Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2006-09-14, 15:42
Len
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-14, 13:36   Len

Len - Linum

Len (Linum) na leży do rodziny lnowatych (linaceae). W skład tej rodziny wchodzi ok. 200 gatunków, między innymi: len łąkowy, len złocisty, len wielkokwiatowy, len zwyczajny.
Wyróżnia się 3 typy lnu, różniące się pokrojem i budową:
• Drobnonasienny – typowy len włóknisty o wysokości 120 cm (łodygi cienkie delikatnie rozgałęziające się w górnej części)
• Grubonasienny – jest to roślina oleista o wysokości 30 – 50 cm ( łodyga silnie rozgałęziająca się)
• Przejściowy - jest to roślina o cechach pośrednich
Uprawiane w naszym kraju odmiany lnu są w typie włóknistym zbliżone do pośredniego (50-80cm wysokości i 0,8 – 1,7mm grubości łodygi)
Długość technologiczna jest mierzona od blizny po liścieniach do pierwszego rozgałęzienia.
Komórki włókniste są długie od 20-30 mm do 10 cm, o średnicy 20-30 mikrometrów. W łodydze ułożone są wiązkami. Kwiaty lnu są niebieskie, białe lub różowe ( w zależności od odmiany) 5 płatkowe, samopylne. Owocem lnu jest torebka zawierająca ok. 10 spłaszczonych, jajowatych, brunatnych, połyskujących nasion ( zwierają 35% tłuszczu, 23% białka), które silnie w kontakcie z wodą silnie śluzowacieją. Len ma system korzeniowy palowy sylabo rozwinięty – nie umożliwia on pobierania roślinie składników pokarmowych pokarmowych wody z głębszych warstw gleby.
W naszym kraju uprawiane są najczęściej następujące odmiany lnu: Ariadna, Artemida, Alba, Minera, Nike, Wiko, Laura.
Wymagania klimatyczne, glebowe, stanowisko w zmianowaniu.
Len kiełkuje w temperaturze +4. Dobrze znosi przymrozki do – 4 stopni w skali Celsjusza. Do prawidłowego rozwoju roślina ta potrzebuje niezbyt wysokiej temperatury powietrza, ale za to jego wilgotność powinna być duża. Len ma bardzo duże wymagania wodne w okresie największego wzrostu ( maj/czerwiec). Odpowiednie gleby do uprawy tej rośliny to gleby średni zwięzłe lub lekkie o zwięzłym podglebiu. Odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Lnu nie należy uprawiać na czarnoziemach, czarnych ziemiach, torfach i rędzinach, ponieważ rośliny się na nich wylegają i pogarsza się jakość włókna (zwłaszcza na rędzinach)
Lnu nienależny uprawiać po sobie, ponieważ może to doprowadzić do wylinienia gleby (można go uprawiać nie częściej, niż co 6 – 7lat na tym samym polu). Najlepszym przedplonem pod uprawę lnu są ziemniaki, owies, motylkowe lub zboża z wsiewką motylkowych.
Nawożenie - pod len nie stosujemy nawozów organicznych. Stosujemy małe dawki azotu 10 – 50kg/ha, fosforu 30 – 40kg/ha, potas 40 – 80kg/ha.
Siew przeprowadzamy w połowie okres siewu zbóż jarych. Na jednym metrze kwadratowym powinno być, od 1700 – 1900, aby uzyskać taką gęstość roślin należy wysiać 120 – 140kg/ha w rozstawie, rzędów 7 -12 cm, nasiona powinny być umieszczone na głębokości od 2 – 3cm.
Pielęgnacja. Po siewie, jeśli wystąpi zaskorupienie należy je zniszczyć przy użyciu lekkiej brony lub kolczatki. W celu ochrony plantacji przed zachwaszczeniem należy w razie potrzeby zastosować oprysk herbicydem (Afalon lub Linurex). Szczególnie należy zwalczać kanianke lnowa, ktura jest bardzo groźnym chwastem ( można ją zwalczać przy użyciu preparatu Reglone albo spalić).
Zbiór - długość okresu wegetacyjnego lnu wynosi 90 – 100 dni. W uprawie lnu wyróżniamy cztery fazy dojrzałości:
1. Faza – dojrzałość zielona – tuż po przekwitnięciu
2. Faza – dojrzałość wczesna żółta – łan jest żółto zielony lub jasno żółty, nasiona brunatnieją.
3. Faza – dojrzałość żółta – cała roślina jest żółta, opadają liście, jest to najwłaściwsza faza zbioru.
4. Faza – dojrzałości pełnej – cała roślina ma kolor brunatny, nasiona są już dojrzałe, łodygi są zdrewniale i łamliwe. – zbiór za późny.
Len można zbierać dwoma metodami – ręcznie lub mechanicznie. Wyrywa się rośliny i układa na polu, aby stygły i doschły. Następnie wiąże się w dwóch miejscach w snopki i ustawia w daszki. Plon słomy lnianej z 1 hektara wynosi ok. 5 ton, plon nasion to ok. o,4 -0,8 tony. Natomiast nasion lnu oleistego można uzyskać około 0,6 – 2,8 t/ha, a słomy 4t/ha.
Słomę lnianą poddaje się zabiegowi roszenia, międlenia, czesaniu. Czynności te mają na celu uzyskanie jak najlepszej jakości włókna, które przeznacza się do produkcji tkanin i lin. Nasiona lnu wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, do produkcji oleju lnianego oraz stanowię cenny dodatek w żywieniu zwierząt.

mateusz20

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2006-09-15, 21:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15