Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co o tym sądzicie?
Autor Wiadomość
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2008-03-21, 18:49   Co o tym sądzicie?

Co sądzicie o poniższych opisach? Jak je oceniacie?

Nazwa :
łac. Aix sponsa
pl. Karolinka
ang. Wood duck
niem. Brautente
Podgatunki:
Nie wyodrębniono.
Występowanie:
Południowo-wschodnia część kontynentu północnoamerykańskiego, a także zachodnie wąskim pasem na zachodzie kontynentów, również na Kubie.
Środowisko:
Rozlewiska, bagna, jeziorka, rzeki na terenach leśnych.
Wygląd:
Średniej wielkości kaczka, o wadze 482-879 g i długości około 43-51 cm.
Samiec: Głowa ciemno-zielona z metalicznym połyskiem, na głowie okazały czub opadający z tyłu na szyję. Od nasady dzioba, nad okiem, ku tyłowi na czub, aż do jego końca biegnie biała wąska linia. Kolejny biały pas zaczyna się z tyłu głowy, za okiem i biegnie w dół na szyję, zarysowując dolną linię czuba. Podgardle białe, od którego w miejscu połączenia głowy i szyi, biegnie biała linia, kończąca się poniżej oka. Na szyi biała obroża łącząca się z białym podgardlem i oddzielająca górną, czarną część szyi od dolnej kasztanowo-brązowej. Pierś kasztanowa z białymi plamkami. Wąski biały pas, a za nim szerszy czarny oddzielają pierś od beżowo-pomarańczowych boków. Brzuch biały, podbrzusze i kuper czarne. Pokrywy skrzydłowe czarne z granatowym metalicznym połyskiem. Ciemne górne partie oddzielone od beżowo-pomarańczowych boków białą linią. Oczy czerwone z pomarańczowo-czerwoną obwódką z nagiej skóry, dziób w górnej części przy samej nasadzie żółty, w dalszej części czerwony, grzbiet i paznokieć czarne, od paznokcia do nozdrzy biała plama pokrywająca 2/3 wysokości dzioba. Nogi żółte. W szacie spoczynkowej samiec podobny do samicy, odróżnia go jednak biała obroża na szyi i biała linia biegnąca od podgardla w kierunku oka.
Samica: Głowa szaro brązowa, wokół oka biała plama. Szyja brązowo-szara z białym podgardlem, pierś i boki brązowo-szare z jasnym, beżowym nakrapianiem, brzuch i podbrzusze białe, górne partie ciała ciemno-brązowe. Oczy brązowe z żółtą obwódką z nagiej skóry, dziób szary, nogi żółto-szare.
Osobniki młodociane podobne do samicy, posiadają jednak charakterystyczne dla płci białe znaczenia na głowie.
Odżywianie:
Pokarm zdobywa z lustra wody, gruntując, nurkując oraz na lądzie. Dieta mieszana składająca się z nasion i zielonych części rośli ( trawy, rdestnice, lilie wodne, dziki ryż, rzęsa wodna), owoców, a także żołędzi i innych orzechów oraz wodnych bezkręgowców i małych ryb.
Rozmnażanie:
Dojrzałość uzyskuje w pierwszym roku życia. Sezon lęgowy w naturze rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, na południu areału występowania zdarzają się 2 lęgi. Zniesienie liczy od 9 do 15 jaj o białej do biało-brązowej skorupce. Gniazda zakładane są w dziuplach. Wysiadywaniem jaj zajmuje się tylko samica, inkubacja trwa 30 - 31 dni. Młode lęgną się synchronicznie, zdolność lotu uzyskują po około 60 dniach.
Status w hodowli:
Gatunek pospolity, łatwy w hodowli. Bez specjalnych wymagań, może być utrzymywany w stadzie. Raczej odporny na niskie temperatury, ale przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych należy zapewnić schronienie w pomieszczeniu. Warunkiem zimowania na zewnątrz jest niezamarzający zbiornik wodny. W hodowlach uzyskano formę beżową, białą i srebrną.
Rozmiar obrączki 11 mm.
Hybrydyzacja:
Często krzyżuje się z gatunkami z rodzaju Anas, notowano także mieszańce z kapturnikami, hełmiatkami i głowienkami.
Uwagi ogólne:
Należy do najczęściej hodowanych gatunków, polecana dla początkujących.

Nazwa :
łac. Anas platyrhynchos
pl. Kaczka krzyżówka (Krzyżówka)
ang. Mallard
niem. Stockente
Podgatunki:
Anas platyrhynchos platyrhynchos, Anas platyrhynchos oustaleti, Anas platyrhynchos conboschas, Anas platyrhynchos diazi. Jako podgatunki kaczki krzyżówki traktowane są również krzyżówka florydzka Anas fulvigula., krzyżówka hawajska Anas wyvilliana oraz krzyżówka białooka Anas aysanensis.
Występowanie:
Anas platyrhynchos platyrhynchos – prawie cała paleartyka i nearktyka, niektóre populacje osiadłe, większość migrująca. Introdukowana w południowo wschodniej Australii, Nowej Zelandii, na Bermudach, południowej Afryce i w Chile.
Anas platyrhynchos oustaleti – Wyspy Mariańskie, podgatunek prawdopodobnie wymarły, nie obserwowany od lat osiemdziesiątych XX wieku, próby hodowli nie powiodły się; przypuszcza się, że podgatunek był naturalną hybrydą kaczki krzyżówki i kaczki pacyficznej,
Anas platyrhynchos conboschas – Grenlandia
Anas platyrhynchos diazi – południowe stany USA do środkowego Meksyku
Środowisko:
Gatunek plastyczny przystosowany do różnorodnych siedlisk, również miejskich, preferowane nizinne zbiorniki wodne z bogatą roślinnością wodną i przybrzeżną, zasiedla również wyżej położone tereny oraz osłonięte zatoki i wybrzeża. Podgatunek A. p. diazi preferuje tereny otwarte, podmokłe tereny na wyżynach środkowego Meksyku, położone w głębi lądu bagna, rzeki i tereny zalewowe.
Wygląd:
Opis dotyczy podgatunku nominalnego.
Średniej wielkości kaczka, o wadze miedzy 1000 – 1200 g i większej oraz długości około 50-65 cm.
Samiec: Głowa i szyja zielona z metalicznym połyskiem, na szyi biała obroża. Pierś brązowa z purpurowym połyskiem, reszta ciał szara do brązowo – szarej. Grzbiet oraz pióra nad- i podogonowe czarne. Na kuprze dwa charakterystyczne zakręcone piórka. Oczy brązowe, dziób zielono-żółty do oliwkowo-zielonego z czarnym paznokciem, nogi pomarańczowe.
W szacie spoczynkowej samiec podobny do samicy
Samica: Upierzona jak większość samic kaczek właściwych. Upierzenie utrzymane w różnych odcieniach brązu. Oczy brązowe, dziób pomarańczowo-brązowy, paznokieć czarny, nogi pomarańczowe.
Osobniki młodociane podobne do samicy.
Odżywianie:
Pokarm zdobywa w sposób typowy dla kaczek właściwych, z lustra wody, gruntując, przeszukując przybrzeżne płycizny oraz na lądzie. Dieta zróżnicowana składająca się nasion i zielonych części roślin wodnych, jak i lądowych, owadów, mięczaków i skorupiaków oraz ziarna zbóż.
Rozmnażanie:
Dojrzałość uzyskuje w pierwszym roku życia. Sezon lęgowy na wolności przypada od lutego do lipca. Zniesienie liczy od 9 do 13 jaj o szaro-zielonej, białej lub niebieskawej skorupce. Miejsca gniazdowania bardzo zróżnicowane od położonych na ziemi po nadrzewne. Wysiadywaniem jaj zajmuje się tylko samica, inkubacja trwa 27-28 dni. Młode lęgną się synchronicznie, zdolność lotu uzyskują po 50-60 dniach.
Status w hodowli:
Gatunek pospolity, łatwy w hodowli. Bez specjalnych wymagań. Odporny na niskie temperatury, ale przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych należy zapewnić schronienie w pomieszczeniu. Warunkiem zimowania na zewnątrz jest niezamarzający zbiornik wodny.
Rozmiar obrączki 12 mm.
Hybrydyzacja:
Możliwe tworzenie hybryd z wszystkimi gatunkami z rodzaju Anas, piżmówką, innymi kaczkami i gęsiami. Odnotowano mieszańce z 45 różnymi gatunkami, z tego względu w hodowlach z nie powinny być utrzymywane w stadzie wielogatunkowym.
Uwagi ogólne:
Najliczniejszy i powszechnie znany gatunek kaczek na świecie. Z uwagi na podatność na hybrydyzację, na obszarach gdzie została introdukowana stała się zagrożeniem. W Australii krzyżuje się z kaczką pacyficzną, a w Afryce z kaczką żółtodziobą. Kaczka krzyżówka dała początek większości ras kaczek domowych. Na wolności notowane mieszańce osobników dzikich i ras domowych, o przedziwnych kombinacjach upierzenia, nazywane „sołtysami”.

Nazwa :
łac. Anas querquedula
pl. Cyranka zwyczajna (Cyranka)
ang. Garganey
niem. Knäkente
Podgatunki:
Nie wyodrębniono.
Występowanie:
Europa i Azja miedzy 42º, a 65º stopniem szerokości północnej. Zimowiska w: Afryka, południowo-wschodnia Azja, subkontynent indyjski.
Środowisko:
Tereny otwarte, niezalesione, płytkie słodkowodne jeziorka z obfitą roślinnością przybrzeżną, bagna, rozlewiska rzeczne, zalane pola, podmokłe, bagienne łąki. Zimą rozległe słodkowodne jeziora, bagna i laguny.
Wygląd:
Mała kaczka, o wadze miedzy 290-480g i długości około 38 cm .
Samiec: Czubek głowy ciemno brązowy, nad okiem biały pas biegnący wzdłuż głowy i opadający na szyję. Dolna część głowy, poniżej oka, szyja i pierś brązowo-czerwona z ciemnym wzorem. Boki ciał srebrzysto - białe. Na skrzydłach luźne, lancetowate, trójbarwne pióra w kolorach: szaroniebieskim, białym i czarnym. Oczy ciemno brązowe, dziób ciemno szary, nogi niebiesko-szare. W szacie spoczynkowej samiec podobny do samicy.
Samica: Upierzona, tak jak u większość samic kaczek właściwych.. Kolor upierzenia utrzymany jest w różnych odcieniach brązu. Oczy brązowe, dziób ciemno oliwkowo-szary, nogi niebiesko-szare.
Osobniki młodociane podobne do samicy.
Odżywianie:
Pokarm zdobywa w sposób typowy dla kaczek właściwych, z lustra wody, gruntując oraz przeszukując płytki obszar przybrzeżny. W skład diety wchodzą różne drobne zwierzęta wodne: owady i ich larwy, mięczaki, skorupiaki, płazy i małe rybki, a także nasiona, korzenie, bulwy i zielone części traw, turzyc i roślin wodnych.
Rozmnażanie:
Dojrzałość uzyskuje w pierwszym roku życia. Sezon lęgowy na wolności rozpoczyna Sie na przełomie kwietnia i maja i trwa do lipca.. Zniesienie liczy od 8 do 11 jaj o skorupce od jasno słomkowej do jasno brązowej barwy. Gniazda zakładane są na ziemi wśród roślinności, nieopodal wody. Wysiadywaniem jaj zajmuje się tylko samica, inkubacja trwa od 21 do 23 dni. Młode lęgną się synchronicznie, zdolność lotu uzyskują po 35-40 dniach.
Status w hodowli:
Gatunek często utrzymywany, łatwy w hodowli. Bez specjalnych wymagań, może być utrzymywany w stadzie. Okres zimowy cyranki powinny spędzać w pomieszczeniu, zwłaszcza noce. Rozmiar obrączki 7 mm,
Hybrydyzacja:
Możliwe tworzenie hybryd ze wszystkimi gatunkami z rodzaju Anas, a także z gatunkami z rodzaju Aythya. Szczególnie podatna na hybrydyzacje z cyranką moroskrzydłą i cynamonką, z tego względy nie powinna być utrzymywane z tymi gatunkami na wspólnym wybiegu.
Uwagi ogólne:
Gatunek polecana dla początkujących hodowców. Samce wydają charakterystyczne metaliczne odgłosy.
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
 
 
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
Wysłany: 2008-03-21, 19:04   

el lobo, same opisy są OK jednak przydały by się oprócz opisów gatunków(w przygotowywanej książce(?)) osobne tematy(np. odżywianie kaczek w hodowlach) bardziej praktyczne, z życia wzięte- jednak podejrzewam że będą.
a jak sprawa ze zdjęciami- będzie ich dużo?
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2008-03-21, 21:39   

Praktycznych porad hodowlanych poszczególnych gatunków brak.
Informacje o występowaniu ptaków, wyglądzie i niektórych innych informacjach można znależć w sieci.
Nie mówię że są złe bo zaraz coś takiego pomyślisz.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
nyszka 



Województwo: Śląskie
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 238
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-03-22, 02:26   
   Nr Tel.: 694 310 917


Jak dla osoby początkującej, niedoświadczonej i nie obytej jeszcze w temacie, opis zawiera podstawowe wiadomości i może zainteresować. Dobre zdjęcia, które jeszcze bardziej przyciągną i jest OK.

Ps: Wanted
Do sieci jednak nie każdy ma dostęp i fajnie jest mieć w domu małą encyklopedię blaszkodziobych :)
Ostatnio zmieniony przez nyszka 2008-03-22, 02:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13