Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylacja kurnika
Autor Wiadomość
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-08, 17:33   Wentylacja kurnika

Dużo pisze się na temat dobrej wentylacji w kurniku i o tym aby nie było przeciągów -ja zbudowałem kurnik o pow ok 11m2 i kubaturze ok24m3 w tej chwili okno mam tylko zabezpieczone siatką ale na zimę planuję wstawić szybę (tak ,że do tej pory na pewno wentylacji nic nie brakuję)Ale obawiam się ,że po wstawieniu szyby będzie zbyt mały przepływ powietrza i postanowiłem zamontować wentylację..i teraz me pytanie jak wielki przepływ powietrza powinien być ?(posiadam ok30 kurek)
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-10, 15:04   

Jak budowałeś kurnik już należało pomyśleć o wentylacji. Wentylacja nie ma za zadanie wymiany ileś tam razy powietrza w ciągu doby bo jak tak by miało być to tem. w kurniku była taka sama jak na dworze. Wentylacja ma za zadanie usunięcie pary wodnej i "zużytego"powietrza i zastąpienie go nowym .Zobacz w swojej łazience , na takiej powierzchni kurnik jaki podajesz podobna kratka zupełnie wystarczy. Najlepszy sposób wentylacji jest kanał w suficie i wystawiony kilkadziesiąt cm. ponad dachem. Podobnie buduje się kominy. Przy kanale wentylacyjnym nie należy zapomnieć o jego zadaszeniu.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-15, 08:04   

oczywiście o wentylacji myślałem w czasie budowy i mam przygotowany otwór na wywietrznik a drzwi do kurniczka mam tak zrobione aby świeże powietrze mogło swobodnie wpływać. A czy w hodowlach fermowych są jakieś normy co do powietrza w kurniku?? można by przecież sprawdzić wilgotność itp..
Czyli sajga uważasz ,że w mym kurniku wystarczy kratka wentylacyjna ok 12x12cm?? jak już pisałem drzwi mam dosyć "przewiewne" oczywiście jestem w stanie bez większych problemów je uszczelnić prawie w 100% do tego dodam ,że kurnik jest bardzo szczelny.
A może przy takich drzwiach i tak niedużej ilości kurek nie muszę otwierać wentylacji???
Dodam jeszcze ,że łączna wielkość otworów w drzwiach to ok 25cmx 25cm
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-15, 13:25   

Przelicznika na wentylację nie przenosi się za wzorzec z kurników fermowych do kurników amatorskich. Kury fermowe spędzają całe życie w kurniku i jest ich tyle [względy ekonomiczne] że kurniki w których one przebywają zaopatrzone są w wentylatory do wymiany powietrza. Jak prądu zabraknie to te kury które są w srodku kurnika po prostu duszą się na śmierć. Stąd ferma musi być zaopatrzona w agregat. Natomiast kury w hodowlach amatorskich powinny codziennie korzystać z wybiegu. Kurnik jest dla nich azylem i miejscem do znoszenia jajek oraz nocowania. I taka wentylacja zupełnie im wystarczy.
_________________
sajga
Ostatnio zmieniony przez sajga 2008-09-15, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-15, 17:23   

nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem -istniejąca wentylacja (niezbyt szczelne drzwi) powinna wystarczyć czy może powinienem dorobić kratkę wentylacyjną opisaną przez ciebie w pierwszej odpowiedz??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-16, 10:50   

Moim zdaniem przy takim metrażu kurnika wystarczy kratka wentylacyjna umieszczona przy suficie vis a vi drzwi . Natomiast same drzwi muszą byc na tyle szczelne aby nie wchodziły przez szpary w nich różne gryzonie . Muszą się dobrze domykać jednak bez uszczelek. Uszczelki przy drzwiach czy oknach to katastrofa. No i w ciągu dnia koniecznie kury na wybiegu. I pamiętaj jak będą się niosły o regularnym doświetlaniu b. dobrym karmieniu i koniecznym stałym nie skrępowany dostępie do wody. Jak zawalisz chociaż jeden z tych czynników będzie wahnięcie w nieśności.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-17, 16:12   

a powiedz mi sajga coś na temat doświetlania kur-z tego co wyczytałem na forum należy doświetlać z rana i jak rozumiem kury powinny mieć ok 8 godzin ciemności -czyli na dzień dzisiejszy skoro robi się ciemno o 21 to doświetlać powinienem od godz 5 rano a z czasem jak dni będą coraz krótsze to powinienem coraz wcześniej doświetlać-dobrze rozumuje ??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-18, 08:40   

Wystarczy że zapalać będziesz światło o godz. 6 rano {obecnie jest jeszcze prawie ciemno] a gasić będziesz o godz. 8 rano i dalej zapalać będziesz o godz. 17.30 i gasić o 22 -drgiej. W celach oszczędnościowych musisz obserwować aktywność kur jak i jasność dnia. Oczywiście im dalej , tym długość doświetlania będzie większa bo dzień będzie krótszy.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-18, 11:12   

zastanawiam się czy te wieczorne doświetlanie a potem gaszenie znienacka jest odpowiedni-kury po nagłym wyłączeniu światła wieczorem gdy faktycznie jest już ciemno mogą mieć problemy ze znalezieniem grzędy-a może się mylę??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-18, 15:02   

Możesz być spokojny. Wystarczy kilka wieczorów , aby Twoje kury wyregulowały swój biologiczny zegar. Już teraz większość kur o tej porze wypoczywa na grzędach.
_________________
sajga
Ostatnio zmieniony przez sajga 2008-09-18, 15:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-18, 15:23   

a powiedz mi jeszcze czy żarówka świecąca podobnie jak zwykła żarówka 40w jest wystarczająca na takiej wielkości kurniczek??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-20, 08:24   

Moim zdaniem 40wat to za mało. Minimum 75 watowa i pobielone ściany. Z takimi ścianami będzie jeszcze jaśniej i przede wszystkim pomieszczenie będzie zdrowsze.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-26, 05:46   

kilka dni temu zmieniłem żarówkę na odpowiednik 100w i kurki stały się żwawsze-kiedyś przy słabszej większość siedziała na grzędach a teraz biegają po kurniczku..
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-09-26, 07:41   

I tak trzymać + maksymalny ruch na świeżym powietrzu.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-09-29, 23:17   

wiesz sajga minął tydzień a kurki po zgaszeniu światła nadal się gubią...ciekawe ile czasu potrwa przestawienie ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12