Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyny wspaniałe
Autor Wiadomość
ulowietta 


Województwo: warmińsko-mazurskie
Dołączyła: 18 Lip 2009
Posty: 2
  Wysłany: 2009-07-18, 09:05   Amadyny wspaniałe

Witam.Mam duży problem i nie wiem czym jest spowodowany.Miałam parę amadyn, które w tym roku dopuściłam, na wiosnę, do lęgów.Niestety samiczka po pewnym czasie mi padała.Jak się okazało złożyła ponad 10 jaj.Teraz do tego samego samczyka dopuściłam samiczkę z własnej hodowli(oczywiście z naturalnych lęgów)i jest ten sam problem.Już jej zabrałam gniazdo , w którym było 15 jaj!!!I były to jaja zalężone.W czym problem, co z tym muszę zrobić, czy to samczyk za bardzo jurny?Ptaki są z 2007R.Pomóżcie proszę!
_________________
ulowietta
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-07-18, 20:08   

ulowietta, najprawdopodniej samica zniosła kilka jajek nie zasiadła i po pewnym czasie przystąpiła do ponownego noszenia jajek, w amadynach jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło aby samica zniosła więcej niż 7 jajek, jak zasiadła przeważnie wykluwały się wszystkie z tym że różnica między pierwszym pisklakiem a ostatnim była zbyt duża i zazwyczaj odchowały 5 szt. także na pewno nie jest to wina samca, czasami zdarza się że pomimo lęgów naturalnych nie zawsze samice zasiądą na jajkach. też miałem takie przypadki że samica z moich naturalnych lęgów niosła jajka, kilka dni przerwy i powtórka.
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2009-07-18, 21:13   

Iro_mak jeśli była zbyt duża różnica w wylęgu młodych to mogłeś świeżo zniesione jajka zbierać, a na ich miejsce podkładać sztuczne, a gdy samica skończyłaby nieść wszystkie sztuczne jajeczka zamienić z powrotem na prawdziwe. Wtedy wszystkie młode wyszłyby równocześnie. Jest to w przypadku Amadyn wspaniałych cięższy „zabieg”, niż u innych ptaków, (np.; kanarków) ponieważ są one bardziej płochliwe i cięższe w rozmnażaniu, ale jest możliwy. No chyba że jesteś nastawiony, że ptakom nie pomagasz i wszystko pozostawiasz naturze. ;)
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2009-07-18, 21:31   

karol, tak jak piszesz w przypadku tych amadyn, że są trudniejsze w rozmnażaniu dlatego w ogóle staram się nie ingerować w ich lęgi, tyle ile się ma wykluć i ile ma żyć niech przeżyje takie ptaki są zdrowsze i silniejsze, mi nie zależy żeby na maksa wykorzystywać ich rozród, więc jak odchowie się jeden lub dwa czy pięć młodych to i tak jest dla mnie super.
 
 
ulowietta 


Województwo: warmińsko-mazurskie
Dołączyła: 18 Lip 2009
Posty: 2
Wysłany: 2009-07-19, 13:38   

Dzięki Iro_mak.Ale zastanawia mnie to, że jedna samiczka(nie moja) i druga moja składały tak samoż dużo jajek.Zauważyłam również , że samiczki chyba nie mogły dogrzewać tych jajek bo nie mogły ich sobą "objąć".Nie wiem teraz , czy za jakiś czas spróbować puścić jeszcze na lęgi?Wydaje mi się , że jak zabierałabym jajka , ona ciągle by je składała i w końcu padła z wycieńczenia.Macie może jakieś rady?
_________________
ulowietta
 
 
nyszka 



Województwo: Śląskie
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 238
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-07-19, 22:40   
   Nr Tel.: 694 310 917


ulowietta, czy podawałaś w czasie lęgów jajko, kiełki ??
_________________
www.agarys.pl
 
 
Wojo 


Województwo: lubelskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 36
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-12-04, 14:42   

Mam pytanie.
Czy do Amadyn Wspaniałych trzeba dawać źródło światła, które by je ogrzewało?
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2009-12-04, 14:45   

Wojo, Nie, no chyba że chcesz je trzymać w zimnym pomieszczeniu. temp. pokojowa w zupełnosci im wystarczy
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Wojo 


Województwo: lubelskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 36
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-12-04, 16:06   

Dzięki. Pytałem bardziej z ciekawości, bo prawie na wszystkich fotkach hodowców widzę lampki. :)
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2009-12-04, 17:50   

Wojo, Lampki są po to aby przedłużyć dzien świetlny ptakom, to są klatki typu skrzynkowego , ktorych jest dosyć ciemno. Lampka przydaje się rownież w wypadku choroby ptaka - ma możliwosć ogrzania się.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-27, 19:44   

Jeżeli chodzi o lęgi dobrze by było aby temperatura była powyżej 20 stopni. A pierwsze zagadnienie ma bardzo proste wyjaśnienie. Samiec jest zbyt jurny. spróbuj dac mu samicę starszą, zaborczą (agresywną) która już odchowała kiedyś młode. Co do tej delikatności przy lęgach to mit. Ja mam takie samice że zdejmuje budkę, wkladam ręke, podnoszę samice z jaj lub mlodych, patrze do środka, odkladam samicę, zawieszam budkę i nawet nie podskoczy. Co do 7 jajek... prawda. Nigdy nie słyszałem o większej ilości w zniesieniu amadyny wspaniałej, aczkolwiek dwóch moich kolegów mialo przypadki odchowania całej siódemki. Amadyna siada od ostatniego złożonego jaja. To że włazi na dzień do budki, to tylko podtrzymywanie zarodka przy życiu, aby nie obumarł. Dobra samica wchodzi na noc po zniesieniu ostatniego jaj (od tego momentu liczymy czas do wyklucia) i dzieki temu młode się klują max w dwuch dniach. :)
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-06-08, 16:13   

Aha no i zabierz preparat jajeczny gdy samica zacznie składa jaja... (przypominam że jajko kurze szkodzi amadyną - niszczy im wątrobę z powodu nadmiaru żelaza w żółtku jaja kurzego)
 
 
 
elatadek 


Województwo: Świętokrzyskie
Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-09-24, 00:03   

Ja chciałabym zapytać czy może być w jednej klatce jedna samica i kilku samców? chodzi o amadyny wspaniałe
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-09-24, 07:31   

Samce będą sie tłuc i zamęczą samicę. albo do pary, albo same samce. Ja trzymam parami w okresie lęgowym, a poza nim na wylotkach osobno samce i osobno samice, to zapobiega bójką i wpływa stymulująco na kolejne lęgi.
 
 
 
ToKamyk12 


Województwo: Podkarpackie
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-03-15, 15:17   
   Skype: gl1500-tk


Widzę,czytając Twoje posty Rihiter,że mamy zbieżne poglady w wielu kwestiach hodowlanych. Trzymanie poza lęgami osobno samców, osobno samic to chyba najlepsze rozwiązanie. Obszerna fruwalka, dostęp w lecie bezposrednio promieni słonecznych (nie przez szybę),odpowiedni cykl żywienia to gwarancja sukcesu przy kolejnych lęgach :-) (pod warunkiem posiadania odpowiedniej grupy podstawowej) :-)
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-03-15, 19:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14