Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Koniecznoś śrutowania..?
Autor Wiadomość
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-08-13, 08:27   Koniecznoś śrutowania..?

Mam takie malutkie pytanie odnośnie karmienia kurek..czy jest konieczne śrutowanie ziaren i ewentualnie na co wpływa ześrutowanie?zastanawiam się czy jest jakaś różnica w podawaniu całych ziaren i ziaren ześrutowanych..(oczywiście nie biorąc pod uwagę szczególnie wielkich ziaren jak np kukurydzy bo raczej tu sprawa jest oczywista..a przynajmniej taką mi się wydaje:) )
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-08-13, 09:25   

Po co śrutować ziarno? Nawet kukurydzę najpierw sprawdż czy nie będą jadły całej. Ja hoduję gołąbki egzotyczne które są znacznie mniejsze od kurek i z powodzeniem ,wręcz objadają się całą kukurydzą. Podawanie śrutowanego ziarna zwiększa straty w karmie. Co innego kurczaki. Tym jeżeli skończyłeś podawanie gotowych mieszanek to przez jakiś czas potem jeszcze można podawać grubo ześrutowaną kukurydzę. Ale inne zboża ucz zjadać w całości.Większe kurczaki takż poradzą sobie z całą kukurydzą.
_________________
sajga
Ostatnio zmieniony przez sajga 2008-08-13, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-08-13, 11:00   

mam jeszcze jedno pytanie-czy powinno ograniczać się ilość ziaren aby nie zaszkodziły kurom-słyszałem kiedyś ,że np spęczniały po zjedzeniu i podobno kurki zdechły (zdaje się ,że chodziło o ziarno ryżu)
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-08-13, 13:01   

Wiesz- na fermach stosuje się mieszanki paszowe sypkie. Ten sposób przygotowywania paszy spowodowany jest tym , że taka pasza szykowana jest zgodnie z normą żywieniową , która mówi o % -wym udziale poszczególnych składników. Ptaki już takie są że wybierają po kolei to co im najwiecej smakuje. Aby je oszukać wszystko się śrutuje i pasza mabiera jednolitą konsystensję.Między innymi lepiej jest wykorzystana domieszana mieszanka mineralna Jednak całe ziarna napewno nie spowodują rozsadzenia wola. A kto karmi ryżem kury?
_________________
sajga
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-08-13, 13:10   

Najlepiej sypnij Twoim kurkom garść różnych ziaren [za wyjątkiem żyta] to zobaczysz co im najwięcej smakuje. Jak za kilka godzin zgłodnieją zjedzą resztę. Na końcu będzie prawdopodobnie owies ,którego mogą nie do końca skonsumować.
_________________
sajga
Ostatnio zmieniony przez sajga 2008-08-13, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-08-13, 13:31   

a dlaczego za wyjątkiem żyta??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-08-14, 08:35   

Żyto nie nadaje się ponieważ powoduje u kur biegunkę, skarmiane regularnie "rozwala wątroby" i może doprowadzić do śmierci ptaka. ŻYTA DLA KUR 0%
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-08-14, 09:37   

dzięki sajga za tak wyczerpującą odpowiedz- teraz już wiem dlaczego tak wywala wątrobe kumplowi po żytniej;) a tak na poważnie to jakoś niemogłem się tego doszukać na forum.. A teraz mam już wszystko jasne..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12