Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Buduje kurnik, pomocy !!
Autor Wiadomość
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-06-26, 17:10   Buduje kurnik, pomocy !!

Cześć wszystkim!
Mam na imię Darek i mieszkam w Lesznie w domku z ogrodem. O kurach i ich hodowli nie mam zielonego pojęcia lecz zamarzyłem o kogutku i 4 kurach zielononóżkach. Mogę wygospodarować im około 45 m2 starego trawnika z czereśnią pośrodku. Teren wydzielę grodząc siatką 120 cm wysokości. Postanowiłem samodzielnie zbudować kurnik. Wsparłem się książką na ten temat lecz nie wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane. Jestem na etapie wystroju wnętrza :D i bardzo Was proszę o odpowiedzi na moje pytania ale najpierw pokażę mój kurnik w budowie:












oto moje pytania:

1) Jaka może być minimalna szerokość półki na odchody?
2) Czy wysokość 38 cm pod półką na odchody wystarczy?
3) Czy wejście dla kur 30x35 wystarczy?
4) Jaka może być minimalna odległość grzędy od tylnej ściany dla zielononóżki?
5) Jaka może być minimalna wysokość nad grzędą?

problem w tym, że do kruszyn nie należę i przy odległości 36 cm między drzwiami a półką na odchody podczas sprzątania czy wybierania jajek będę miał nos w kurzej kupie :(

Nie wiem czy szerokość półki 45 cm wystarczy.
Proszę o odpowiedzi, podpowiedzi, rady i sugestie.
Za wszystko z góry pięknie dziękuję!
Pozdrawiam!
:d
_________________
ManaT
 
 
 
kowal 
mięsożerca



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 164
Skąd: ostrołęckie
Wysłany: 2009-06-26, 21:23   

ad.1 Ja w ogóle nie mam półki na odchody a kury robią kupę na ziemię /dno kurnika
ad.2 .
ad.3 wystarczy
ad.4 odległość taka ażeby kura siedząc tyłem do ściany nie zanieczyszczała swoimi odchodami ściany.Wszystko zależy od tego jak wysoko kura siedzi.Czym wyżej tym dalej ponieważ kupa kury najpierw leci pod kątem 45% a potem grawitacja robi swoje.Wiadomo że kupa stała będzie miała trajektorię wertykalną ale bywają też kupy rzadkie o trajektorii horyzontalnej.
ad.5 wysokość wyprostowanej kury.

Do wybierania jajek zrób dodatkowe drzwiczki z boku kurnika.
_________________
Pozdrawiam
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2009-06-27, 22:04   

Bardzo sympatycznie ten kurniczek wygląda ManaT.
Mam pytanie - jak chcesz wykorzystać przestrzeń pod półką na odchody? Nie wiem czy to samo miałeś na myśli ale jeżeli "półka na odchody" miała być tzw "podgrzędną", czyli miejscem gdzie zbierają się odchody to równie dobrze może być to dno kurnika.
Jedynie zainstalowałbym tam siatkę np. plastikowa i odpowiedniej wielkości oczkach rozpiętej na ramie, żeby kury wchodząc i schodząc z grzędy nie wskakiwały w odchody. A rama musiałaby być "uchylna" do góry, żebyś mógł sprzątać pod nią.
Mam wrażenie, że sama grzęda jest trochę za "delikatna" jak na kury o normalnej wielkości. Przynajmniej na zdjęciu wygląda na zbyt cienką.
No i nie wiem czy nie powinieneś odsunąć ją od tylnej ściany. Trudno powiedzieć na czym to polega, ale kury odwracają się na grzędzie w stronę okienka, bądź drzwi i zwłaszcza ogon koguta może się zniszczyć ocierając o tylną ścianę.
Pozdrawiam.
 
 
Bruno 
REDAKCJA FORUM
Lubię to co piękne.



Województwo: Podlaskie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 236
Wysłany: 2009-06-29, 08:53   
   Skype: j.rogowski


Fajnie wygląda. Co do jaj to warto zrobić mini drzwiczki do samego gniazda dostępne z zewnątrz. Wszyscy znajomi którzy tak mają bardzo sobie chwalą!
Polecam stronę www.backyardchickens.com Jeśli nie jesteś biegły w angielskim to same fotki sporo Ci powiedzą!
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Bruno
___________________________
Zielononóżka, KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-07-01, 19:49   

Dziękuje Wam za pomocne uwagi.
Cytat:
wj1964 napisał: jeżeli "półka na odchody" miała być tzw "podgrzędną", czyli miejscem gdzie zbierają się odchody to równie dobrze może być to dno kurnika.

no właśnie, chyba z niej zrezygnuje, przynajmniej częściowo. Naczytałem i naoglądałem się książki przetłumaczonej z niemieckiego i myślałem, że taka półka jest niezbędna, a montuje się ją po to żeby nie waliły bezpośrednio na plac zabaw :) pod półką ma być miejsce do życia czyli spacernik, karmnik, poidło i drugie gniazdo.
Na grzędę zwrócę uwagę.
Co do dodatkowych drzwiczek do gniazda to myślę, że tak czy siak muszę jakoś dostać się do drugiego gniazda na podłodze więc traci to sens, no chyba, że wystarczy jedno gniazdo dla 4 kurek.
Bruno: dzięki za extra linka :D

offtopic: dlaczego nie mam powiadomień na emaila o odpowiedziach w temacie? W opcjach oczywiście wszystko sie zgadza.

Z pozdrowieniami,
_________________
ManaT
Ostatnio zmieniony przez ManaT 2009-07-01, 20:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
wojtas_p 
wojtas_p



Województwo: dolnośląskie
Wiek: 45
Dołączył: 06 Lip 2009
Posty: 128
Wysłany: 2009-07-07, 03:50   Re: Buduje kurnik, pomocy !!

ManaT napisał/a:
(...)
Teren wydzielę grodząc siatką 120 cm wysokości. (...) :d


Witaj!
Te 120 cm wysokości to tak, jakby ogrodzenia dla zielononóżek nie było. Moje przelatują wznosząc się pionowo przez 2 metry bez dotykania siatki łapkami. Chyba, że podetniesz lotki, ale wtedy co to za ozdoba? Powodzenia!
_________________
Brahmy, zielononóżki, orpingtony złote. Indyki. Bażanty polne & kuropatwy polne.
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-07-07, 06:58   

Cytat:
Moje przelatują wznosząc się pionowo przez 2 metry bez dotykania siatki łapkami.


Zawsze wracają? Od góry nie ogrodzę a na ulice nie powinny wylatywać :(
_________________
ManaT
 
 
 
wojtas_p 
wojtas_p



Województwo: dolnośląskie
Wiek: 45
Dołączył: 06 Lip 2009
Posty: 128
Wysłany: 2009-07-10, 01:21   

Ten ich powrót wygląda tak, że gdy nadchodzi wieczór to same kombinują, jak wrócić, chociaż co wieczór liczę na grzędzie, czy wszystkie siedzą. Na ulicę raczej nie przeskoczą, chyba, że uciekając przed kimś z podwórka. Jeżeli kura opuszcza swoje podwórko to ma ważniejszy powód niż próba ucieczki. Tu chodzi o jedzenie: kapusta, sałata i nać rzodkiewki to zielenina, dla której każda bariera jest warta pokonania ;) Zielononóżki mają dość dobrze rozwinięte skrzydła a ich stosunkowo niewielka masa umożliwia im przyzwoite, jak na kury, latanie. W każdym razie lepiej zadbać by miały zieleninę, wtedy skakanie ograniczą.
_________________
Brahmy, zielononóżki, orpingtony złote. Indyki. Bażanty polne & kuropatwy polne.
 
 
emilian 


Województwo: lubelskie
Dołączył: 10 Maj 2009
Posty: 21
Wysłany: 2009-07-24, 07:34   

lepiej żebyś miał te conajmniej 2 gniazda bo jeśli 2 kury będą chciały złożyć jajko to jedna z nich będzie szukać jakiejś dziury w kurniku albo co gorsza poza nim. Jakiej długości jest grzęda bo jak tylko dla tych 5 kurek to przydało by się powiększyć bo jeśli będą się kluć to dla nowych nie starczy miejsca jeśli podrosną a tak wogule fajny kurniczek
Ostatnio zmieniony przez emilian 2009-07-24, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-08-05, 16:36   

Grzęda ma ok, 160

Kurki już są i zapylacz też :) . Miały być zielononóżki a są takie co mają znosić zielone jajka (drobne niedogadanie z rolnikiem:) ) Ale są ! 9-cio tygodniowe. Może będą znosić złote jajka...
Niebawem pokażę fotki kurnika i kurek. Wszystkim bardzo dziękuję za cenne uwagi.
_________________
ManaT
 
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-12-12, 14:59   

Kurnik działa, obsada 5 kur i kogut. Kurki się niosą, trzy na kremowo a dwie na zielono :)
http://www.manat.p-net.pl/kur/kurateam.jpg
_________________
ManaT
 
 
 
lisuu 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 7
Wysłany: 2010-04-26, 21:52   

bardzo mi się podoba ten kurniczek...
Chcę wykonać podobny tylko mam pytanie.. czy taki kurnik można zaadatować na odchowalnik? Zamontowałbym w jednym miejscu żarówkę (tzw. kwokę) i płytę grzewczą z termostatem i włącznikiem czasowym do żarówki.

Chcę aby odchowalnik po przeniesieniu zielononóżek do dużego murowanego kurnika spełniał funkcję kurnika dla kilku innych kurek np araucanów.

Czasu mam już niewiele bo na piątek mam termin :) czeka 46 zielononóżek w inkubatorze...
Ostatnio zmieniony przez lisuu 2010-04-26, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ManaT 



Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 22
Skąd: Leszno
Wysłany: 2010-04-29, 09:15   

Cześć, nie widzę przeciwwskazań do Twojego planu wykorzystania podobnej konstrukcji.
Pod kurnikiem jest miejsce na wybieg które można zasłonić ramą z siatką co widać na tym foto:

Tworzy się kurnik z wybiegiem pod spodem. Moje kury już są duże wiec nie zamykam wybiegu.
W kurniku dzięki podgrzędzie ( półka na kupy) jest dużo miejsca do spacerowania i grzebania w trocinach.
Prąd w kurniku też nie jest problemem. Zimą, w największe mrozy dogrzewałem płytką grzewczą własnej roboty. Zatopiłem przewód grzewczy w gips, na tym stawiałem naczynie z wodą dzięki temu nie zamarzała.
Obsada kurnika bez zmian, czyli 5 kurek i kogut. Ptaki mają prawie rok więc już są dorosłe. Kury są drobnej budowy. W kurniku luz, planuje dołożyć jeszcze ze 4-6 kurek

Tylko chyba nie uda Ci się do jutra go poskładać, mi zeszło ze trzy popołudnia :)
Mój inkubatrorek ruszył 4 dni temu ;) ale o tym napisze za chwilę w stosownym dziale.
Pozdrawiam!
_________________
ManaT
 
 
 
lisuu 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 7
Wysłany: 2010-04-30, 01:23   

z kurnikiem może bym się wyrobił ale wyskoczyło mi kilka wyjazdów i narazie nic z tego.. W odchowalniku już są 3 zielononóżki, czwarta wystawia już dziób na zewnątrz.. w kolejce 44 jajka.. zobaczymy co z tego będzie...

Jak narazie odchowalnik został wykonany ze starej szafki. Kurczaki narazie trzymam w domu przy kominku bo odchowalnik nie jest podgrzewany tylko jest w nim zarówka.. Wyłączam ją na noc aby kurczaki też zaznały trochę snu. Robią narazie niezłe zamieszanie swoją obecnością :)
 
 
pawlo 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Małopolskie
Pomógł: 9 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 492
Wysłany: 2010-04-30, 12:55   

lisuu, kurczaki muszą mieć żarówkę na okrągło włączoną bo inaczej zdechną z zimna a pozatym nie może być tez zwykla żarówka tylko musi być żarówka najlepiej kwoka
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12