Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Chimery kur - produkcja ludzkich białek terapeutycznych
Autor Wiadomość
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-06, 10:53   Chimery kur - produkcja ludzkich białek terapeutycznych
   Skype: hubert.szymanksi.


Czy nasze kury bendą kiedyś leczyć?
Co myślicie o tym?

Celem, prowadzonych od kilkunastu lat badań jest produkcja biofarmaceutyków w jajowodzie kury i ich lokalizacja w białku jaja kurzego. Wykorzystanie jajowodu kury jako bioreaktora zapewnia wiele korzyści, w porównaniu z innymi systemami: (i) sterylną produkcję białka w jaju (4 g) otoczonym skorupą i wydalanym na zewnątrz organizmu, (ii) możliwość utrzymania przez wiele pokoleń kur w środowisku wolnym od drobnoustrojów chorobotwórczych, (iii), stosunkowo niskie koszty, dzięki regularnej produkcji jaj /1 jajo dziennie/, szybkiej rotacji pokoleń i możliwości uzyskania znacznej liczby potomstwa w ciągu roku.
Białko jaja kurzego może stać się źródłem ludzkich białek terapeutycznych, pod warunkiem wprowadzenia do genomu kury odpowiedniej sekwencji DNA (transgenu). Jednakże produkcja transgenicznych ptaków jest utrudniona, z uwagi na specyficzny cykl rozwojowy ptaka. Opracowana w ostatnich latach strategia pozwala na uzyskanie ptaków transgenicznych, za pośrednictwem komórek embrionalnych. Komórki te (BCs) posiadają specyficzne właściwości, mogą być łatwo izolowane z zarodka, hodowane in vitro, można do nich wprowadzać obce geny /czyli można je transformować/, można je zamrażać i rozmrażać, przechowywać w stanie zamrożonym, można je wstrzykiwać do zarodka biorcy, gdzie ulegają wbudowaniu do różnych tkanek. Ptak, któremu w okresie embrionalnym wstrzyknięto komórki /także transformowane/ innych zarodków o różnym genotypie, określa się mianem chimery. Jeśli chimeryzm dotyczy gonad – jest to chimera płciowa, czyli osobnik produkujący gamety będące nośnikiem zarówno genomu biorcy jak i dawcy komórek.
Efektem zakończonego projektu badawczego pt.: ”Badania nad uzyskaniem somatycznych i płciowych chimer kur z wykorzystaniem transfekowanych komórek blastodermalnych”,
* uzyskanie nie tylko wysokiego wskaźnika wylęgu manipulowanych zarodków (41%) i wysokiego procentu chimer fenotypowych wśród wylężonych piskląt (87%), ale również zadawalającej przeżywalności odchowywanych do osiągnięcia dojrzałości płciowej chimer (87%) oraz znacznego odsetka chimer płciowych (30%).
* skonstruowanie wektorów plazmidowych wyposażonych w specyficzne sekwencje regulacyjne, które umożliwiły ekspresję różnych genów (reporterowych – gfp, luc oraz ludzkich – hGH, hINTα2a) w komórkach blastodermalnych kury in vitro.
* opracowanie postępowania umożliwiającego transformację komórek, optymalny poziom ekspresji transgenu oraz wysoki poziom przeżywalności zarodków kury poddanych iniekcji zmodyfikowanymi komórkami.

Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie postępowania, , umożliwi wkrótce produkcję ludzkich białek terapeutycznych nie tylko w komórkach blastodermalnych hodowanych in vitro, ale przede wszystkim ich produkcję in vivo, w jajowodzie kury.
Ponadto wykazano, że gamety chimer płciowych zachowały swoje funkcjonalne właściwości, co pozwala z jednej strony na wykorzystanie opisanej metody do tworzenia linii ptaków transgenicznych, z drugiej zaś do zachowania bioróżnorodności ptaków metodą ex situ. W tym ostatnim przypadku odpowiednie krzyżowanie chimer płciowych umożliwia odtworzenie genotypu dawcy komórek, przechowywanych w postaci zamrożonej które po ich rozmrożeniu wstrzykuje się do zarodków biorców. Powstałe chimery płciowe, po osiągnięciu dojrzałości płciowej i wzajemnym krzyżowaniu produkują bowiem zarówno potomstwo o genotypie biorcy jak i dawcy komórek.
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 13:37, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Bruno 
REDAKCJA FORUM
Lubię to co piękne.



Województwo: Podlaskie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 236
Wysłany: 2010-01-06, 13:35   
   Skype: j.rogowski


Kiedy to czytałem to przypomnialo mi się że najdroższe na świecie mleko pozyskiwane na fermach to mleko... Myszy :)

A na poważnie. To nie temat dla hobbystów. Chociaż ciekawe było by jedzenie jajecznicy terapeutycznej!
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Bruno
___________________________
Zielononóżka, KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-06, 14:02   
   Skype: hubert.szymanksi.


Ja jajo zwykły hobbysta potrafię wychować takie kurczaki modyfikując embrion miedz 11a 14 dniem inkubacji przez wstrzykniecie naturalnych barwików spożywczych na 10 jaj jedno odpada średnio. Naukowo jest udowodnione ze nie szkodzi to kurczakom. Moze jak znajde czas to dokładnie opisze co i jak. Trzeba by tylko bardzo starannym. Korol pozostaje do pierzenia. Można tak robić z gatunkami wszystkich ptaków.

kuracki eksperyment 32jpg.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 459 raz(y) 36,68 KB

Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-06, 14:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Bruno 
REDAKCJA FORUM
Lubię to co piękne.



Województwo: Podlaskie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 236
Wysłany: 2010-01-07, 09:22   
   Skype: j.rogowski


Szacun! Nic tylko na różowo i w wielkanoc sprzedawać jako DODA-Kurczęta!

Żart. Oczywiście.

No mimo wszystko. Kolorowanie embrionów w jajach to chemia i daleko mu do genetycznych modyfikacji. Zresztą zwykle w swoich działaniach szukam celu. Tu (CHIMERY) cel jest medyczny i zupełnie nie hobbystyczny. Więc i mi daleko to spoglądania w taką stronę. Oczywiście niusa na ten temat czytam z ogromnym zainteresowaniem. No właśnie skąd taką wiedzę bierzesz?
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Bruno
___________________________
Zielononóżka, KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2010-01-11, 14:14   

Ha ha, te embriony to chyba kolorowane w fotoshopie :D Ładne kurczaki-pisanki :D

Cytat:
Kolorowanie embrionów w jajach to chemia i daleko mu do genetycznych modyfikacji.
Racja - nawet gdyby takie coś zrobić, to nie miałoby nic wspólnego z modyfikacją genetyczną, no i kolorek by się nie dziedziczył ;)
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-11, 21:01   
   Skype: hubert.szymanksi.


Tak to chemia bo do jajek wstrzykuje sie te same barwinki co sa np. w napojach. Sa to barwinki spożywcze E124 E104 itp. Ci co zapytali na pw otrzymali instrukcje. Naukowo udowodnione jest ze niema to wpływu na kurczaki. Metoda ma z 40 lat była wykorzystywana do znakowania przez naukowców.
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2010-01-12, 22:33   

No to teraz mnie dręczą wyrzuty sumienia że lekkomyślnie posądziłam foxhuberta o używanie photoshopa czyli mały przekręt :hmm: ;) Filmiki jako dowód w sprawie otrzymałam, nie powiem żebym była całkowicie przekonana - inaczej mówiąc żebym do końca uwierzyła w to co zobaczyłam - (cały czas mam wrażenie że za chwilę foxhubert napisze: "ha ha, nabrałem was" ;) ), no ale jednak nie trzeba było od razu z fotoszopem :P

Mam nadzieję że foxhubert będzie usatysfakcjonowany takim sprostowaniem. ;)
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-13, 14:32   
   Skype: hubert.szymanksi.


zięba, taki żart to można na primaaprilis zrobić ale tak z początkiem roku? Wielkie dzięki za sprostowanie. I żalu nie mam sam na początku byłem sceptycznie nastawiony. Pomyślałem ze to tez jakiś żart. A kurczaki ktoś w czymś wykąpał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 16