Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Związki itp.
Autor Wiadomość
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2008-01-27, 19:14   Związki itp.

Czego oczekujecie od związku hodowców, którego byli byście członkami?
Co powinno dawać Wam członkostwo? Co chcieli byście otrzymać w zamian za składkę członkowską?

Chciał bym poznać Wasze opinie, a gdy będzie ich wystarczająco dużo, przedstawię Wam moje pomysły i wizję organizacji.
Mimo, że jestem nastawiony raczej negatywnie do wszelkich organizacji, to jednak uważam, że pora już coś zmienić i stworzyć organizacje na miarę 21 wieku.
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
 
 
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
Wysłany: 2008-01-27, 19:45   

Czego oczekuje?
Spotkania z innymi hodowcami(a zarazem możliwość kupna ptaków), wymiana doświadczeń, pomoc, wystawy, pokazy...
Za składkę materiały pomocnicze: biuletyny, czasopisma, nagrody, obrączki związkowe.
Temat godny uwagi :P
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-27, 21:46   

Fajny temat!
Dobry związek powinien mieć;
1. Ideę.
Nie można zbudować dobrej firmy bez solidnych fundamentów, a takimi fundamentami jest program, czyli, coś pozytywnego, co chce się zrobić. Organizm, który powstaje z negacji, a często z nienawiści i chęci rozwalenia i wykończenia kogoś innego, a nie będzie miał programu, prędzej czy później sam padnie ofiarą negacji, bo pieniactwo jest jego nieodłącznym elementem
2. Lider.
Dobry lider będzie potrafił zarazić swoją ideą innych i przekonać ich do p o z y t y w n e g o programu. Marnym liderem jest ten, kto sam zasuwa i nie potrafi zepchnąć roboty na innych.
3. Organizacja.
W dobrym związku każdy powinien czuć, że jest potrzebny i ma odpowiednią rolę do spełnienia, czyli otrzymać konkretny cel do zrealizowania.
4. Interes.
Przynależność do dobrego związku powinna się o p ł a c a ć. Na przykład takim "interesem" są w związku hodowców obrączki, dostęp do najlepszego materiału hodowlanego etc.
 
 
Jerzy Ledzion 
jerzyled


Wiek: 50
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 4
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2008-02-23, 20:27   

Związek 21 wieku - to taki, który spełni oczekiwania każdego z członków.
Najważniejszym ponad wszystko celem, jest postęp hodowlany
Ja uważam że wszyscy członkowie, powinni działac bezinteresownie. Interesy zawsze rodzą zazdrośc i zawiśc. Łapanie ludzi do organizacji na liczbę, aby ładnie wyglądały statystyki, odbiją się prędzej czy później czkawką. Należy umiejętnie dobierac członków. Na pewno należy dac szansę każdemu i po upływie określonego czasu zweryfikowac osobę - cel jaki ma jako członek.
Na pewno bardzo ważna jest różnorodnośc wszystkich członków. Tylko w ten sposób można iśc na przód. Można w ten sposób działac szeroko - na kilku liniach, patrzec dalekowzrocznie i przec z dużym postępem hodowlanym w przyszłośc.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-23, 20:58   

Mogę się tylko podpisać pod tym co napisał mój przedmówca. Były Klub Czubatki Polskiej a obecnie Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego - Czubatka Polska działał początkowo jako pospolite ruszenie, do którego "zapisało" się grubo ponad 200 członków. Daleki byłbym jednak od oceniania tego faktu w sposób pejoratywny. Dzięki takiej a nie innej filozofii działania iluś tam młodych ludzi, zwolnionych ze składki członkowskiej, którzy dostali materiał zarodowy po bardzo niskich cenach lub w wielu przypadkach za darmo, miało w ogóle możliwość rozpocząć swoją przygodę z hodowlą ras kur o polskim rodowodzie.

Dzisiaj ten etap "ilościowy" mamy już za sobą, bo cel został spełniony - czubatki polskie są najpopularniejszą rasą kur w Polsce. Pora na pracę hodowlaną z prawdziwego zdarzenia. Jest ku temu wielka szansa bo do obecnego zarządu trafiły, moim zdaniem, osoby doświadczone, niezmiernie kompetentne zarówno pod względem organizacyjnym jak oraz hodowlanym i przygotowane na długą i ciężką pracę. Zapraszam do przeczytania relacji z naszego Walnego Zebrania Członków. Znajdziecie je na www.czubatkapolska.pl
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2008-11-29, 22:40   

Mimo, że w temacie zawarte był pytanie o to czego hodowca oczekuje od związku, ja chciałbym to pytanie odwrócić i byłbym wdzięczny za rzeczową odpowiedź.
Gdybym w bliżej nieokreślonej przyszłości (rok lub- dwa lata) chciał wstąpić do związku hodowców co powinienem posiadać zgłaszając chęć wstąpienia?
Mam na myśli jakie ja muszę spełniać warunki, żeby zostać przyjętym.
Czy ma znaczenie jakie ptaki posiadam, w jakiej ilości, czy muszę mieć np. dokumentację weterynaryjną o stanie ich zdrowia? Czy musi być osoba wprowadzająca - rekomendująca?
I temu podobne sprawy.
Może się to wydać dziwne, ale zwyczajnie lubię być przygotowany, a nie zaskakiwany sytuacją.
Nie wiem czy w każdym związku jest tak samo, więc wdzięczny będę za informacje o ogólnokrajowych procedurach.
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2008-11-30, 14:40   

wj1964 warunek jest jedynie taki że musisz już coś hodować żeby było z czym się zapisać i aby to co hodujesz było już w miarę możliwości rasowe. ma znaczenie jakie ptaki hodujesz, jeśli hoduje się drób i gołębie ozdobne to zapisać się do związku hodowców gołębi rasowych i drobiu ozdobnego, jeśli hodujesz ptactwo egzotyczne, to do związku hodowców kanarków i ptaków egzotycznych, to są tylko przykładowe nazwy związków. przy zapisywaniu się do związku nie są potrzebne żadne zaświadczenia o zdrowotności twoich ptaków, nie ma żadnych osób wprowadzających, musisz się tylko dowiedzieć jaki związek działa w twoim rejonie i kto jest już w tym związku, taka osoba powie ci kiedy są jakieś zebrania i kto jest odpowiedzialny w tym związku za przyjmowanie nowych.
 
 
St. Zera 


Województwo: warm.mazurskie
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 42
Wysłany: 2008-12-01, 20:07   

wj1964. Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania udzielił Ci w całośći Iro_mak. Teraz wszystko jest w Twoich rękach. To Ty musisz wiedzieć co hodujesz i wybrać związek. W Polsce jest bardzo wiele związków regionalnych oraz związki ogólno polskie i Stowarzyszenia. Właśnie jednym z takich stowarzyszeń skupiających hodowców gołębi ozdobnych oraz odrobiu ozdobnego w całej Polski jest Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego - Czubatka Polska. Wszystkie interesujące Cię pytania na temat naszego Stowarzyszenia znajdziesz na stronie www.czubatkapolska.pl



Życzę owocnych sukcesów w hodowli
-----------------------------------------------
www.mazuria.info.pl
www.poryroku.republika.pl
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2008-12-01, 23:13   

Dziękuję obydwu przedmówcom za informacje, są bardzo ważne dla mnie i dają wyobrażenie o tym jak będę musiał w przyszłości się przygotować.
Dlaczego w przyszłości- bo póki co jestem "utrzymującym" a nie hodowcą.
Śledzę wszystko co pojawia się na stronie Stowarzyszenia -Czubatka Polska, oraz to co pojawia się na forum w kwestii interesującego mnie tematu.
W przyszłym roku odbędzie się w moim mieście lokalna wystawa, zobaczę jaki będzie prezentowała poziom. Byłoby to najkorzystniejsze terytorialnie.
Z większych ośrodków odwiedzam dość regularnie Poznań i Wrocław. Planuję też sprawdzenie co można zobaczyć w Warszawie na wystawach.
Jak "dorosnę", trzeba się będzie na coś zdecydować.
Niemniej za pomocne informacje dziękuję jeszcze raz.
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2008-12-02, 19:43   

Na pewno nie jesteś tylko "utrzymującym", zamierzasz wpisać się do związku, więc napewno idziesz w jakimś kierunku i masz już obrany cel swojej hodowli (oczywiście nie obrażając nikogo kto hoduje i ma jakiś cel a nie ma zamiaru wpisywać się do żadnego związku) piszesz że w przyszłym roku odbędzie się w twoim mieście wystawa lokalna, niema znaczenia jaki poziom będzie ona prezentować, ważne jest aby związek do które chcesz się zapisać był w Polskim związku, wtedy zamawiasz w swoim związku obrączki, które upoważniają cię do wystawiania twoich ptaków na wszystkich wystawach typu Poznań, Wrocław na których to wystawach już jest odpowiedni poziom.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-02, 21:27   

Jest wielu hodowców, którzy wręcz demonstracyjnie odżegnują się od jakichkolwiek związków. To ich wybór. Moim zdaniem jednak nie można a'priori zakładać, że coś jest złe dopóki samemu się nie sprawdzi jak jest. Zawsze znajdzie się grupa ludzi, z którymi warto się utożsamiać i mieć z nimi wspólne cele. I nie jest ważne, czy taka "organizacja" liczy pięć czy pięćdziesiąt osób. Można też założyć swój klub i nigdzie go nie rejestrować.

Jeśli chodzi o poziom związków to ich poziom nie idzie w parze z liczebnością. Od pewnego czasu najważniejszymi wystawami w Polsce, jeśli chodzi o gołębie, są dwie: w Białymstoku i Tomaszowie Mazowieckim, a więc organizowane wcale nie przez potężne związki, ale małe. Białostocka organizacja liczy chyba około 40 członków.

A dlaczego są najważniejsze?

Bo zlatuje się na nie cała czołówka najlepszych hodowców, którzy przywożą swoje najlepsze ptaki. Obecnie ceny za najlepsze wystawiane egzemplarze krymki białostockiej a także motyla warszawskiego dochodziły do 10-15 tysięcy złotych (sic!).

Jeśli chodzi o wystawiane polskie rasy kur (powtarzam - polskie rasy) to znowu zaczyna prym wieść tutaj Białystok, a w tym roku także Brześć Kujawski. Naprawdę jest mało ważne, czy na takiej wystawie jest 300 czy tylko 150 kur!!! Ważne jest, czy to, co jest pokazywane, popycha naszą hodowlę do przodu czy nie. Można zachwycać się 1.000 wystawionych ptaków, tylko zawsze jest pytanie, co z takiej ilości ptaków wynika?
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2008-12-02, 23:38   

Hm dla takiego laika jak ja ilość wystawianych ptaków ma takie znaczenie, że mogę porównać sobie różne egzemplarze tej samej rasy, przeczytać z karty punktację sędziego i wyciągnąć wnioski- co pomogłoby mi we własnych pracach i dążeniach.
Naprawdę jeżeli jestem na wystawie to nie przebiegam bezmyślnie pomiędzy rzędami klatek w celu "zaliczenia". Czytam nawet nazwiska sędziów.

Czego mogę się nauczyć jeżeli w jakiejś rasie będą wystawione np. cztery sztuki (dwie pary) i jeden z nich będzie zwycięzcą w rasie? W zasadzie tylko jeden ptak (kura) drugi samiec, lub samica będzie punktem odniesienia do tego najwyżej ocenionego.
To miałem na myśli pisząc powyżej o poziomie wystaw, czy związków te wystawy organizujących.
Nie chciałem absolutnie urazić nawet najmniejszego klubu w Polsce.


Miałem ogromną ochotę pojechać do Brześcia Kujawskiego, niestety nie wyszło, szkoda moja strata.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-03, 08:57   

Nikogo nie uraziłeś. Wręcz przeciwnie. Jestem wielkim zwolennikiem bardzo ostrej dyskusji merytorycznej. W takim przypadku uważam, że powinniśmy brać się za przysłowiowe "łby". Czasami mały konflikt nie jest zły, bo wyzwala rywalizację, a co za tym idzie i postęp. Natomiast bardzo destrukcyjne jest sprowadzanie dyskusji do ataków personalnych, które tylko mają za zadanie zniszczyć albo dopiec przeciwnikowi i niewiele poza tym z nich wynika.

A jeśli chodzi o wystawy, to podam przykład z innej beczki. Istnieją w świecie czasopisma naukowe, opiniotwórcze, mające nakład kilkaset sztuk. Wszyscy czekają na następny numer jak na zbawienie, mają ogromną renomę. Ale są też i pisma popularne, wielkonakładowe, typu polski Fakt żerujące na najniższych instynktach odbiorców. Co z zamieszczonych tam artykułów zostanie za kilka dni? Moim wielkim marzeniem jest, aby "Woliera" była takim pismem opiniotwórczym. I to chyba zaczyna nam wychodzić.

A jak jest z wystawami? Nie ilość, a jakość powinna się liczyć. Na przykład w Brześciu Kujawskim, gdzie oceniałem ptaki jako sędzia, widziałem mnóstwo niedociągnięć. Szlag mnie trafiał widząc to i owo. Pomimo to jednak uważam, że była to wystawa bardzo ważna.
 
 
Iro_mak 
Specjalista


Województwo: Polska
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 22 Paź 2007
Posty: 337
Wysłany: 2008-12-03, 19:57   

Nie miałem możliwości odwiedzić tych wystaw w Białymstoku, ani Tomaszowie Mazowieckim,ale myślę że też ważną wystawą, jest wystawa w Poznaniu, w końcu jest to wystawa krajowa tam również zjeżdżają się czołowi hodowcy jak i hodowcy z innych krajów, aby zaprezentować swój dorobek hodowlany.
 
 
Tedek 



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 78
Dołączył: 08 Sie 2006
Posty: 193
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: 2008-12-03, 20:22   Jaki Związek Hodowców.
   Nr Tel.: 512342889


Moi Drodzy. W/g mnie Lobo założył bardzo sprytną i jednostronną konstrukcję pytań. Polega ona na tym, że prawie wszyscy koncentrują się wyłącznie na korzyściach, jakie przynosi przynależność do danej organizacji. Niech więc tak będzie. Ale na pytanie : czego oczekujecie od Związku Hodowców, którego byli byście członkami ? - odpowiedź nie może być jednowątkowa. Dlatego w szczególności, że Statut każdej tego typu organizacji tworzą sami członkowie. Oni to muszą określić przedmiot działania, organizację, sposoby zasilania organizacji i wyłaniania władz. Można więc powiedzieć, iż to członkowie powinni dookreślić te oczekiwania w momencie tworzenia Związku. Potem to już jest kwestia prawidłowej realizacji Statutu i wewnętrznych aktów prawnych wydawanych na jego podstawie.

Na tym etapie zadajemy sobie pytania: czy Zarząd spełnia nasze oczekiwania / Walne Zebrania, roczne sprawozdawcze/, czy Komisje pracowały efektywnie, zaś Zarząd w podobnym aspekcie ocenia wkład członków w rozwój organizacji. Piszę o tym ponieważ w ostatnim czasie organizacje społeczne przechodzą poważny kryzys. Nie wszystkie oczywiście, ale jest to już zjawisko zauważalne.

Dlaczego tak się dzieje?

Z wielu ważnych powodów, chciałbym zwrócić uwagę na brak zaangażowania członków i tzw. kryzys przywództwa. Członkowie owszem, chcą się zrzeszać, spotykać się , opłacać składki ale Broń Boże już nie wchodzić do władz Związku. Wiążą się z tym określone obowiązki, no i prawie stała krytyka pozostałych. Często okazuje się właśnie, że oczekiwania członków były duże a ich spełnianie niekoniecznie. Czy jest to zachowanie poprawne? I tak i nie. Zdarzają się bowiem aktywni członkowie i Kiepskie Zarządy i odwrotnie.

Najważniejszym jednak czynnikiem decydującym o sukcesie jest znalezienie Lidera. Jego to aktywność decyduje o wszystkim. Do czasu jednak, aż znajdą się "wybitni krytykanci" domagający się jedynie profitów z przynależności do danej organizacji. I tu moja opowieść się powinna zakończyć, żeby było w miarę optymistycznie...

Być może trochę się zagalopowałem, ale pytania Lobo sprowokowały mnie do takiej wypowiedzi...

Powiadam, jest to temat trudny nieraz wręcz specjalnie pomijany i bardzo, bardzo szeroki. Chętnie o tym porozmawiam. Pewnie nie tylko ja....
_________________
Pozdrawiam Staszek O.
www.kuryrasowe.pl
Ostatnio zmieniony przez sroszkowski 2008-12-03, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13