Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: SERAMA
2011-08-10, 07:13
bydło
Autor Wiadomość
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-04, 09:50   

...pawlo a krył czy inseminował? jakim konkretnie bykiem i skąd?? aha jeszcze jedna ważna sprawa...krowa od jakiegoś czasu generalnie stoi w oborze dużo, latem taka porządnie rozchodzona poradzi sobie jeszcze łatwiej...
 
 
pawlo 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Małopolskie
Pomógł: 9 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 492
Wysłany: 2009-12-04, 11:08   

inseminował nie wiem jakim bykiem i skąd no akurat kolega nie wypuszcza krów i poradziła sobie bez problemu ale krowa która chodzi po pastwisku ma łatwiej się wycielić
 
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-04, 17:41   

...pytam bo sa stacje gdzie mają po kilka reproduktorów w rasie i niekture utalentowane hehe i utytułowane...w przypadku BBB to myślę, że trzeba konkretnie wiedzieć jakie byk daje potomstwo i czy był selekcjonowany...gdzieś widziałem stacje gdzie wrecz po imieniu byka kupuje się nasienie z opisem delikwenta
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-12-07, 08:58   

Co sądzicie o tej rasie bydła, już jest blisko:
http://www.texaslonghorn.dk/
 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2009-12-07, 09:10   

Hm rasa jak rasa ale rogi sprawiają, że w Polsce będzie raczej nie praktyczna. A teraz mam takie pytanie chce coś zadziałać i zaczać hodowlę bydła mięsnego i zastanawiam się nad rasą charolaise (słyszałem, że szybciej przyrastają, są spokojne, lecz mogą mieć problemy z ocieleniami, są mniej popularne od limusine) i Limusine (które nie są juz takie spokojne, wolniej przyrastają i same się cielą) czy ktośz was opowie mi od kuchni o tych 2 rasach??
 
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-07, 11:05   

...witam zajrzyj na ppr lub farmer...tam temat przewija się notorycznie...nie ma jednej opini w przypadku tych dwóch ras...limuzy są narowiste daja świetne marmurkowe mięso mają przyrost dzienne niewiele ponizej kilograma przy intensywnym opasie...charole to większa lecz spokojniejsza rasa we francji jej mieso jest cenione wyżej niz limusów...osiąga większe przyrosty dzienne nawet 1,2kg ale jest problem przy porodach jednak uważam ze duża krowa mleczna jest świetnym materiałem na mamke zarówno jesli chodzi o wykarmienie jak i sam poród...poza tym charole jak i BBB sa selekcjonowane jako reproduktory pod wzgl. łatwosci wycieleń takze sobie poradzicie w hodowli a krowa mleczna na 3-cie 4-te cielenie jeśli jest duuuża to nadaje sie na matke charola lepiej niz czystokrwista charolaise moim zdaniem bo statystycznie najwiecej ciezkich wycieleń i cesarek jest właśnie w czystej rasie
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-07, 17:14   

...a nie wiem czy wiesz, że w niskotowarowej...lub gospodarskiej produkcji wołowiny kulinarnej bardzo łatwo jest zachować QMP co przy Twoich rasach preferowanych uidealnie prowadzi do uzyskania wołowiny jakościowo na równi z argentyńską...jest nawet wydawnictwo które wydało numer specjalny na temat ras miesnych i QMP itd...to czasopismo mam w drugim domu jak będę w czwartek to postarAM SIĘ ZNALEŹĆ a tam uzyskasz wszystkie odpowiedzi...a nawet wiecej niz przypuszczasz
 
 
pawlo 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Małopolskie
Pomógł: 9 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 492
Wysłany: 2009-12-07, 17:34   

limousine mają mniejsze przyrosty mają łatwiejsze wycielenia ale charoalise nie maja najgorszych jednemu gościowi bez problemu podobno same się cielą przy sprzedawaniu do zwykłych masarni nie ma po co mieć praktycznie mięsnych bo ciele kupisz za 1500zł jak nie więcej a sprzedaż za tyle samo co hf
 
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-07, 18:11   

...dokładnie pomijając juz mleczność naszych mlecznych...
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-10, 22:16   

...znalazłem to czasopismo...woęc jeśli ti nie zostanie odebrane jako reklama to:

Wydawnictwo "PRO AGRICOLA"sp. z o.o
Wydanie specjalne "Hodowcy bydła"
zatytułowany... Bydło opasowe produkcjakulinarnego mięsa wołowego...

w spisie treści m. in.
- uwarunkowania produkcji kulinarnego miesa wołowego w polsce
-produkcja kulinarnego mięsa wołowego na przykładzie bydła rasy LIMOUSINE
-program rozwoju hodowli bydła miesnego w polsce
-miesne rasy bydła
-krzyżowanie towarowe bydła
-"amnestia" dla jałówek mieszańcowych
-rozród w stadach bydła miesnego
-dodatki paszowe w żywieniu opasów
-żywienie opasów
-źródła pozyskiwania i sposoby odchowu cielat do opasania
-efektywność opasania bydła
-ocena wartości opasowej i rzeźnej
-pomieszczenia dla bydła mięsnego
-sprostanie oczekiwaniom konsumentów wymaga szerokiej wiedzy
-usuwanie obornika z pomieszczeń inwentarskich
-organizacja wypasów bydła mięsnego
-podstawowe wymagania dobrostanu bydła mięsnego i warunki obrotu żywcem wołowym
-wybrane choroby bydła mięsnego
-kalkulacja kosztów opasu bydła ras mięsnych
-rynek mięsa wołowego
-wartośc odżywcza i prozdrowotna miesa wołowego
-grupa producentów bydła miesnego toro verde

ponadto w numerze ...ważne adresy, co to jest cielęcina, wiecej polskiej wołowiny, będzie aukcja bydła miesnego, różne rynki wołowiny w UE, skala problemów, wykaz hodowców zajmujacych sie rozprowadzaniem materiału hodowlanego i inseminacyjnego


kazdy z podpunktów rozpatrywany jest o pełną gamę ras miesnych:
- limousine, piemontese, charolaise, blonde d'aquitaine, simental, BBB, salers, aberdeen angus, hereford, welsh black itd,

-krzyzówki opisane z kojarzeń z biało czarna H-F, biało czerwona z w.w miesnymi
opisane co z czym najlepiej krzyżowac pod względem wydajnośći lub jakosci miesa w tym takze łatwosci wycieleń...
czyli kompletne najnowocześniejsze kompendium wiedzy o bydlakach cielakach jałowicach buhajach wolcach ras mięsnych połączone z potrzebną praktyczną wiedzą opartą na naszych zainteresowaniach odnosnie pozyskiwania cielaków mięsnych i półmiesnych i ich odchowu od cielaka po opasa i odsadka

aha jest tez porównanie chowów intensywnego półintensywnego i ekstensywnego i którym rasom jaki odpowiada i oczywiscie szczegółówe opisy ras
Ostatnio zmieniony przez niedobry 2009-12-10, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2009-12-15, 18:07   

http://www.fotosik.pl/pok...f40562f828.html Matka
http://www.fotosik.pl/pok...d1b1f89b0d.html Córa
 
 
 
niedobry 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 73
Wysłany: 2009-12-15, 19:30   

...hah..ładne diaski...ile mleka daje mama?
 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2009-12-15, 21:25   

Po wycieleniu 30l na dzień teraz z racji tego że dopiero miała 1 ruję po 4 miesiacach od wycielenia i została zacielona a jak się pożniej okazało jeszcze po miesiącu miałą poprawkę tak, że teraz jest teoretycznie cielna 2 miesiace i daje na dzień15 litrów
Ostatnio zmieniony przez polikarp89 2009-12-15, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2009-12-20, 21:57   

Mam pytanie jaka jest najmniejsza rasa bydła mięsnego chodzi mi o to aby zacielać moja krowe jakimś mięsnym tylko boje się aby nie miała problemu z wycieleniem i nie wiem na jaką rasę sie zdecydować
 
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-12-21, 09:13   

Rasa Aberdeen-Angus. Cielęta rodzą się drobne i lekkie , buhajki średnio 28kg i cieliczki ok 26 kg. Oraz dominująca bezrożność u potomstwa.Inne zalety to: bardzo wczesne osiąganie dojrzałości hodowlanej i rzeżnej,dobre wyniki wzrostu u opasów w warunkach ekstensywnego chowu pastwiskowego,bardzo wysoka wydajność rzeżna oraz wysoka przydatność do krzyżowania twórczego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13