Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyny wspaniałe.
Autor Wiadomość
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-03, 17:46   
   Nr Tel.: 507-832-455


Dzięki. Wiem, że ładny, udało nam się kupić go ze samicą czerwonogłową białopierśną bo facet hodowle likwidował:)
A poniżej zdjątka naszych młodych w wolierze z "rodzicami":) Jeden napewno jest od żółtego:)

PICT0845 - Kopia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 636 raz(y) 82,95 KB

PICT0842 - Kopia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 640 raz(y) 86,9 KB

PICT0840 - Kopia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 598 raz(y) 79,28 KB

_________________
dana:)
 
 
Gulda 



Województwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 28 Sie 2006
Posty: 47
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-02-10, 14:11   

dana0606, HALL Ci dokładnie napisał jakiej jest mutacji.
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-12, 23:19   
   Nr Tel.: 507-832-455


Dzięki Gulda tylko nie bardzo rozumiem co znaczy dwufaktorowy. :co: Młode po nim wyszły już z gniazda :jupi: 2 są bardzo jasne z żółtym na plecach i jeden lekko na brzuszku, a 3 takie bardziej szare z żółtym na plecach i 2 na brzuszku. :wink: Mniemam że te co mają lekko żółtawe brzuszki będą samcami, bo też dziobki mają na końcach troszkę czerwonawe. Czy z tego co oznacza dwufaktorowe, że część będzie ładna żółta a część taka pastelowa jakby? Proszę o szczegółową odpowiedź. :pomocy:
Jutro zrobię zdjęcia jeszcze to wrzucę, wczoraj parę zrobiłam, ale tylko dwa wyszły, dziś reszta. :P
_________________
dana:)
Ostatnio zmieniony przez dana0606 2011-02-12, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-02-13, 10:56   

W wielkim skrócie. Za wystąpienie żółtego koloru odpowiada para genów. Jeżeli wystąpi jeden, to ptak jest jednofaktorowy, jeżeli dwa, to dwufaktorowy. Barwa ta jest powiązana z barwą piersi i SF (jednofaktorowy) z fioletową piersią będzie zielony pastelowy, a z białą złoty (niebieska otoczka za głową). DF (dwufaktorowy) z fioletową piersią będzie złoty (niebieska otoczka), a z białą żółty (biała otoczka). Mowa o samcach, u samic wygląda to troszkę inaczej. Dla hodowcy ma to znaczenie przy planowaniu potomstwa, gdyż (znowu w skrócie) połączenie samca SF ze standardową samicą da młode żółte/złote i zielone, a DF ze standardową samicą da młode żółte/złote.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
Ostatnio zmieniony przez Haall 2011-02-13, 10:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-13, 12:34   
   Nr Tel.: 507-832-455


Dzięki, tylko powiedz mi czym się różni żółty od złotego, podaj szczegóły :!: A drugie pytanie, to że prawdopodobnie w zeszłym roku wychowały one dwa lęgi u kogoś, no i jak kupowaliśmy je w listopadzie to miały już 6 jajek. Porzuciły, wiadomo zmiana warunków, a potem w styczniu zaczęły wysiadywać młode zniosła ogółem 8jaj, z czego trzy w jednej budce, a po tygodniu następne i zaczęła znosić te 5szt. Młode urodziły się 18 stycznia z tych 5ciu, tamte trzy wychowały inne razem ze swoimi, które doniosły i wykluły się 6 stycznia. W związku z tym, skoro młode już wyszły z gniazda i czy można byłoby dopuścić jeszcze do lęgów, bo nam zależ aby miałe jeszcze młode, bo samiec jest z 2007r i samica też mniej więcej (ona nie ma obrączki), ale trochę się o nią obawiamy, czy ryzykować, czy odczekać, ale w sumie też mogłaby zdechnąć np. odstawiona od samca, bo już nie jest młoda, czy raczej zrobić przerwę, jak tak to jak długą :!: Co radzisz Haall Wejście do budki narazie jest zasłonięte, choć wcześniejsza para kopulowała na żerdce i daliśmy im dostęp do budki, ale tamta miała dopiero pierwszy lęg. Jeszcze jedna prośba, ponieważ ktoś utworzył mi nowy temat i nie wiem jak zmienić, tzn. chiałam po słowie Hodowla dodać Amadyna wspaniała ale przed moim nikiem. Jak potrafisz to pomóż, zależy mi na tym, żeby było to uwzględnione :d
_________________
dana:)
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-02-13, 14:02   

Z tym nazewnictwem to jest tak, że podział na złote i żółte "obowiązuje" w całej Europie oprócz Polski. W rozmowach z Czechami, Niemcami, Holendrami, Belgami itp. poruszając kwestię koloru od razu wiem, jakie geny posiada dany ptak:
- żółty jednofaktorowy fioletowopierśny to zielony pastel,
- żółty jednofaktorowy białopierśny to złoty,
- żółty dwufaktorowy fioletowopierśny to złoty,
- żółty dwufaktorowy białopierśny to żółty.
To samce, bo samice mogą być tylko żółte (białopierśne), złote (fioletowopierśne) lub zielone. No i pomijam kombinacje z innymi mutacjami i szpalty.
Po kolorach - żółty jest żółty, a złoty jest żółty z zielonkawym nalotem, chociaż jest to bardzo subiektywne i czasami trudne do odróżnienia dla mniej wprawionego oka.

Po takiej ilości lęgów ja zrobiłbym przerwę. Tak z pół roku minimum. Niech ptaki się przepierzą i odpoczną. Oczywiście znam "hodowców" co ciągną 5-6, a nawet więcej, lęgów pod rząd, ale mz jest to działanie na krótką metę i tak eksploatowane ptaki szybko słabną, chorują i padają.

W sprawie zmian w tytule wątku musisz się niestety zwrócić do administracji.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
 
 
 
ToKamyk12 


Województwo: Podkarpackie
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-02-21, 13:27   Obraczki
   Skype: gl1500-tk


Szanowni Panstwo
Prosze o wybaczenie jezeli to nie wlasciwe miejsce, ale prosze o przekazanie kontaktu do instytucji :) w ktorej bede mogl nabyc obraczki stale na ten tok w rozmiarze 2,7mm. Serdecznie dziekuje.
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-21, 15:17   
   Nr Tel.: 507-832-455


Takie obrączki można kupić na giełdzie ptaków lub na allegro :) Pozdrawiam :)
_________________
dana:)
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-26, 20:22   
   Nr Tel.: 507-832-455


Mam pytanie. Jakie wyjdą młode jak połaczyłabym samca standarda czarnogłowego białopierśnego ze samicą niebieską też czarnogłową białopierśną? Prosze o rzetelne info :P
_________________
dana:)
Ostatnio zmieniony przez dana0606 2011-02-26, 20:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-02-26, 20:38   

Wszystkie młode wyjdą czarnogłowe białopierśne zielone szpalty na niebieskie.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
 
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-26, 21:46   
   Nr Tel.: 507-832-455


Aha, czyli niebieskie nie wyjdą? A, żeby wyszły niebieskie czarnogłowe białopiersne, to jaki samiec i samica najlepiej, żeby były?
_________________
dana:)
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-02-27, 06:33   

Możliwe najkorzystniejsze połączenia, tak aby była duża szansa otrzymania takich ptaków to czarnogłowy fioletowopierśny szpalt na białopierśny niebieski x czarnogłowy białopierśny zielony szpalt na niebieski, albo czarnogłowy białopierśny niebieski x czarnogłowy fioletowopierśny szpalt na białopierśny zielony szpalt na niebieski.
Można pokusić się o sparowanie dwóch ptaków czarnogłowych białopierśnych, z których jeden będzie niebieski, a drugi szpalt na niebieski. Można nawet sparować dwa takie same - czarnogłowe białopierśne niebieskie. Takich połączeń jednak nie polecam - jest duża szansa, że młodzież będzie kiepskiej budowy, słaba, podatna na choroby i nie przetrwa pierwszego pierzenia.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
 
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-27, 14:23   
   Nr Tel.: 507-832-455


A np. samiec czarnogłowy niebieski białopierśny i samica srebrna, tak możnaby połączyć, czy będzie duża szansa na młode niebieskie właśnie po samcu z białą piersią i czarną głową, bo skąd mogę mieć pewność czy z zieloną samicą wyjda mi niebieskie? Samiec napewno musi być mocno niebieski, żeby był gen dominujący? Albo jak nie dałoby się ze srebrną samica to np. samica taka niepełny niebieski, czyli trochę zielonego dodatku na grzbiecie, może nioe byłyby wtedy te młode tak słabe, co? Doradź, bo chcemy kupić i mamy problem. :pomocy:
_________________
dana:)
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-02-27, 14:37   

Niebieski jest recesywny, nie dominujący. Intensywność koloru nie ma wpływu na przekazanie go potomstwu.
Po samcu czarnogłowym białopierśnym niebieskim i srebrnej samicy (zakładam, że też będzie czarnogłowa białopierśna, czyli w rzeczywistości prawie biała) wyjdą srebrne jednofaktorowe samce i niebieskie samice.
Nie bardzo wiem, co masz na myśli pisząc samica taka niepełny niebieski, czyli trochę zielonego dodatku na grzbiecie. Chodzi Ci o mutację noble blue albo sea green? To zupełnie inne mutacje. Z resztą w Polsce prawie nie do zdobycia. Jeśli masz namiary na hodowcę takich ptaków poproszę o info na priva.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
 
 
 
dana0606 
dana0606



Województwo: śląskie
Wiek: 53
Dołączyła: 28 Gru 2010
Posty: 37
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-02-27, 17:14   
   Nr Tel.: 507-832-455


Niestety nie jestem w nabyciu takiej odmiany, ale na Yuo tube widziałam i myślałam, że to z połączenia niebieskiego ze standardem, ale może takiego dałoby się kupić na giełdzie w Prerov, bo tam się wybieramy. A co do tego, żeby wyszły odwrotnie: samce niebieskie, a samice srebrne, to jakie łaczyć, też odwrotnie? Samiec srebrny, a samica niebieska? Oczywiście białopierśne i czarnogłowe :)
_________________
dana:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15