Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Żywienie kur zimą
Autor Wiadomość
elteka 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 10 Kwi 2008
Posty: 7
Wysłany: 2009-01-07, 21:38   Żywienie kur zimą

Witam serdecznie ,
chciałbym się spytać , czy mogę swoim pięciu kurkom w jakikolwiek sposób pomóc w tych trudnych chwilach mrozu . W kurniku który zbudowałem nie jest najcieplej . Czy w jakiś sposób można zmodyfikować ich dietę , aby lepiej zniosły te dni mrozu ? ( pszenica , makaron , ziemniaki itp ) . Proszę o jak najszybszą odpowiedź , będę wdzięczny . Z poważaniem Tomasz
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2009-01-07, 22:18   
   Nr Tel.: 606 973 386


Jeszcze było by dobrze żeby miały wodę , ja zmieniam dwa razy dziennie na ciepłą wodę .
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2009-01-07, 23:17   

Jak masz rasy przystosowane do naszych warunków klimatycznych to nic im nie będzie,. Obok karmy , sprawą najważniejszą są : suchy kurnik i bez przeciągów. Można dać im jako ściółkę suchą słomę lub plewy na spód kurnika.
_________________
sajga
 
 
bili17 


Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 157
Wysłany: 2009-01-09, 19:02   

ja słyszałem że nie wolno dawać kurom ciepłej wody, to ponoć jest szkodliwe na wątrobe,
ja daje zimą ptakom ugotowane warzywa, kiełki zbóż, kukurydze, namoczony chleb i bułki, biały ser, ugotowane jajka i tzw mieszankę jajeczną, i oczywiście świeżą wodę czy to im pomaga przetrwać zimę? tego nie wiem...
 
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2009-01-09, 20:22   
   Nr Tel.: 606 973 386


A powinieneś wiedzieć , bo ja wiem że min kurom pomaga ciepła woda przetrwać zimę bo wszystkie żyją i maja się świetnie a potwierdzeniem jest również to że znoszą jaj

Mam pytanko czy Wasze kury jedzą buraki czerwone , bo moję nie.
Natomiast za białymi pastewnymi przepadają .
Ostatnio zmieniony przez mateusz20 2009-01-09, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2009-01-09, 21:43   

To umie jest na odwrót, kury jak maja do wyboru białe buraki czy ćwikłę zawsze wybiorą ćwikłę. Białe zjedzą tylko wtedy gdy nie dostana ćwikły przez kilka dni.
 
 
Wanda Rakoczy 



Województwo: Mazowieckie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 10 Sie 2008
Posty: 129
Wysłany: 2009-01-09, 23:32   

A pamiętacie o piasku? Kury zamknięte w kurniku, kiedy podwórko przysypane jest śniegiem bardzo go potrzebują. Moje mają trochę piasku w misce a kiedy im dosypuję świeżego, rzucają się jak na najlepsze jedzenie.
Buraki ćwikłowe bardzo lubią. Kupuję im jak największe, bardzo lubią dziobać, trzeba im tylko takiego buraka napocząć albo przekroić a dalej już idzie dobrze w odróżnieniu od marchwi, której same nie chcą dziobać chociaż bardzo ją lubią, trzeba ją trzeć na tarce.
Dobra jest główka kapusty - podziobią, pojedzą, mają trochę zajęcia żeby się nie nudziły i aby do wiosny!
 
 
Kotola 



Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 19
Wysłany: 2009-01-10, 11:04   

Moje kury w mrozy lubia ciepla wode i cieple jedzenie, nie wiem czy to szkodzi, ale nawet niosa jajka. Raz dziennie dostaja cieply obiadek i sa zadowolone.
Daje tez cieple jedzenie psom i ciepla wode kozie. Nawet w ajwieksze mrozy jak nie ma wiatru wszystkie zwierzaki pchaja sie na zewnatrz i biegaja po sniegu.
To jest moja pierwsza zima z takim zwierzyncem wiec bylam bardzo zestresowana czy przetrzymaja. Podstawa to sucha sloma i zabezpieczenie przed wiatrem, bo z mrozem sobie poradza.
 
 
 
marcin50 
marcin


Województwo: opolskie
Wiek: 46
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 11
Skąd: rudniki
Wysłany: 2009-01-10, 13:12   
   Nr Tel.: 602748143


Ja też daję ciepłą wodę moim pieskom i nic się nie dzieje.Myślę że to jakaś bzdura z tą wścieklizną.
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2009-01-10, 20:04   

Mój drób codziennie po zimnej nocce dostaje rano ciepły posiłek i wodę z odrobiną dodatku soli.Staram się urozmajcać im jedzenie.Podstawa to rano letni chleb i ziemniaki z dodatkiem paszy i śruty zbożowej +odpadki kuchenne i parę garści ziół nazbierane latem i wysuszone.Dodatkowo poszatkowaną kapustę z jabłkiem lub burakiem z otrębami pszennymi a na deser parę jarmużu.Nie gardzą też sianem i dynią.Jak pojedzą to interesują się donicą z piaskiem przemieszanym z rzecznym drobnym żwirem.Inaczej to by się w tej donicy piaskowały-haha.Niekiedy wrzócę im na łopacie ziemię z kretowiska-ale jest grzebanie-a co w tym widzą to już one wiedzą.Myślę,że dobrze jedzą bo w mrozy też nosą jaja choć w kurniku było -3stopnie.Natomiast kaczki jak dostaną ciepłą wodę to zaraz biorą się do kąpieli aż pod nogami mają lodowisko a ja ryzykuję upadkiem.Uważam ,że jak się obserwuje swój drub to można dużo spostrzec co one lubią.
_________________
Jolek
 
 
Rybol 


Województwo: łódzkie
Wiek: 29
Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 125
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-10, 21:03   

Ktoś na forum mówił, że siano szkodzi kurom
 
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2009-01-11, 01:03   

;) nie wiem czy szkodzi ale widząc kaczki i kury jak skrupulatnie ze smakiem wyciągają źdzbełka to nie sądze aby im szkodziło.Zostawiają twarde źdzbła. Spostrzegłam te zachowanie jak pierwszy raz miałam kury i w czasie zimy z gniazd ubywało siana.Od tego czsu przygotowuje dla nich siano z młodych odrostów.Przerośnięte zostawiam jako ściółkę. :d
_________________
Jolek
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2009-01-11, 14:20   
   Nr Tel.: 606 973 386


Też uważam że siano nie szkodzi kurom. Suszę trawę, którą ukoszę na trawniku więc jest długości max ok 5cm .Chętnie ją jedzą i nie maja problemów tak jak z długą z łąki . Co do siana w gniazdach raczej nie polecam lepsza jest słoma owsiana .
Ostatnio zmieniony przez Marekk 2009-01-11, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kotola 



Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 19
Wysłany: 2009-01-11, 16:58   

moje kury lubia pogrzebac w suszonej koniczynie. Poza tym na wybiegu skubia spod sniegu sucha trawe wiec chyba to w zgodzie z natura :)
 
 
 
kowal 
mięsożerca



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 164
Skąd: ostrołęckie
Wysłany: 2009-01-11, 16:58   

Rybol napisał/a:
Ktoś na forum mówił, że siano szkodzi kurom


Jeżeli to prawda to wszystkie moje kury już dawno powinny zaliczyć zgon a mają się całkiem nieźle.Ściany są zrobione z siana,ścielę sianem,w gniazdach siano. :D
Ja natomiast zastanawiam się czy dawać kurom resztki z drobiu spożytego przez domowników.Pies nie chce jeść bo woli suchą karmę,o kocie nawet nie wspomnę,tylko sheba i tuńczyk.Przypomina mi się sytuacja kiedy na zachodzie karmiono krowy krowami i to mnie niepokoi.Z drugiej strony kury są wszystkożerne,więc może im nie zaszkodzi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12