Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka ziemia wokół kurnika?
Autor Wiadomość
irwin152 


Województwo: małopolskie
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 14
Wysłany: 2008-07-28, 14:43   Jaka ziemia wokół kurnika?

tak jak w temacie ma byc trawa czy gola ziemia? jak trawa to jaka wysokosc?
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-04-18, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2008-07-29, 16:47   

najlepiej trawa,bo od ziemi powstaje błoto. Trawa najlepiej gdy by była niska, tak że słońce ma dostęp do ziemi. Od promieni słonecznych giną bakterie takie jak np. ILT.
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
anna71 


Województwo: wielkopolska
Pomogła: 1 raz
Wiek: 52
Dołączyła: 21 Gru 2008
Posty: 22
Skąd: Gądek
Wysłany: 2009-02-08, 11:59   
   Nr Tel.: 669-756-022


Tak ,najlepiej to trawa. Kiedy jednak wybieg ma ograniczoną przestrzeń to po jakimś czasie kury tak wydziobią trawę, że nic nie zostanie tylko ziemia i wtedy jest problem. ja tak mam bo nie mam zadaszenia nad tą ogrodzoną wolierą. Deszcz, snieg i błoto. Kury wtedy wyglądają lepiej nie mówić. Ja mam to szczęście ,że mam możliwość wypuszczenia na duży wybieb 1 h. Tam wtedy kury doprowadzają się do normalności. Ale to i tak nie załatwia sprawy. Muszę zrobić zadaszenie nad wolierą. Teraz tam jest błoto i nic więcej. To błoto kury wnoszą do kurnika i tam też robi się brudno i mokro. Trzeba częściej sprzątać i wymieniać słomę. Szkoda mojej pracy.
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-04-13, 09:06   

witam
Jestem na etapie budowy kurnika- będzie postawiony pomiędzy paroma iglakami(sosny i modrzewie) w związku z tym będzie dużo igliwia w obrębie kurnika,czy to nie będzie szkodliwe?
Czytałem też w którymś poście,że aby kury nie wnosiły ziemi (bo trawę szybko wydeptają)można wysypać okolice wejścia żwirkiem- jeśli tak to jakim i czy można wymieszać go z żółtym piaskiem? Ni i co z odchodami-nie będzie można ich za bardzo uprzątnąć.... :|
 
 
Tomek83 
MODERATOR



Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-04-13, 12:54   

wowa50 napisał/a:
czy to nie będzie szkodliwe?

Nie.
wowa50 napisał/a:
Czytałem też w którymś poście,że aby kury nie wnosiły ziemi (bo trawę szybko wydeptają)można wysypać okolice wejścia żwirkiem- jeśli tak to jakim i czy można wymieszać go z żółtym piaskiem? Ni i co z odchodami-nie będzie można ich za bardzo uprzątnąć....

Najlepiej wysyapć oklicę wokół wejścia do kurnika drobnym żwirkiem. Będzie przepuszczał wilgoć, więc nie będzie się robiło błoto. A zabrudzenia czyści się wygrabiając powierzchnię wokół kurnika.
_________________
Forum
akwarystycznne


Spis Hodowców http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9756
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-04-15, 06:42   

Dzięki za podpowiedź
A czy moge domieszać też żółtego piasku? Planuje zbudować kurnik na podwyższeniu (około m30-40cm) i pod nim też wysypać taką mieszankę żwiru z piaskiem- tylko czy dam radę potem ztamtąd wygrabić odchody?...
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-04-15, 07:21   

;) to jest za nisko i ciężko Ci będzie uprzątnąć odchody. Jakiekolwiek byś nie wybrał podłoże to i tak będzie z tym roboty a więcej jeśli nie będzie zadaszone. Pod kurnikiem wysypałabym korę i jeśli tam nie będzie trawy. Jeśli plac wokół kurnika jest wystawiony na działanie atmosferyczne to z czasem żwirek czy piasek się zamuli od odchodów. Na suchym terenie można wygrabić. Wejście do kurnika obłożyłabym płytami chodnikowymi, zawsze można zmieść lub szpachelka sprzątnąć z nawierzchni jeśli kura zastanawia się czy wyjść czy zawrócić i rzuci ,,klocka" :d
_________________
Jolek
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-04-15, 08:08   

Nooo masz rację...za nisko trochę ale nie chcę go stawiać wyżej...a czy jak dam tam korę to nie rozgrzebią jej za szybko? Żwirek może by trzymał się lepiej...
Z płytkami masz rację-najlepiej by się sprzątało... :) muszę to jeszcze przemyśleć
 
 
JulianG 
Kamyk


Województwo: łódzkie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 107
Wysłany: 2011-04-15, 08:26   
   Nr Tel.: 500336400


wowa50....Wydaje mi się że problem nie tkwi w tym czym wysypiesz wolierę, lecz w ilości drobiu jaki masz zamiar trzymać w tej wolierze.
Jeżeli natomiast zadaszysz wolierę musisz przewidzieć,że zimą napada dużo śniegu więc konstrukcja musi być bardzo solidna.
Ja mam wolierę 24 m/kw w której moje ptaki (7szt) przebywają tylko wtedy kiedy muszę wyjechać i trawki nie uświadczysz.
Nie pozostaje Ci nic innego tylko ograniczyć ilość ptaków, nasypać grubą warstwę żółtego piasku i w sloneczne dni kiedy piach wyschnie wygrabiać odchody grabiami do liści.
_________________
Wprawdzie, koń jaki jest każdy widzi,jednak nie każdy wie co widzi:)
 
 
 
Tomek83 
MODERATOR



Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-04-15, 13:53   

Pod kurnikiem możesz podsypać popiołu drzewnego, ptaki chętnie będą go wykorzystywać do kąpieli i pielęgnacji upierzenia.
_________________
Forum
akwarystycznne


Spis Hodowców http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9756
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2011-04-15, 21:35   
   Skype: hubert.szymanksi.


Na wybiegu przy dużym zagęszczeniu ptaków dobrze sprawdza się około 40 cm warstwa grubszego kamyka zdrenowana w ten sposób ze przepływając prze niego wada ma ujście i zabiera z sobą wszelkie nieczystość. O ile widziałem w okresie dłuższego braku opadów co nieco się uzbierało, to po przegrabieniu po pierwszych deszczach woda zrobiła swoje. Spód tez musie by pod kamieniem odpowiednio przygotowany utwardzony. A kamień to malutkie okrąglaczki rzeczne nie ostry tłuczony granit. Trzymanie dużej ilości drobiu na wybiegu zwłaszcza z kaczkami. Bywa ryzykowne ponieważ gdy raz już dojdzie do skażenia ziemi robaczycą jelitową nadje się ona do wymiany lub trzeba odczekać okres karencji nawet 5 lat żeby ponownie wykorzystać wybieg. Inaczej dochodzi do ciągłego wtórnego zarażania ptaków znam takie przypadki.
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-04-17, 21:47   

Dzięki za wszystkie porady, kurek nie bedzie za dużo(maksymalnie 10 sztuk)więc myślę,że sobie poradzę z bałaganem jaki narobią.... :)
Będą miały około 50 metrów kwadratowych ogrodzonej woliery, bez zadaszenia ale nad wejściem będzie ok.80 cm daszek no i pod kurnikiem też będą mogły przesiadywać...
Myślę, że najlepiej przy wejściu byłoby dać parę płytek chodnikowych a wokól kurnika i pod nim ten żwirek z piaskiem(czy też sam żwirek-lub sam piasek?)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15