Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiełkujące ziarna zbóż.
Autor Wiadomość
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2009-02-01, 00:48   Kiełkujące ziarna zbóż.

Albo źle szukałem i nie znalazłem takich informacji, albo jeszcze nikt tego tematu nie poruszył.
Otóż chciałbym zapytać czy ktoś z Was podaje np. kurom skiełkowane ziarna zbóż?
Zazwyczaj na przedwiośniu, ludzie wpadają w szał wspomagania się kiełkami różnych roślin. Mam trochę wgląd w asortyment różnych nasion (rzodkiewka, brokuł) przygotowywanych przez producentów właśnie po to żeby robić z nich kiełki.
Czemu zainteresowała mnie ta sprawa jako forma karmy dla kur? Absolutnie nie dlatego, że cierpię na nadmiar wolnego czasu.
Mimo, że z wcześniejszego własnego doświadczenia wiedziałem, że kury niechętnie jedzą jęczmień, uległem sugestiom, że ziarno tego zboża "grzeje" zimą i należy je podawać. Może i grzeje, tylko jedzą je niechętnie, a ja nie mam sumienia, żeby nic innego im nie podawać to może w końcu ten jęczmień zjedzą.
Pomyślałem wtedy, że może zrobię z niego kiełki, jak to wygląda na dziś widać na zdjęciu.
Moje pytanie czy ktoś z Was stosował coś takiego? Czy taka faza rozwoju jest już odpowiednia do podawania? No i najważniejsze czy nie zaszkodzi?

kiełkujący jęczmień.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 901 raz(y) 176,92 KB

 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2009-02-01, 10:57   

wj1964 nie powinno to zaszkodzić, a nawet pomoże. Skiełkowane ziarno zawiera bardzo dużo witaminy E, które jest ważne w żywieniu naszych kogutów, bez których stado rozrodcze byłoby niczym. Zazwyczaj hodowcy w okresie lęgowym przywiązują większą uwagę do kurek, które muszą znosić dużo jajek, dlatego karmią je karmą dla niosek, twarogiem, który dostarcza wapnia itp. Zapominają wtedy o kogutach, które są podstawą dobrych lęgów, bo słaby kogut to mało zalężonych jaj, więc dlatego powinny one dostawać skiełkowane ziarno lub seler, a najlepiej to i to, wtedy będą miały "energię" do rozmnażania. :d
 
 
Waldemar Waldun 



Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 50
Skąd: koło-ŻAR
Wysłany: 2009-02-01, 12:37   
   Nr Tel.: 606601848


WJ1964-Najlepsze kiełki powinny mieć około 2-4 cm,ze zdjęcia widać że są już dobre.Kurki powinny je zjadać ze smakiem i na pewno im nie zaszkodzą.Kiełki nasion zawierają dużo witamin i minerałów,białka niezbędnego dla zdrowia pupili.
_________________
WALDUN
 
 
chocielewko 


Województwo: pomorskie
Wiek: 46
Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 11
Wysłany: 2010-08-04, 06:44   
   Nr Tel.: 668143741


Jak kiełkować zboże?? w kiełkownicy czy są inne sposoby?
jak kiełkuję ziarna dla nas , to należy je płukać , więc kiełkownica jest bardzo praktyczna .
Z tym jest podobnie?
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2010-08-04, 14:25   

Ja kiełkuję w sitku- dosyć dużym. Namaczam pszenicę w misce na 24 godz. potem przepłukuję po bierzącą wodą i daję na sitko. Pod sitkiem dobrze umieścicć jakiś pojemnik, zawsze trochę wody skapnie :D .
Ziarno płuczę 2 razy dziennie, musi być stale wilgotne. Trzymać w ciepłym pomieszczeniu iza 2 dni mamy kiełki.
Trzeba uważać aby ziarno nie splesniało, trzeba je wąchać, powinno mieć przyjemny "chlebowy" zapach. Pleśń lub , zmiana zapachu na kwaśny, lub stęchlizna , oznacza,że kiełki nie nadają się do karmienia.Lepiej robić mniejsze porcje ale częściej.
Żyta nie kiełkujemy, nie kiełkujemy nasion bez łusek czyli łuskanego jeczmienia czy owsa.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
Ostatnio zmieniony przez AL 2010-08-04, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15