobec mnie, względem przetrzymywanych przeze mnie ptaków.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-07-25, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-07-25, 17:42   
   Nr Tel.: 502108250


Iro_mak, brak dokumentów rejestracyjnych jest nieprzestrzeganiem prawa krajowego. Prawo unijne nie wymaga rejestracji ptaków, chyba że chcemy z nimi podróżować po całym świecie, wtedy dostajemy "świadectwo własności prywatnej" i jesteśmy wprowadzani do rejestru.
Prawo unijne wymaga:
na ptaki z załącznika A - świadectwa pochodzenia [to taki żółty papier] i obrączk lub czipów
na ptaki z załącznika A wymienionych w załączniku X - obrączek lub mikroczipów
na ptaki z załącznika B - nic, natomiast rządy poszczególnych państw mogą utrudniać życie swoim obywatelom, jak tylko im się podoba.
 
 
M3CH4NICK 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-11-29, 18:04   Koszt rejestracji

Jaki jest koszt rejestracji papug i czy każdego nowo zakupionego ptaka trzeba rejestrować?
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2009-11-30, 09:34   

M3CH4NICK, Wszystko zależy o jakie ptaki Ci chodzi.
Co do ceny to zależy od starostwa. W jednym płaci się od ptaka a w innych od załącznika / na którym wypisujesz posiadane ptaki/. U mnie to było 26 zł. od załącznika
_________________
http://www.garnek.pl/panka
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-11-30, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
cygnus 



Województwo: Śląskie
Wiek: 54
Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2009-11-30, 15:52   
   Nr Tel.: 606637538


Nie ma czegoś takiego jakie ptaki lub zależy od Starostwo. Płacimy od gatunku 26zł. Nieważne ile par chcemy zarejestrować może być 1 para lub 10 par cena ta sama. W tym roku rejestrowałem kilkanaście łabędzi w jeden dzień i zapłaciłem 26zł. Kilka lat wstecz różnie to było interpretowane często były pobierane opłaty za parę.
_________________
www.cygnus.info.pl
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-11-30, 17:35   

cygnus napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jakie ptaki lub zależy od Starostwo.
oj niestety ale AL ma rację, jedynie że obojętnie jakie ptaki ale co do opłat zależnie od starostwa, jedni naliczają od gatunku i za każdy gatunek jest opłata 26 zł a inne starostwa od wniosku i może na tym wniosku być sześć gatunków a płacimy tylko jedno 26 zł.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-11-30, 19:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-11-30, 19:40   

cygnus, u mnie za pary nie było nigdy, ale zawsze jest od gatunku co tez mnie troszkę dziwi, gdyż kolega z W-awy płaci 26zł za wszystko co się w danym okresie wspólnie wykluło i co teraz rejestruje w Starostwie.
Czyli jak ma np.
caboty,
kiśćce tajwańskie
bernikle rdzawoszyje
-- to ja bym zapłacił po 26 zł za każdy gatunek, a on tylko 26 zł za wszystko.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
cygnus 



Województwo: Śląskie
Wiek: 54
Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2009-12-01, 07:15   
   Nr Tel.: 606637538


wanted, Wcześniej był inny urzędnik, który nie miał prawdopodobnie odpowiedniej wiedzy. Teraz jest gościu na odpowiednim miejscu. Uczestniczy w szkoleniach i sprawa jest jednoznaczna. Płacimy od gatunku!
Dokument to jednoznacznie określa, przynajmniej tak jest w Częstochowie.
_________________
www.cygnus.info.pl
 
 
arizona 


Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 10
Wysłany: 2009-12-01, 10:25   

w starostwie kaliskim płacimy 26 zł za gatunek,nie ważne czy 5 czy 50 ptaków tego gatunku rejestrujemy. za każdą późniejszą zmianę(tzn. narodziny,sprzedaż,lub nabycie ptaków w obrębie tego gatunku) opłata wynosi 17 zł
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2009-12-01, 15:31   

cygnus, Ja w starostwie w Gliwicach płacę od załącznika 26 zł., bez względu ile ptaków i jakich gatunków jest na nim.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
cygnus 



Województwo: Śląskie
Wiek: 54
Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2009-12-01, 20:18   
   Nr Tel.: 606637538


AL, Naprawdę jest to dziwna sprawa co miasto to inne opłaty. Urzędnicy z działu Ochrony Środowiska przechodzą szkolenia, odgórnie dostają rozporządzenia i jakim cudem różnie to interpretują.
_________________
www.cygnus.info.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13