Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Paw indyjski.
Autor Wiadomość
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-05, 17:10   Paw indyjski.

PAW INDYJSKI-Pavo cristatus

Pawie, duże naziemne ptaki samce z majestatycznie pięknym ogonem należą do tej samej rodziny co przepiórki, dzikie kury, bażanty. Pochodzą z kontynentu azjatyckiego(Indie, Cejlon),gdzie nadal występują i żyją w stanie dzikim. Ptaki te przebywają tam na dużych otwartych terenach w pobliżu dużych drzew, na których gromadnie sypiają, dla większego bezpieczeństwa. Jeśli zbliża się niebezpieczeństwo, pierwszy ptak, który je zauważy podnosi głośny okrzyk, a po chwili i inne.
Żerując ptaki te wyszukują ziaren, owoców, pączków i pędów roślin, drobne zwierzęta, robaki, larwy owadów, mięczaki, płazy a nawet węże, by póżniej na nocleg znów powrócić na swoje drzewo.
Nadejście pory deszczowej sprawia, że ptaki przystępują do okresu lęgowego. W tym czasie samce rozkładają swe piękne treny, popisując się przed samicami starając się wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Wtedy też odwraca się by ukazać jej kępy kontrastowego puchu na spodzie ogona, a następnie znów się odwraca, zbliża do niej i potrząsa od czasu do czasu piórami. Gdy samica po takim pokazie mu ulegnie, dochodzi wtenczas do kopulacji.
Samica zakłada gniazdo w ustronnym zacisznym miejscu, często na skraju zarośli, lasu-pod osłoną krzewów i w zagłębieniu znosi 5-7 jajek, które sama wysiaduje 28 dni. Młode wykluwają się pokryte brunatno-żółtym puchem i już po pewnym czasie wraz z matką wychodzą na szukanie pożywienia. W wieku 2 mcy. potomstwo jest już w pełni upierzone i podobne do samicy lecz mniejsze. Wielkość osobników dorosłych osiągają w wieku ok.1 roku. Jest to ptak poligamiczny, dojrzewający płciowo około 2-3 roku życia. Dożywa wieku 18 lat. Zazwyczaj ptak ten lata rzadko, głównie w razie niebezpieczeństwa a jego lot nigdy nie jest długi. Woli raczej się poruszać długimi skokami lub biegnąc. Ptak ten ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku i słuchu, co też sprawia, że w naturze ciężko go podejść. Na najmniejszy podejrzany hałas ptak zaraz podnosi okrzyk alarmowy ostrzegając całą okolicę. Podobnie jak w większości ptaków z tego rzędu, paw ma krótkie skrzydła, szerokie i zaokrąglone, ale mocne, co sprzyja do natychmiastowego poderwania się w górę.
W warunkach hodowlanych jest to bardzo lubiany ptak, łatwo się oswajający. U nas do lęgów przystępuje w maju, a zniesienie jego może u niektórych ptaków wynieść nawet ok.20 jaj. Żywimy je urozmaicenie, podając im różne gatunki zbóż, owoce, warzywa, zieleninę.
Ptaki te raczej nie nadają się do utrzymywania ich w wolierach, chyba, że są przestronne. Wolą raczej przebywać na wybiegach, na których same zaspokajają swoje potrzeby pokarmowe, trzeba je jednak przyzwyczaić by na noc powracały do swoich miejsc sypialnych, np. kurnik, stodoła, woliera itp. Dorosły samiec osiąga 180-230cm,z czego na ogon-tren przypada ok.130-160cm, który składa się z 150 piór. Samica osiąga długość 90-100cm.
W hodowlach uzyskano już kilka barwnych mutacji tego ptaka, jak i też krzyżówkę z pawiem jawajskim. Ptak bardzo łatwy w hodowli.

Jacek "wanted" Zaborowski

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-01-08, 23:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-05, 17:13   

Pawie z mojej hodowli, jestem z nich dumny bo są piękne. Jednakże chyba najdumniejszy jest samiec ze swojego trenu. Już teraz ma go prawie całkowicie wyrośniętego po spierzeniu i zaczyna paradować z nim.






Ptaki z mojej hodowli.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-02-25, 08:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-01-11, 20:31   

a gdzie nocują wasze pawie?
 
 
dakota2000 
dakota2000


Województwo: pomorskie
Wiek: 74
Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 81
Skąd: Hel
Wysłany: 2007-01-11, 22:05   
   Nr Tel.: 694901166


Z pawiami to jest różnie ,moje jak nie wgonię do woliery to noc spędzają na dachu woliery.
Pawie chodzą wcześniej na spoczynek,wcześniej jak kury.
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-01-11, 23:02   

Moje pawie nocują w wolierze. W niej też przebywają bo nie mam możliwości puszczenia ich swobodnie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-01-12, 13:05   

A zimą też nocują w/na wolierach lub drzewach czy zamykacie je gdzieś...? Jakiej minimalnej wielkości powinien być "kurnik" dla pawi?
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-01-12, 16:04   

I czy są na mrozy wytrzymałe :-/ ??
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-01-12, 18:03   

Czy są na mrozy wytrzymałe :?: Hmmm- to zależy gdzie będą spać w te mrozy. Jeśli w kurniku, nawet nie ogrzewanym , to nic im nie będzie. Jeśli bądą sypiać na nie zadaszonych belkach, wtedy może być żle, szczególnie jeśli będą chodzić po mokrym i błotnistym podłożu.
Jeśli chodzi o wielkośc kurnika, tu zależy od jego typu. Mogą być ogólnie długie i szerokie w których ptak się obróci lub długie i wąskie z wejściem i wyjściem po drugiej stronie. Dla obrotu pawia z trenem wewnątrz pomieszczenia, wystarczy mu już 1.5 metra.
Co do wolier, też powinny mieć sporo miejsca dla swobodnego poruszania sie ptaka w środku. Najlepiej jak swobodnie mogą chodzić po ogrodzie, jednak nie wszystcy mogą sobie na to pozwolić.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Pawi Król 



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2007-01-13, 16:23   
   Nr Tel.: 503362871


A oto moje pawie.

paw indyjski.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1892 raz(y) 64,07 KB

parka pawi indyjskich.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1797 raz(y) 62,34 KB

 
 
 
sylwia2401 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Paź 2006
Posty: 165
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2007-01-13, 16:47   

[img]C:\Documents and Settings\Stolarek.PTAKI[/img]

młody paw jawajski.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1477 raz(y) 63,68 KB

 
 
wilym74 


Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-02-13, 22:23   

Witam, jeśli mogę cos dodać to pawie u mnie na "ojcowiźnie" są od prawie 30 lat i co pamiętam to zdarzało się, że i całą zimę siadały, nocowały na ogromnej wierzbie a chodziły wszędzie do 400 m koło gospodarstwa nawet kiedyś poszły za głosem innych pawi z sąsiedniej wsi 3 km od domu i trzeba było je łapać w innych kurnikach a najgorsze to było jak samica nosiła jajka niewiadomo gdzie a jak już siadła na jajkach to ją lis wywąchał i rzadko żeby uszła z życiem lub często znosiły siadały na kombajnie na dachu to było spoko do momentu jak się zaczynały kluć, to znowu kuna jajka a właściwie już młode zabrała, wiec moja rada :duuuża woliera jeden kogut i 3-4 samice i spać spokojnie jak są spokojne kury to można jajka podbierać ale zdarzało się po podebraniu kura rozwaliła cale gniazdo i na te ptaki niema reguły nawet kogut co w 2 roku niema ogona to jest w stanie zapłodnić kury a wystarczy ze je pokryje raz na 2-3 tygodnie ja po prostu na tych ptakach ząbki zjadłem pozdrawiam ps;moja wiedza jest dla wszystkich
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-07-28, 19:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-04-21, 18:45   

jaki wiek muszą mieć pawie, aby były gotowe do lęgów i odchowania młodych?
jak pisze wilym74, samce 2 letnie już mogą kryć, ale czy to jest sprawdzone? czy tylko czasem sie tak zdarza? a jak jest z kurami?
 
 
Iga 


Województwo: podlaskie
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 18
Wysłany: 2007-04-21, 19:00   
   Nr Tel.: 601-552-463


Rocki, pawie do lęgów przystępują w 3 roku życia.
_________________
Kinga Kobryś
 
 
wilym74 


Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-04-21, 20:39   

Tak kury są gotowe do rozrodu rok wcześniej niż samce, czyli w drugim roku a jak wcześniej pisałem zdarzyło się to tylko raz, że dwuletni samiec pokrył kury, bo nie było starszego samca i co pamiętam to był z wiosny wczesnego lata. Pozdrawiam wszystkich
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-07-28, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-04-22, 09:33   

Ależ tak i nie.
W warunkach naturalnych pawie szybciej dojrzewają płciowo i w dobrze prowadzonych hodowlach.
U mnie miałem już nie jeden przykład, że samica 2 letnia przystępowała do lęgów, a u znajomego nawet roczna zniosła jajka, nie była jednak kryta i były puste. Samce to u mnie zazwyczaj przystępowały w 3 roku, ale i trafiały się 2-latki, u znajomych także. Zatem wiekiem w którym pawie mogą się z powodzeniem rozmnożyć, to wiek 2 lat, trzeba jednak dbać o ptaki.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 18