Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
pierwsze lęgi gęsi garbonosych
Autor Wiadomość
kacperope 


Województwo: lubelskie
Wiek: 37
Dołączył: 22 Lis 2007
Posty: 13
  Wysłany: 2008-01-02, 14:16   pierwsze lęgi gęsi garbonosych

Niedawno nabyłem dwie gęsi garbonose i gąsiora i mam wiele pytańco do ich lęgów :
1.ile jajek najlepiej podłożyć pod gęś,
2.jakiej wielkości powinno być gniazdo czy tak jak w przypadku kur ja mam jej przygotować czy sama sobie zbuduje,
3.ile czasu trwa wysiadywanie,
4.gdzieś słyszałem że trzeba pomóc w wydostaniu się gąsiątka z jajka czy to prawda i wjaki sposób to zrobić
To by było na tyle jeżeli ktoś może mi pomóc to bardzo prosze o odpowiedz
z góry dziękuje za odpowiedz
_________________
kacperope
 
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2008-01-02, 16:47   

Hmmmm garbonose czy kubańskie..???? bo tutaj często są pomyłki. nie wiem jak garbonosy ale kubańskie mało kiedy chcą siadac na jajkach < u mnie w tym roku na 7 usiadły 2>, w ogóle gęsi raczej nie chcą wysiadywac...;/;/ więc ich jaja wkładam albo do inkubatora albo pod indyczkę jeśli te chcą w tym czasie wysiadywac. czas inybacji trwa o.k 31 dni, u mnie nigdy nie było problemu z lęgami, gąsi lęgły sie same. A jesli chodzi o gniazda to ja poprostu wiosną wkładam do ich ,,woliery" opony, do nich słomę a resztę robią same gaski...;)
_________________
Bartek
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2008-01-02, 18:18   

Bartek89, a czy gęsi kubańskie to nie są zwany również gęsiami garbonosymi!?

Faktycznie gęsi nie zawsze chętnie siadają na swoich jajkach... najlepiej w razie czego mieć inkubator lub wyżej wymieniona indyczkę.
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2008-01-02, 20:34   pierwsze lęgi gęsi garbonosych

Gęsi kubańskie mają ciemnoszare pióra i ciemną pręgę na tylnej części szyi. Dziób z typowo podwyższonym "czołem" zawsze w kolorze czarnym. Biała o tych gęsi jest tylko część brzuszna.
Gęsi garbunose podobne są tylko przez budowę dzioba, natomiast jego kolor jest cielisty lub pomarańczowy a pióra są białe z różnej wielkości i różnie rozmieszczonymi szarymi "łatami".
Opis może nie jest precyzyjny, ale opisuję różnice pomiędzy nimi.
Kiedyś hodowałem kubańskie i nie sądzę żeby były dobrymi nasiadkami, choć matkami świetnymi.
Jeżeli trzymasz je w np. szopie to po prostu daj dużo ściółki, najpierw powstanie tylko dołek a pod koniec gniazdo będzie wyściełane puchem. Tylko, że te gęsi zazwyczaj niosą się bardzo długo i ciągle trzeba podbierać jajka bo w końcu będą się gniotły lub wypadały z gniazda. Dobrze jest opisywać je sobie datą i pierwsze zostawić dla "stworzenia gniazda", a do wylęgu użyć nieco świeższych. Jeżeli gęś zechce siedzieć to potrafi tak "okryć"siebie słomą, że wystaje tylko szyja. Niestety nie ma to nic wspólnego z jakością wysiadywania. Z pod takiej gęsi był tylko jeden pisklak rozwinięty w jaju ale i tak się nie wykluł. Ponieważ ten eksperyment zrobiłem przez trzy lata wątpię żeby był to przypadek. Natomiast po nieudanym wysiadywaniu podłożyłem tej gęsi kilka kupionych gęsich piskląt, Zaakceptowała je jak własne i bardzo troskliwie wodziła. Czasem na wsi, lub od babci na targu można kupić zwykłą gęś, która dobrze wysiaduje i to jest rozwiązanie, tylko trzeba wtedy wiedzieć które jaja są od kubańskich, a od rozpoczęcia wysiadywania zapewnić nasiadce spokój i brak dostępu innych gęsi do jej gniazda.
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2008-01-02, 20:39   

Słyszałem że wodne ptaki muszą mieć dostęp do wody żeby mogły się wykąpać i siąść na jaja z wilgotnymi piórami to miało jakoś skorupę zmiękczać czy to w ogóle prawda :?: :?:
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2008-01-02, 21:06   

No wiec tak, to nie przypadek że gęsi kubańskie były słabymi nasadkami bo tak jest, a mamami są baaardzo dobrymi. Jeśli chodzi o ta wilgoć i wode, to napewno jest prawdą to że jaja drobiu wodnego powinny miec zapewnioną większa wilgotność w czasie inkubacji niż jaja np. kur. ąle nie jest wymagane aby np gęś czy kaczka miała dostęp do zbiornika przynajmniej ja nie miałem jeszcze takich ptaków.
_________________
Bartek
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2008-01-02, 21:10   

Co do zbiornika wodnego to on jest niezbędny u większości dzikich gatunków, który przeważnie odbywają swoje gody i kopulacje na zbiorniku wodnym, natomiast ptaki domowe zbiornika nie potrzebują, ale oczywiście lepiej, żeby był do niego dostęp dla lepszej kondycji ptaków.
Co do wyżej wspomnianej wilgotności to również jest prawdą, że jeśli ptaki nie mają kontaktu ze zbiornikiem wodnym należy od czasu do czasu spryskiwać jaja wodą...
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2008-01-02, 21:11   

Aha dziękuję myślałem że to bujda ponieważ mówiła mi to babcia i tata ale jeśli tak to się cieszę :D
 
 
Grzegorz Hulanicki 


Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 386
Wysłany: 2008-01-02, 21:20   

To chyba prawda, że gęsi kubańskie nie są najleprzymi nasadkami. Mój sąsiad miał parę tych gąsek, co roku przez trzy lata gąska zaczynała siedzieć i albo po jakimś czasie jej przechodziło albo wyszło 1 piskle. Nawet dwa razy podkładałem ich jajka pod swoje kury ale wszystkie jajka były niedobre. Z innej strony znam przypadek że gąski te jednak wytrwały wysiadywanie. Terz słyszałem, że jak na jajkach ptaków wodnych siedzi kura lub indyczka to trzeba je zwilżać i obracać co jakiś czas.
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-02, 21:30   

wj1964 napisał/a:
Gęsi kubańskie mają ciemnoszare pióra i ciemną pręgę na tylnej części szyi. Dziób z typowo podwyższonym "czołem" zawsze w kolorze czarnym. Biała o tych gęsi jest tylko część brzuszna.
Gęsi garbunose podobne są tylko przez budowę dzioba, natomiast jego kolor jest cielisty lub pomarańczowy a pióra są białe z różnej wielkości i różnie rozmieszczonymi szarymi "łatami".
Opis może nie jest precyzyjny, ale opisuję różnice pomiędzy nimi.



Dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie :d Wreszcie zrozumiałam :D

Czyli w moich okolicach jest sporo gęsi kubańskich ;) Bardzo mi się podobają :D
 
 
matias 



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 88
Wysłany: 2008-01-02, 21:39   

Bartek89 napisał/a:
wiosną wkładam do ich ,,woliery" opony, do nich słomę a resztę
robią same gaski


możesz myśl bardziej precyzyjniej opisać jak wygląda sprawa z tą oponą

[ Dodano: 2008-01-02, 21:44 ]
Rocki napisał/a:
odbywają swoje gody i kopulacje na zbiorniku wodnym, natomiast ptaki domowe zbiornika nie potrzebują, ale oczywiście lepiej, żeby był do niego dostęp dla lepszej


jest to nieprawda poniewaz aby przeprowadzić udane lęgi gęsi np rasy tulskiej wymagają one zbiornika wodnego aby nastąpił efekt zapłodnienia jaj brak zbiornika u tej rasy powoduje że wylęgowośc jaj jet bliska zeru
Ostatnio zmieniony przez matias 2008-01-02, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek1 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Wrz 2007
Posty: 43
Skąd: okolice Konina
Wysłany: 2008-01-02, 21:50   

Moje gęsi garbonose (nie Kubańskie), siadają na jajach bardzo rzadko. Inkubacją ich jaj zajmuje się inna gęś odmiany: kartuskiej lub inkubator. Kartusce podkładam 10-12 jaj. Pisklaki wylęgają się same.
Kituś, Ptaki wodne siadają z wilgotnymi piórami na jajach w celu zwiększenia intensywności schładzania i zmniejszenia parowania wody z treści jaja.
:)
 
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2008-01-02, 22:16   

No wiec tak: wiosną <wczesną> na poczatku marca wkładam do woliery z gęsiami opony samochodowe, takie które sa już nieprzydatne a mam ich sporo z racji tego ze mój brat jest mechanikiem:) do opony wkładam słomę, nie dużo własciwie tylko troche aby nie było zbyte wysoko. do luk jakie twozy opona wkładam równiez słome, poniewaz gdy zostawiam pustą lukę wpadają tam jajka.. no i własciwie tyle. poxniej gdy gąski chca nosić jajka same sobie wybieraja oponę i niosa tam jajka. Jeszcze dodam z własnego doświdczenia że jaja gęsi są przydatne do inkubacji tylko przez kilka dni dlatego należy je jak najszybciej, po zniesieniu umieścić w inkubatorze lub pod innym ptakiem, któy ma ochotę wysiadywać!!!!
_________________
Bartek
 
 
 
damianbober 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 136
Skąd: Turek Koło
Wysłany: 2008-01-21, 23:06   

nie no niemoge w to uwierzyc ;( ...czy nie ma juz gęsi które same wysiadują jaja????? przeciez dawniej ludzie nie mieli inkubatorów i mieli pełne podwórka gęsi... gdzie podziały sie te gęsi?????????? kazdy z ptaków ma jakis tam instynkt do wysiadywania jaj -czasem nalezy im to ułatwic - przynajmniej ja tak uwazam -nie wiem jak wy
_________________
damianb
 
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2008-01-22, 20:47   

Damian, szczerze powiedziawszy od dawna nie słyszałem żeby w mojej okolicy dochował sie ktoś gesi z własnych naturalnych legów <oczywiście myśle o lęgach w którym to gęs nanosi sobie jajek i wysiaduje je, a później wodzi gąski> niestety... jedynym pocieszeniem może być to że czasami jednak moje kubanki chcą siadać mam andzije ze Twoja gąska usiadzie mimo wszytsko, trzymam kciuki!!!!! i czekamy na wiadomosci!!!!!!
_________________
Bartek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13