Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wątróbka, ptaki i witamina D
Autor Wiadomość
wojtas_p 
wojtas_p



Województwo: dolnośląskie
Wiek: 45
Dołączył: 06 Lip 2009
Posty: 128
Wysłany: 2009-08-11, 01:54   Wątróbka, ptaki i witamina D

Wczoraj o poranku karmiłem koty wątróbką wieprzową, oczywiście surową. Na tym samym podwórku, w celu odgrodzenia od innego ptactwa przebywa kwoka, która wodzi 3 tyg. kurczaki. Gdy zobaczyła, że koty zajadają rzuciła się na nie i je przegoniła, po czym kawałki wątróbki zaczęła rozdrabniać i dawać młodym, a te pałaszowały ją bez opamiętania. Od razu pociąłem kawałek wątróbki na paski i takie "wątróbkowe dżdżownice" dałem im do zjedzenia. Biły się o każdy rzucony im kawałek a i kwoka nie gardziła tym, co udało się jej przechwycić. Pomyślałem sobie, że taka wątróbka to dobry sposób na uzupełnienie wit B i D a także białka, żelaza i pewnie paru innych cennych składników.

Moje pytanie na chwilę obecną: czy wątróbka to dobry element uzupełniający dietę moich ptaków czy też może im zaszkodzić?
_________________
Brahmy, zielononóżki, orpingtony złote. Indyki. Bażanty polne & kuropatwy polne.
 
 
blood.luna 
przepiórki ch/nimfy



Województwo: małopolskie
Wiek: 33
Dołączyła: 18 Wrz 2008
Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-02, 15:10   

W sieci znalazłam informacje:

Cytat:
wątróbka ma aż ok 20g białka w 100g. Ale ma 6,3g tłuszczu (drobiowa)


Cytat:
To bogate zrodlo zelaza.


Lepiej nie dawaj im za często, bo może im zaszkodzić, ale chyba jako urozmaicenie kilkurazowo będzie ok...
 
 
 
wojtas_p 
wojtas_p



Województwo: dolnośląskie
Wiek: 45
Dołączył: 06 Lip 2009
Posty: 128
Wysłany: 2009-09-03, 08:10   

Tak, ale nie daję drobiowej tylko wieprzową. Oczywiście nie przekarmiam ich, lecz kroję w paski i daję jako rarytasik:)

Z resztą, zwierząt chyba nie należy karmić mięsem tego samego gatunku. Z tej przyczyny podobno pojawiło się gabczaste zwyrodnienie mózgu u krów, gdy karmiono je mączką z odpadów bydlęcych.
_________________
Brahmy, zielononóżki, orpingtony złote. Indyki. Bażanty polne & kuropatwy polne.
 
 
ana 


Województwo: mazowieckie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 49
Wysłany: 2009-09-04, 10:39   

Mój kolega opowiadał, że u niego kaczki tylko czekały, żeby obierał z mięsa czaszki kozłów do preparacji. Później wszyscy się dziwili, skąd u niego takie piękne, wielkie kaczki ;)

Myślę, że mięso kręgowców jako dodatek nie zaszkodzi, u mnie np. kury same zdobywają sobie i rozszarpują myszy.

W naturze u ptaków dosyć często zdażają się przypadki kanibalizmu, np. u krzyżówek, więc moze też nie ma tak wielkiego znaczenia, czy mięso pochodzi od innego gatunku, rodziny, rzędu, itp
 
 
Artur70 



Województwo: Lubelskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 80
Wysłany: 2010-07-30, 09:14   

U mnie kura zajadałe resztki mięsa z udka kurczaka z wielkim apetytem :P , a i czesem znajduję jakieś takie podziobane zdechłe myszy, także ptaki bardzo potrzebują białka. Możesz im od czasu do czasu podawać wątróbkę, tylko nie za często, bo to nie jest ich naturalny pokarm.
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-07-30, 14:55   

Kurom , które są na małym wybiegu , daje czasem mięso surowe mielone . Głównie wołowe , bo takie kupuję dla psów .Bardzo lubią mięso i biały ser . Daję tez raz w tygodniu zsiadłe mleko , takie od krowy , tylko bez śmietanki .
Jeśli chodzi o wątróbkę , to ze względu na dużą zawartość żelaza , lubi powodować biegunki . U psów , kotów , więc u kur pewnie też . Można dawać , ale niezbyt często , i bez przesady z ilością . Ja jak kury nudzą się na wybiegu , to rzucam im surowa kość , taką jak dla psów . Mają zajęcie przez pół dnia .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12