Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
wzorce rasowe kur - zaprosznie do dyskusji
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-06, 21:23   wzorce rasowe kur - zaprosznie do dyskusji

Na oficjalnej stronie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza pojawiły się wzorce kur. Proszę zerknąć:
http://www.pzhgridi.pl/wzorce_drob.html
W międzyczasie sędziowie posiadający uprawnienia Kolegium Sędziów przy PZHGRiDI do oceny kur otrzymali płytki CD ze wspomnianymi wzorcami z prośbą o konstruktywne i rzeczowe uwagi do tych standardów.

Warto dodać, że jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, którzy takiego "rozkładu jazdy" nie tylko dla sędziów ale i dla wszystkich hodowców nie posiadają.

Obecnie kilka osób bardzo intensywnie pracuje nad modyfikacją w/w standardów. Mogę zdradzić, że jestem osobiście zaangażowany w tę pozytywistyczną pracę. Planujemy uzupełnić całość rozbudowanym działem o genetyce. Korzystając z doświadczeń czeskich i słowackich kolegów zostaną też zmienione opisy poszczególnych odmian barwnych. Wszystkie odmiany zostaną zgrupowane na początku, tak aby nie było potrzeby powtarzać poszczególnych opisów przy każdej rasie kur. Ewentualne różnice dla indywidualnych przypadków zostaną jedynie zasygnalizowane. A więc to co obecnie można obejrzeć w wersji internetowej będzie podlegało modyfikacjom i nie jest dane raz na zawsze.

Trudno jest powiedzieć, kiedy gotowe wzorce trafią do druku. Osobiście uważam, że powinno to nastąpić dopiero w przypadku gdy wszystkie zainteresowane środowiska, jak i poszczególni hodowcy będą mieli możliwość zabrania głosu.
Trzeba zrobić wszystko, aby nasze dzieło miało odpowiedni poziom merytoryczny.

Jeżeli ktoś nie będzie miał nic konkretnego do powiedzenia i ograniczy się jedynie do ogólnych epitetów i uwag to sam wystawi sobie odpowiednie świadectwo. Uważam też, że ci wszyscy "teoretyczni mądrale" nie będą mieli moralnego prawa do krytyki gdy standardy zostaną już wydrukowane.
Dzisiaj jest czas na konstruktywną dyskusję i składanie konkretnych (powtarzam to po raz kolejny) i rzeczowych uwag.
Zapraszam do dyskusji.
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2008-08-06, 21:54   

A co z tymi nieszczęsnymi nazwami u dzikich ptaków wodnych? Przeglądałem te wzorce i jest tam masa błędów w nazewnictwie, nazwy łacińskie są mocno nieaktualne, a po niektórych opisach widać, że osoba, która je przekładała miała braki w znajmomości zaganienia. :?:
A co do kur to tak na szybko:
Arukany- chyba araukany
Pochodzenie:Indie i Chiny - chyba Ameryka Południowa

Australopy - chyba australorpy od Australian Orpingtons
Pochodzenie: USA - chyba Australia

Sebrydki - chyba sebrytki od Sebright`a
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
Ostatnio zmieniony przez el lobo 2008-08-06, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-07, 08:00   

Nie zdążyłem założyć nowego tematu specjalnie dla ptactwa wodnego...
 
 
Reticulata 


Województwo: śląskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 75
Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 36
Wysłany: 2008-08-07, 09:33   

Moje uwagi do wzorców kur.
1. Bardzo dobrze się stało, że wzorce zostały opracowane i zamieszczone na stronie Związku. Doceniam wkład autorów.
2. Na szczęście wersja elektroniczna w porównaniu z książkową została poprawiona i nie ma już tak rażących błędów jak: „lekhorn”, „silka jedwabista” i innych.
3. Nie mniej jednak we wzorcach powtarza się wadliwe nazewnictwo: noga, a przecież dotyczy to tylko stopy, skoku.
4. Nazwy barw powinny odpowiadać ogólnie stosowanym określeniom, odpowiadającym fizycznej skali barw (dotyczy to nazw kolorów i ich odcieni), nie ma koloru szaro czarnego.
5. Prawie w każdym wzorcu można dopatrzyć się niezbyt precyzyjnych określeń, a przecież standard musi być jasny, zrozumiały, jednoznaczny w swych określeniach.
6. Sceptycznie podchodzę do pracy dużego zespołu. Standardy – moim zdaniem – powinien opracować maksymalnie trójosobowo zespół z wyraźnym przewodnictwem jednej, kompetentnej osoby. Ponieważ będzie to praca autorska, wielce czasochłonna, wymagająca niebywałej wiedzy, zespół powinien być sowicie wynagrodzony. Nie wierzę w „pracę społeczną” wysokiej jakości, nawet gdy się jej podejmą niekwestionowani specjaliści.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-08-07, 18:47   

Odnośnie co do ras to małe sprostowanie gęś garbonosa pod tą nazwa kryje się kilak ras: garbonosa afrykańska, , garbonosa chińska, gęś kubańska i geś chłmogorska. Proszę aby dokonac sprostowania w tej sprawie.
Kolejna ale dotyczy się gęsi kędzierzawej jej prawidłowa nazwa brzmi ges sewastopolska lub
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-08-07, 21:14   

A i Sułtany to nie sułtanki
 
 
maciej 


Województwo: Lubelskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 195
Wysłany: 2008-08-11, 06:24   
   Nr Tel.: 666077818


ja mam kilka uwag co do wzorców kur bojowych
1 wystąpił błąd w nazewnictwie wszystkich bojowców, bojownik to niejest poprawna nazwa kury do walk tylko rybki akwariowej
2. Pierwsze słyszę ,że tomaru jest gdziekolwiek zaliczane to bojowców
3. Pochodzenie satsumadori również jest błędne, Anglia napewno nie jest krajem pochodzenia tych kur
4. We wzorcu asili nie ma druch najbardziej popularnych kolorów w jakich występują asile czyli tricolor i kuropatwiany białonakrapiany bo nie widzę sensu opisywania prawie wszystkich kolorów tej rasy zamiast uwzglednienie dwóch nabardziej popularnych
Ostatnio zmieniony przez maciej 2008-08-11, 06:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2008-08-12, 23:03   

Minor to nie Minorka... :diabel::
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2010-07-23, 14:48   

I co dalej z tymi wzorcami?
Na stronie pzhgr i di są dwa wzorce - liliputa i czubatki polskiej - w dodatku nie kompletne. Są tam pewnie dlatego, że są to nowe rasy wychodowane w Polsce, u których nie trzeba nic zmieniać w wzorcu. No i ich sprawą zajął się S. Roszkowski. A co z innymi rasami?

Były jakieś awantury, że płytki nie zostały wszystkim rozdane! Minęło kilka ładnych lat, a w tej sprawie nic dalej się nie ruszyło. Nadal na wystawach jest błędne nazewnictwo, istnieją jakieś wirtualne rasy, a same wzorce nie dość, że wymagają korekty to jeszcze nowelizacji.

Co więc dalej zrobiono w tej sprawie?
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-23, 16:47   

Poprzednie propozycje wzorców zostały bardzo szybko wycofane ze strony. Mniejsza o przyczyny. Obecnie przygotowanie nowej wersji wzorców jest w kompetencji komisji standaryzacyjnej d.s drobiu przy PZHGRiDI. Trwają nad nimi prace. Kiedy zostaną one zakończone całość zostanie przekazana do PZ.
Jeśli chodzi o stronę internetową PZHGRiDI to jak łatwo zauważyć nie jest ona zbyt często aktualizowana.
Nie mnie oceniać dlaczego.
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2010-07-23, 17:48   

Przewodniczącym komisji standaryzacyjnej jest pan? Może pan zdradzić jakieś szczegóły, jak prowadzone są te prace?

Strona pzhgr i di jest aktualizowana co jakiś czas. - Wiem bo często zaglądam.
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-23, 19:58   

Byłem zwolennikiem przygotowania profesjonalnych, na najwyższym poziomie, zarówno merytorycznym, jak edytorskim wzorców. Miały się w nich znaleźć nie tylko kury (tak jest w większości wydanych europejskich standardach), ale też drób wodny, gołąbki egzotyczne a także pozostałe ptaki hodowlane jak bażanty, perliczki etc.
Mocno miał być rozbudowany dział genetyki, tak istotny w przypadku hodowli kur. Dostaliśmy nawet zgodę czeskiego związku na wykorzystanie fragmentów ich standardów, gdzie zagadnienia genetyczne zostały opracowane znakomicie.
Nowością miały być też zdjęcia konkretnych, z ich wadami i zaletami, wysoko ocenionych na zachodnich wystawach kur, a nie wyidealizowane rysunki.

Takie jednak profesjonalne wydawnictwo kosztuje! A ilu znalazłoby się chętnych na kupno standardów w cenie 250-300 zł/sztuka? Dlatego należy poszukać sponsorów.

Prace merytoryczne nad wzorcami jednak trwają nadal. Całość materiałów powinna być przekazana na ręce PZHGRiDI - o ile nie nastąpi jakaś nieprzewidziana okoliczność - mniej więcej na początku jesieni. Co zarząd PZ dalej z nimi zrobi? Nie wiem. Może zostaną wydane w wersji oszczędnościowej (same kury) lub zamieszczone w wersji elektronicznej.
Ale to nie jest już mój problem...
 
 
nicto 
kury, ptaki wodne


Województwo: śląskie
Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 66
Wysłany: 2010-07-23, 21:49   

ja mam troszkę inną sprawę, otóż w ostatnim miesięcznika fauna&flora ukazał się komunikat komisji standaryzacyjnej w sprawie numerów obrączek rodowych kur.

niektóre rozmiary się tam pozmieniały, np. cochin miniatura był rozmiar większy a teraz się zmniejszył, czy kurki jedwabiste miniatury, może i inne też ale akurat te hoduję i na te zwróciliśmy z mężem uwagę, i nie wiem czy te kurki się jeszcze zminiaturyzowały że i rozmiary obrączek zostały zmienione na mniejsze, czy coś innego jeszcze jest powodem. no i co teraz będzie na wystawach z tymi kurami z lat poprzednich które były obrączkowane jeszcze tamtymi rozmiarami.
 
 
daniel1 


Województwo: Śląskie
Wiek: 30
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 39
Skąd: Piece
Wysłany: 2010-07-24, 08:29   

Totalnym śmiechem w tym spisie rozmiarów obrączek były miniaturowe sułtany...
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-24, 08:44   

Spokojnie.
W nawale redakcyjnych prac takie rzeczy się zdarzają.
Redakcji F&F przesunęła się w dół jedna rubryka w spisie ras miniaturowych i wyszło to co wyszło. Sam się zdziwiłem, kiedy dowiedziałem się na przykład, że jest miniaturowe shamo oraz, że wyhodowano już czubatkę dworską miniaturową.
W najbliższym numerze będzie zamieszczone sprostowanie oraz prawidłowa tabela.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13