Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mewka Japońska
Autor Wiadomość
vertige 



Województwo: Kujawsko-pomorskie
Wiek: 50
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-05-03, 05:44   

Wspaniale! Dzięki! Widzę, że polecana strona zawiera mnóstwo informacji. O wielu rzeczach nie wiedziałem a niestety w polskojęzycznym necie powielany jest praktycznie jeden artykuł dotyczący mewek.

Przedstawiam jeszcze kilka zdjęć moich ptaków. Serdecznie zapraszam.

m3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 645 raz(y) 76,04 KB

m2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 640 raz(y) 70,54 KB

m1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 625 raz(y) 62,25 KB

_________________
Robert.
 
 
vertige 



Województwo: Kujawsko-pomorskie
Wiek: 50
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-05-03, 07:16   Mutacja koroniasta.

Czy moja Mewka, jako przedstawiciel mutacji koroniastej, jest nosicielem genu letalnego?

Gen letalny - gen powodujący śmierć organizmu. Następuje ona wskutek zaburzeń rozwojowych zygoty lub osobnika przed osiągnięciem zdolności do rozrodu. Geny letalne są zazwyczaj genami recesywnymi, ponieważ dominacja nie może utrzymać się w środowisku (umierają wszystkie heterozygoty i homozygoty dominujące, więc cecha nie jest przekazywana dalej). Zazwyczaj pojawienie się genu letalnego w heterozygocie jest przyczyną skrócenia życia.

Na forach poświęconych temu zagadnieniu czasem moim zdaniem opatrznie rozumie się pojęcie genu dominującego i recesywnego. Tzn. czasem za gen recesywny uznaje się taki, który nie tylko nie może utrzymać się w środowisku ale PRZEDE WSZYSTKIM taki, który nie ujawnia swoich cech mutacyjnych w pierwszym pokoleniu (F1).
Czasem także uważa się gen letalny za dominujący, PONIEWAŻ ujawnia on swoje działanie w wiekszości przypadków (około 75 ).

Na portalu Astryldy.pl Pan Piotr Lubik napisał: "Ważną sprawą w hodowli ptaków mutacji dominujących jest nie łączenie w pary dwóch ptaków dwugenowych. Młode od takiej pary zazwyczaj są małe a cechy danej mutacji stają się mało wyraźne. Krzyżowanie takich ptaków może również ujawnić cechy letalne, jak Np. u mutacji koroniastej."

Czy mewka mojej mutacji - koroniastej jest nosicielem genu letalnego i czy coś grozi jej z tego powodu, czy zagrożone jest głównie jej ewentualne potomstwo????? Mewka ma około 3 - 3,5 miesiąca a zatem nie osiągnęła jeszcze dojrzałości. Nie posiada żadnych nieprawidłowości w budowie ciała, jest żywotna i wykazuje właściwe zachowania.

Moje pytanie może wydać się naiwne ale jestem początkującym hodowcą, który jednak dość rzetelnie podchodzi do tego czym się zajmuje. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas.
_________________
Robert.
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-05-03, 07:56   
   Nr Tel.: 502108250


Jest artyluł napisany przez mojego syna na www.papugi.gery.pl
Mutacja koroniasta mewek, podobnie jak u zeberek jest dominująca letalna. Ujawania się u ptaków 2 faktorowych. Dlatego krzyzuje się ptaka koroniastego z gładkim i juz nie ma żadnego zagrożenia.
 
 
vertige 



Województwo: Kujawsko-pomorskie
Wiek: 50
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-05-03, 08:31   

Przyznam, że mi szczególnie nie zależy na rozmnożeniu moich pierwszych Mewek. Bardziej zadbam o poznanie zwyczaji tych ptaków i o ich zdrowie! Myślę jednak o rozszerzeniu hodowli w przyszłości.

Miłego dnia!
_________________
Robert.
 
 
vertige 



Województwo: Kujawsko-pomorskie
Wiek: 50
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-05-04, 19:31   

Witam.

Odnalazłem dość ciekawą stronę poświęconą naszym Mewkom japońskim i nie tylko. Pewnie wielu z Was jest ona znana, nie mniej jednak wydaje mi się uzasadnione zaprezentowanie linku szerszemu gronu hodowców:

http://www.efinch.com/index.htm

Strona zawiera przepiękną galerię i wiele przydatnych informacji.

Pozdrawiam.
_________________
Robert.
 
 
vertige 



Województwo: Kujawsko-pomorskie
Wiek: 50
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-05-04, 19:37   Ciekawe zachowanie mewek

Zauważyłem dość interesujące zachwanie moich Mewek. Każdego wieczoru, jeszcze przed zmrokiem samica przytula się do samca (crested) a nawet siada na nim i delikatnie muska go dziobem. Wygląda to jak opieka albo wysiadywanie. Samiec wydaje się spokojny i ... senny. Zaznaczam, że nie ma w tym żadnych znamion agresji!!! Widać to wyraźnie. Ptaki są bardzo wesołe i i zgodne wobec siebie. Czy kto spotkał się z czymś podobnym?

Wo1.jpg
Moje pociechy...
Pobierz Plik ściągnięto 582 raz(y) 68,67 KB

_________________
Robert.
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2009-05-07, 12:17   

vertige, to normalne zachowanie u wielu gatunków ptaków. Ptaki się po prostu lubią i przytulają się do siebie. U mnie tak robi przez cały dzień duże stado zeberek - fajnie to wygląda.
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
Panna Anna 



Województwo: Mazowieckie
Dołączyła: 29 Maj 2009
Posty: 19
Wysłany: 2009-05-29, 18:24   Witam

Witam Was,
jestem nową użytkowniczką forum i od razu kieruję do Was następujące pytania ;)
Chciałabym zacząć domową, niewielką hodowlę mewki. Nigdy wcześniej nie zajmowałam się hodowlą ptaków. Dla mewek przeznaczyłam już odpowiedni fundusz. Zamierzam kupić klatkę - jak duża powinna być dla dwóch (być może w przyszłości więcej) ptaków?
Gdzie najlepiej kupić mewki (parkę)? Mieszkam w Warszawie, może znacie tu jakiś hodowców? Nie chcę kupować ich w sklepie zoologicznym.
Czy łatwo jest mewki oswoić?
Oglądając Wasze zdjęcia jestem coraz bardziej zachwycona tymi stworzeniami :)
Pozdrawiam
Ania
 
 
Parot 
Eryk



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 28
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 155
Wysłany: 2009-05-29, 20:46   

Panna Anna;klatka najlepiej żeby była taka największa taka na jaką cie stać bo mewki to bardzo ruchliwe ptaki :!: i dlatego trzeba brać to pod uwage.A ptaki najlepiej kupić u hodowcy. :D
_________________
ptaki-eryka.bloog.pl
 
 
 
anie_1981 



Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 172
Wysłany: 2011-07-12, 13:33   

Ja mam pytanko odnośnie mewek. Czy mewki są tak samo skłonne do lęgów jak zeberki? Z zeberkami to jest niestety tak, że bardzo trudno jest sprawić, żeby nie myślały o lęgach. Ja mam parkę przepiórek, więc w klatce są kryjówki i materiał na gniazdo, no i z raz na tydzień lub dwa trzeba podawać mieszankę jajeczną, bo kura strasznie się wyjaławia przez to ciągłe znoszenie jaj. Tak więc jakbym miała parkę zeberek, to samica wiecznie myślałaby tylko o jajach. Czy parka mewek też byłaby taka nakręcona na lęgi jak parka zeberek?
_________________
Mój Zwierzyniec: Pies, 2 koty, rybki, chomik, parka przepiórek chińskich, dwa samce zeberki i dwa samce mewki japońskiej.
 
 
renataaa 


Województwo: kuj-pom
Wiek: 46
Dołączyła: 18 Maj 2010
Posty: 12
Wysłany: 2011-08-24, 18:30   

ja mam mewki i jedna parka bez przerwy buduje sobie gniazdko... jak nie ma gdzie to nawet w pojemniczku na jedzenie... druga parka jest" normalna" czyli dopiero jak dostana gniazdko i jajka to samiczka znosi jajka... ale z tego co wiem to mewki są bardzo skłonne do legów...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14