Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyna zebrowata (zeberka)
Autor Wiadomość
Józek 
Specjalista
Administrator



Województwo: śląskie
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1010
Skąd: sląskie
Wysłany: 2008-01-18, 19:53   Amadyna zebrowata (zeberka)

Takie małe a sprawiają tyle radości Amadyna zebrowata występuje w
Wschodniej Indonezji i Australii osiąga długość 10cm i masę 11g. Te małe
ptaki są bardzo popularne i lubiane w hodowli nie sprawiają większych
trudności, samiczka znosi 4-6 jaj wysiadywanie trwa 12-14 dni w ciągu roku
dobra para lęgowa potrafi wychować 25-30 młodych młode ptaki dojrzewają
bardzo szybko samczyki osiągają dojrzałość 12-14 tygodniu samiczki 16-18
tygodniu życia ptaki żyją dość krótko 5-7 lat. Płeć można odróżnić po
ubarwieniu samczyki mają kolorowe pióra koło oka tak zwane lica i pod
skrzydłami kolorowe kropki , występują w różnych odmianach barwnych
ostatnio dochowałem się zeberki czysto białej bez oznak płuci wtedy to
można tylko odróżnić płeć po śpiewie samca. Latem zeberki można hodować w
wolierze z innymi ptakami do 0 temp, polecam do hodowli te miłe i śmieszne
ptaki początkującym hodowcą ptaki doskonale się czują w mniejszych klatkach

ze2.jpg
Plik ściągnięto 10250 raz(y) 133,03 KB

ze3.jpg
Plik ściągnięto 10124 raz(y) 124,13 KB

zeb.jpg
Plik ściągnięto 10050 raz(y) 119,58 KB

zeb2.jpg
Plik ściągnięto 10032 raz(y) 105,32 KB

zeb5.jpg
Plik ściągnięto 10053 raz(y) 121,64 KB

zeber.jpg
Plik ściągnięto 10066 raz(y) 89,56 KB

Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-10-30, 18:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gege 


Województwo: swietokrzyskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Kwi 2008
Posty: 161
Wysłany: 2008-06-19, 14:27   Re: Amadyna zebrowata

Bardzo ładne ptaszki, tylko nie wiem jaka jest różnica między zeberką a amandyną zebrowatą ??
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-10-30, 18:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2008-06-19, 16:30   

gege, nazwa zeberka jest potocznie używana przez hodowców oraz w sklepach zoologicznych. Amadyna zebrowata, jest zaś fachową nazwą gatunku :!:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2009-01-24, 17:53   

Ja swoim zeberkom podaje pokarm dla kanarków i mieszam z prosem,do tego daje proso w kłosach,jabłko pokrojone na kawałki,marchew startą,latem mlecz,natke marchewki i pietruszki,wiosna młoda pokrzywe posiekana drobna-stara sie nie nadaje bo parzy ptaki.
Jeśli chodzi o oswojenie to zależy od ptaków na ile pozwolą Ci sie zbliżyć do siebie.
Do wolierki możesz dać gałezie wierzby lub drzewek owocowych beda miały frajde w ganianiu po gałeziach.Budke najlepiej taką półotwartą w niej beda czuły sie bezpiecznie.Pamietaj,że jeśli chcesz je rozmnażać to ptaki nie moga być ze soba spokrewnione.na dno woliery możesz wysypać czysty biały piasek.Możesz też jak w domu gotujesz jajka to dac pokruszone skorupki są zrudłem wapnia potrzebnym do budowy jajka.W okresie lęgowym i podczas karmienia młodych należy podawać rozgniecione ugotowane jajko.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
mariusz0505 
Mariusz


Województwo: Polskie
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 27
Skąd: z przed monitora
Wysłany: 2009-01-24, 18:03   
   Skype: brak


Ja dałem gałązki ze sztucznej niepotrzebnej choinki, wydaje mi się że też z nią będą miały frajde bo rozłożyłem to gęsto a więc mogą się chować i tam są małe wiaderka 5 litrowe przecięte na pół aby w nich zakładały gniazda.

Słyszałem że trzeba im ograniczyć materiał do budowy gniazda.

Monia możesz dać fotki swojej wolierki :?: ?:
( ja mam woliere pokojową zrobioną ze starej szafki, oczywiście z jednej strony jest kratka)

Ptaki mam zamiar puszczać aby latały podczas gdy ja będe w szkole, czy niezrobią sobie krzywdy :?:
Ostatnio zmieniony przez mariusz0505 2009-01-24, 18:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2009-01-24, 19:29   

Ja swoich ptaki trzymam w klatkach a tylko niektóre lataja po pomieszczeniu.Lepiej jak beda naturalne gałezie bo ptaszki zawsze coś na tych gałązkach sobie znajda do dziobania.A budki sa nie praktyczne z butelek lepiej z drewna tak jak na foto.Materiał to może byc sianko lub dostepna w sklepach szarpia-ale jest droga.
a materiał trzeba ograniczyc bo lubia duzo budowac.co do latania to zalezy jaka masz wolierke bo jesli spora to nie trzeba puszczac ptaków.A zagrożenia to szyby,obrazy no i możesz przez przypadek nadepnać-sa to małe ptaszki wiec trzeba uważać.

mini-DSC04134.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1351 raz(y) 58,98 KB

mini-DSC04133.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1227 raz(y) 51,24 KB

mini-DSC04132.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1208 raz(y) 59,11 KB

mini-DSC04131.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1233 raz(y) 85,27 KB

_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
marian.k59 


Województwo: opolskie
Wiek: 64
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 46
Wysłany: 2009-01-24, 19:37   

mariusz0505 Zajmowałem się hodowlą ptaków przez 15 lat,dopóki nie okazało się że dzieci są uczulone na pierze,więc spróbuję Ci pomóc.Zeberki to nie liliputy dla których można dać 5-io litrowe wiadro.Wystarczy budka z deseczek,sklejki lub płyty pilśniowej o wym. ok.10x10x15cm,półotwarta lub zamknięta.Co do ściółki ,to rzeczywiście wniosą do budki wszystko co im dasz i potrafią nawet zakryc jaja(to było moje frycowe).Dno woliery wysyp czystym!!! piaskiem,skorupy z jaj jak najbardziej ale wcześniej dobrze wyprażone.Do jedzenia, oprócz mieszanki dla zeberek(można kupić gotową lub zrobić samemu) ,dawałem codziennie(ale w małych ilościach) mieszankę zrobioną z rozdrobnionego jaja ugotowanego na twardo,tartej marchewki ,bułki tartej i mleka w proszku lub Bebika(1+1+2łyżki+1łyżka).Nie może być za suche(dolać wody).Z tą mieszanką ostrożnie,bo przy karmieniu w dużych ilościach potrafią składać nowe jaja gdy młode nie są jeszcze gotowe do opuszczenia gniazda.Z zielonek podawałem przeważnie rdest ptasi.Nigdy nie uznawałem żadnych sztucznych ozdób,dlatego uważam że zamiast sztucznej choinki ładniejsze i praktyczniejsze będą zwykłe gałązki.Życzę powodzenia w hodowli.Gdy złożą jaja,lepiej ich nie niepokoić.
 
 
marian.k59 


Województwo: opolskie
Wiek: 64
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 46
Wysłany: 2009-01-24, 19:42   

Monia, Piękna hodowla.Szkoda,że ja mogę o ptaszkach tylko pomażyć.Ale za to mam wesoło na podwórku.
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2009-01-24, 19:50   

Moja hodowla liczy ok 25par legowych zeberek,2 pary legowe gołabków diamentowych,2 pary falistych dziadki i młoda para,kanarki ok 14szt.
U mnie też na podwurku wesoło bo mam karmnik i mnóstwo ptaków co od 2-3 lat przeszkadza sąsiadom:(a kiedys sie cieszyli.
Jeszcze co do zeberek to musisz pamiętać o wodzie musi być czysta może być z kranu ale odstana i miseczki dokładnie myć szczególnie te na wode.
W tym roku zaczęłam obraczkować moje młode ptaki ale nie zawsze to wychodzi czasem za wcześnie założe obraczke i sie zsunie z łapy a czasem jest za pózno jak zagladne do budki.dzisiaj chciałam gołabki zaobrączkowac ale sie okazało,że są juz za duze.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
marian.k59 


Województwo: opolskie
Wiek: 64
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 46
Wysłany: 2009-01-24, 20:44   

Monia, Gołabków już nie zdążyłem kupić chociaż były w planach.Za to miałem zawsze (par lęgowych)8-10par falistych,4-5 par mewek,4-5 par zeberek,2pary nimf i parkę kanarków.Miałem również,,parkę" nierozłączek różowoczelnych,do czasu złożenia jaj.Okazało się wówczas że to 2 samiczki.Nie mogąc zdobyć samca,sprzedałem je.A cóż to za ludzie ,ci sąsiedzi.Czyżby ptaszki robiły za dużo hałasu i nie pozwalały im usłyszeć co się dzieje u innych?Co do obrączkowania,to terminy podawane w literaturze są tylko przybliżone.Trzeba zwracać uwagę jak liczny jest lęg i jak są odkarmione młode. Powodzenia w hodowli.
 
 
mateusz3494 



Województwo: Lubelskie
Wiek: 27
Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 26
Wysłany: 2009-06-30, 15:41   

Nie chce zaśmiecać forum niepotrzebnymi tematami więc napiszę to w tym temacie ( ta sama tematyka ) .
Tak więc ,
Na początku Witam Was Serdecznie :)
Mam parkę przepiórek chińskich w dość dużej klatce i chciałbym ją trochę urozmaicić wiec wpuszczę tam parkę zeberek ( na 99 % będą to ptaki standardowo ubarwione gdyż takie ptaki lubię :) ) i prosiłbym Was o kilka rad dla mnie jak z tymi ptaszkami należycie postępować tzn wiem czym karmić i w ogóle znam trochę tajniki hodowli zeberek , ale jednak mam parę pytań ...

Czy gdy kupię zeberki mam im dać od razu gniazdko ? ( nie ukrywam iż chciałbym się dochować młodych ;D
Jak będą się dogadywały z przepiórkami chińskimi ?
i Jakie gniazdko będzie najlepsze ? wiklinowe ( kupione ) czy z deseczek ( zrobione ) z połową ściany przedniej czy zabudowaną z otworem wejściowym ? jakie taka budka musi mieć wymiary dla pary lęgowej ?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odp :d ..
Jeśli macie jakieś sugestie to proszę, piszcie ;]




PS : Może znacie jakiegoś dobrego hodowce który posiada parę ptaków standardowo ubarwionych na sprzedaż ? jeżeli nikogo takiego nie znajdę będę musiał kupić na giełdzie ;/
_________________
Hodowla:Gołębie pocztowe,czajki saksońskie,kanarki harceńskie,przepiórki chińskie , gołąbki diamentowe
 
 
bigaczzz 


Województwo: Opolskie
Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 11
Wysłany: 2009-07-01, 11:53   

mateusz3494 napisał/a:

Czy gdy kupię zeberki mam im dać od razu gniazdko ? ( nie ukrywam iż chciałbym się dochować młodych ;D

Na początku daj im kilka dni aby mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu a co ważniejsze aby przyzwyczaiły się do siebie nawzajem. Na budkę przyjdzie czas.
Cytat:
Jak będą się dogadywały z przepiórkami chińskimi ?

W ich towarzystwie ptaki mogłyby stać się agresywne, oraz np niszczyć jaja. Moim zdaniem lepiej ich nie trzymać w jednej klatce.
Cytat:
Jakie gniazdko będzie najlepsze

W tym temacie zdania są podzielone. Jedni są zwolennikami gniazd wiklinowych inni drewnianych budek. Te pierwsze nie są pozbawione wad, np pisklę może zablokować łapę w otworze i doprowadzić do jej złamania. Wg mnie wygodniejsze są budki z otwieranym daszkiem, które można łatwo oczyścić. Jednak wybór należy do ciebie.
Cytat:
akie taka budka musi mieć wymiary dla pary lęgowej

Ok 12 x12 cm tak aby po wykluciu młodych, po czasie gdy podrosną nie było im zbyt ciasno.
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2009-07-02, 13:45   

bigaczzz, nie mogę się z Tobą zgodzic, utrzymywałeś kiedykolwiek tak ptaki? Pewnie nie. Ja tak utrzymuję w niewielkiej klatce i były razem przepiórki chińskie, kanarki, zeberki, amadyny wspaniałe, czereszki i nic się nei działo, a nawet inne ptaki jadły razem z przepiórkami. Jednak wszystko zależy od tego jakie ptaki sie nam udadzą.

Co do gniazda to obojętne, zależy od ptaków, zwykle zeberki nie są zbyt wybredne, ale zdarzają się osobniki którym trudno dopasowac.
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
Anka.pl 



Województwo: pomorskie
Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 49
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-10-31, 18:33   łączenie

Piszesz że wolno je łączyćz innymi ptakami.Tylko jakimi? z ryzowcami czy innymi amadynami?Podacie listę gatunków?
_________________
PROSZĘ NIE WŁAMYWAĆ SIĘ NA MOJE KONTO!!
Pierzaste Atrium
 
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2009-10-31, 18:51   

Anka.pl, Moje są razem z ryżowcami, trzciniakami,amadynami diamentowymi, ostrosternymi, liliankami i mewkami.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 22