Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-04-26, 09:44
Dziedziczenie Barw.... u kur.
Autor Wiadomość
ORI06 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 36
Wysłany: 2010-05-13, 13:29   

Jacek,2 dni temu napisałem Ci maila na ten temat.Zadzwoń lub napisz to się umówimy. :d :czytaj:
 
 
strusiamama 



Województwo: pomorskie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 22 Maj 2010
Posty: 452
Skąd: Czersk
Wysłany: 2010-07-07, 06:29   

Chciałam siew spytać o dziedziczenie barwy u sebrytek. Na pierwszej stronie tego tematu było juz takie pytanie, ale odpowiedzi nie.
Otóż jakie będą pisklęta po srebrnej kurce i złotym kogucie?
_________________
Brahmy, maransy, silki, sebrytki, karzełki łapciate, perlice, kaczki piżmowe, bażanty złote, przepiórki japońskie i chińskie, kingi, pawiki :)
 
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2010-07-07, 16:40   

strusiamama, kurczęta odziedziczą barwę po rodzicach na krzyż, więc kurki będą złote jak ojciec, a kogutki srebrne jak matka.
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
 
 
strusiamama 



Województwo: pomorskie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 22 Maj 2010
Posty: 452
Skąd: Czersk
Wysłany: 2010-07-07, 20:10   

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) bardzo mi pomogła
_________________
Brahmy, maransy, silki, sebrytki, karzełki łapciate, perlice, kaczki piżmowe, bażanty złote, przepiórki japońskie i chińskie, kingi, pawiki :)
 
 
 
petrus12 
tylko natiralne lęgi


Województwo: mazowieckie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 165
Wysłany: 2010-09-07, 19:14   

mam pytanie, czy z połączenia, czysto jastrzębiatego koguta z czysto kuropatwianą kurką, mogą wyjść osobniki srebrzyste, czy któreś z rodziców może być nieczyste.
Mam też pytanie, czy kurczaki płci męskiej które wyjdą po rodzicach, kogucie jastrzębiatym, a kurze białej, wyjdą czysto jastrzębiaste, czy będą mieszańcami. Czy mógłby mi ktoś napisać jak to jest z dziedziczeniem w tych wypadkach, czy w pierwszym kury będą czyste jastrzębiate, a w drugim koguty, czy inaczej?
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-11-23, 02:53   

Dobrych genetyków jak na lekarstwo, a lekarstwa w cenie!
Ale co tam..... piszę!
Myślicie że z takiego zestawu jak na zdjęciach poniżej można będzie coś dobrego otrzymać?
Mam jeszcze jednego koguta, niestety nie mam jego zdjęcia, jest ciemniejszy od tego którego zdjęcie dodaję, ale ma pierś z kasztanowymi przemazami (ten ma czarną) a czub jeszcze lepszy bo bardziej zwarty i więcej białych piór.
Nad zdjęciami podpisy.

Przepiórcza 1.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 28,54 KB

Przepiórcza 2.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 38,57 KB

Przepiórcza 3.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 26,34 KB

Przepiórcza 2 i 3 powtarzalność czy przypadek.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 31,69 KB

Zbyt jasna na przepiórczą.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 31,51 KB

Kogut do kur przepiórczych.JPG
Plik ściągnięto 10141 raz(y) 38,82 KB

 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2010-11-25, 10:12   

wj1964 co tu dużo mówić. Jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz. Można by rzec, że kurki ze zdjęć są przepiórczo-kuropatwiane. Niemniej jednak z takiego zestawu na pewno Ci coś wyjdzie. Sam dobrze wiesz, że ptaki nieustabilizowane dają różnorodne potomstwo, więc tutaj można jedynie snuć swoje teorie, „co z tego będzie?”. Po prostu dąż do tego co sobie założyłeś. ;)
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-11-26, 23:13   

karol no to co :D to już sprowokować nie można? :D inaczej nikt by nic nie napisał :D (czytaj Ty byś nie napisał) :D

A wytłumaczysz mi co miałeś na myśli pisząc:
Można by rzec, że kurki ze zdjęć są przepiórczo-kuropatwiane.
Oczywiście wtedy gdy będziesz miał czas!
Pozdrawiam.
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2010-12-20, 08:15   

wj1964 no to mnie znów sprowokowałeś. A masz, napiszę. :P

Uznałem je za przepiórczo-kuropatwiane, ze względu na odcienie ubarwienia i różnice w rysunku, czyli mało znaczące elementy w tak niedopracowanym stadku, gdyż wizualnie kurki wyglądają na ptaki z genem przepiórczym (genotyp: ebMlCo). Poza tym są bardzo ładne. Tak czy inaczej nie masz się czym przejmować, ale doprecyzuję swoją wypowiedź. ;)

Patrząc od góry. Kurka z pierwszego zdjęcia jest zbyt jasna na barkach, zaś rysunek grzywy ma podobny do kurek kuropatwianych, który u odmiany przepiórczej powinien być ciemniejszy, bardziej kontrastowy (między nasadą, a końcówką pióra). Kurka z drugiej i trzeciej fotki ma zbyt ciemny grzbiet i właśnie w tym miejscu jej rysunek przypomina rysunek odmiany kuropatwianej, aczkolwiek odcień piersi i szyi ma prawidłowy. Co do kurki z przedostatniej fotki nie przypomina odmiany przepiórczo-kuropatwianej, lecz odmianę przepiórczo-pszeniczną, z uwagi na jasne upierzenie całego ciała. Kogucik, jak to kogucik nie jest taki zły, jedynym jego mankamentem to zbyt ciemna szyja, która powinna być u nasady piór jasna (brązowo-pomarańczowa), zaś na końcówkach ciemna (czarna).

Reasumując wiosną i tak poznasz wszystkie tajemnice jakie kryją się w tych czubatkach. ;)
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-12-26, 21:13   

karol Jak zwykle okazujesz się bezcenny ze swoją wiedzą!
Niestety forum jest tak skonstruowane, że nie będąc założycielem tematu nie mogę dodać punktu za "pomógł", a należałoby się to Tobie za każdy post w tym temacie!

No cóż przyznaję, że poza forum też dzięki uprzejmości pewnego genetyka otrzymuję cenne wskazówki co i jak.
Uogólniając wiem już o "barwie bazalnej". Potwierdził mi również i to co Ty napisałeś.

No cóż moglibyśmy tutaj nic nie pisać i tylko czekać co pojawi się w kolejnym sezonie, tylko po co byłoby wtedy forum?
Oczywiście zobaczymy co wyjdzie w przyszłym sezonie, tak czy inaczej każdy kolejny może być tylko lepszy, a przynajmniej nie powinien być gorszy.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
 
piotrek11 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 24
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 110
Wysłany: 2011-01-04, 16:04   
   Nr Tel.: *48728561545


Aja mam pytanie co wyjdzie z takich kurek

kh 028.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 608 raz(y) 48,36 KB

_________________
Jestem początkującym i jeszcze się uczę:D
 
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-01-06, 13:09   
   Nr Tel.: 607 877 454


Podejrzewam że "mydło i powidło" ja bym zostawiła tak jak jest i nie krzyżowała. Jeżeli chcesz się przekonać co po kim odziedzicza geny to proszę rozdzielić stadko i do ciemnych kur dać jasnego koguta i odwrotnie. Jajka opisać i wylęgać każde osobno. Ważne abyś wiedział że np. pod 1 jest jasny kogut, a pod 2 ciemny kogut. Zazwyczaj geny są dziedziczone po kogucie ale to zależy od gatunku. Geny są też nieraz dziedziczone po dziadkach. Przekonałam się osobiście na cochinach olbrzymich gzie miałam tylko srebrne a wylęgły mi się 2 czarne a reszte srebrne. W tym przypadku mogą być bardzo wymieszane i raczej ciekawie nie będą wyglądać. ALE PEWNOŚCI NIE MAM
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2011-01-16, 21:33   

Postanowiłem tutaj jeszcze raz pokazać kury w typie przepiórczym.
Jedna z dwóch dość do siebie podobnych trochę się od ostatniego razu zmieniła, mianowicie jej czub, choć jeszcze niezbyt duży pokazał już właściwy kolor.
Dla porównania też ta, która od ostatniego razu zmieniła się mniej.
No i udało mi się zrobić też zdjęcie kogutowi o którym wcześniej wspominałem.
Wiem, że jest zbyt ciemny jak na tą odmianę kolorystyczną, ale mam też zbyt jasne kurki więc z nimi to się wyrówna. To będzie najłatwiejsza w zestawieniu grupa na ten sezon.

Kurka w typie przepiórczym.JPG
Plik ściągnięto 9670 raz(y) 42,19 KB

Druga kurka w typie przepiórczym 1.JPG
Plik ściągnięto 9670 raz(y) 37,68 KB

Druga kurka w typie przepiórczym 2.JPG
Plik ściągnięto 9670 raz(y) 37,4 KB

Kogut.JPG
Plik ściągnięto 9670 raz(y) 32,26 KB

Kogut 2.JPG
Plik ściągnięto 9670 raz(y) 31,74 KB

 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2011-03-23, 09:37   

Wiosna już zawitała! Niektórzy z nas maja już nawet młody przychówek, a o tym co może wyjść z jakichś zestawień nikt nie dyskutuje :?
Szkoda :!:
A jak myślicie?
Z takiego zestawienia jak na zdjęciach poniżej może być coś fajnego czy raczej nie bardzo? :hmm: :ops:
Mógłbym do tego stadka dodać jeszcze córki tej kurki, które jednak żadnych białych znaczeń nie mają, jedynie sporą rozbieżność kolorystyczną, no ale nie wiem :ops: czy warto :?:

Jedyna z nakrapianiem.JPG
Plik ściągnięto 9281 raz(y) 30,67 KB

Kogut pstry.JPG
Plik ściągnięto 9281 raz(y) 32,63 KB

Kogut pstry 2.JPG
Plik ściągnięto 9281 raz(y) 34,32 KB

 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-03-24, 18:44   

Kogutek piękny! Ja bym jeszcze dorzucił jakąś ciemniejszą córkę tej kurki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 29