Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Gen Czekoladowy
Autor Wiadomość
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2007-12-12, 21:18   Gen Czekoladowy

Jak sie rozmnaża kolor czekoladowy i co wychodzi?
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 15:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-26, 22:58   

Na temat genu czekoladowego w najbliższym numerze "Woliery" (3/2008) znajdziecie trochę, mam nadzieję, ciekawych informacji. Dotychczas byłem przekonany (taki też pogląd funkcjonował w europejskim świadku hodowlanym), że gen czekoladowy wyodrębnił dr. W.F. Hollander, z południowo amerykańskiej kury araukana. Został on następnie "przerzucony" na czubatkę polską bezbrodą (białoczuba) przez Amerykanina Ala Westlinga. Po czym gen czekoladowy trafił i do innych ras kur, choćby bantamek czy wayendot.

Okazuje się, że "czekoladki" znane są także i w Tajlandii. Dwadzieścia kilka lat temu Suthin Wong Yai przypadkowo skrzyżował dzikiego koguta z dżungli ze swoją czarną kurką chabo. Ze zdziwieniem zauważył u jednego z młodych osobników samoistną mutację brązową.

Ten tajlandzki hodowca od tamtego czasu nie stosował żadnych krzyżówek z innymi rasami kur. Jeżeli krzyżuje swoje czekoladki to jedynie w obrębie chabo. Co ciekawe u Pana Wong Yai nie potwierdza się zasada dziedziczenia barw - czekoladkaxczekoladka = 25khaki + 50% czekoladka + 25% czarny. Wszystkie egzemplarze w obrębie kojarzeń czekoladkaxczekoladka rodzą się czekoladowe.

Długo zabiegałem, aby poznać Pana Suthina osobiście. W końcu się udało. Zaprosił mnie on nawet, abym obejrzał jego hodowlę. Niestety, mimo moich usilnych starań, nie udało mi się wyprosić u niego choćby kilku jajek tej odmiany barwnej. Musiałem zadowolić się jedynie zdjęciami zrobionymi w jego ogrodzie. Na jednej z fotografii znajdziecie mnie we własnej osobie w towarzystwie Suthina. Wyglądam debilnie, no ale cóż, taki niestety jestem

IMG_4849.JPG
Z takim dzikim kurem dżungli skrzyżował Suthin swoje chabo
Plik ściągnięto 9942 raz(y) 153,1 KB

IMG_4374.JPG
A tu się chwalę znajomością z Suthinem
Plik ściągnięto 9942 raz(y) 181,84 KB

IMG_4371.JPG
Suthin Wong Yai ze swoim kogucikiem chabo
Plik ściągnięto 9945 raz(y) 152,69 KB

IMG_4315.JPG
parka czekoladowych chabo
Plik ściągnięto 9945 raz(y) 154,85 KB

IMG_3061.JPG
kogucik czekoladowy
Plik ściągnięto 9945 raz(y) 121,57 KB

 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-26, 23:45   

sroszkowski, a czy przypadkiem Czekoladki jako pierwsi nie wymyślili Amerykanie?

A czy gdzieś jest coś napisane jak osiągnęli czekoladę?

Co z czym i do czego?
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-27, 10:01   

Tak, zrobili to Amerykanie. Kończę właśnie materiał do "Woliery", gdzie podzielę się informacjami, które gromadziłem przez wiele miesięcy. Powyższy wpis na forum to jedynie zajawka większej całości.
Zapraszam do prenumeraty naszego pisma .
 
 
Karlos 
Pyskacz



Województwo: Dolnośląskie
Wiek: 34
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 85
Skąd: z Wrocławia
Wysłany: 2008-03-27, 14:29   

Prawda jest taka, że azjaci jakoś niechętnie wymieniają się teraz swoimi odkryciami. Sam negocjowałem przez E-mail by zdobyć takiego śmiesznego trójkolorowego chabo, ale facet nie chce sprzedać :/

A ta czekolada wygląda apetycznie :)
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-27, 14:35   

To nie do końca tak. Trzeba po prostu zdobyć ich zaufanie. Nie dadzą obcemu czegoś z czym są sami związani emocjonalnie. Mnie Pan Wang widział pierwszy raz w życiu. Nie dziwię mu się.
 
 
Karlos 
Pyskacz



Województwo: Dolnośląskie
Wiek: 34
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 85
Skąd: z Wrocławia
Wysłany: 2008-03-28, 13:27   

Rzeczywiście trochę przesadziłem. Najpierw powinienem się podszkolić w takich sprawach.

A nie wiedziałem, że są kury, które żyją dziko w dżungli. Niezły czad :)
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-03-28, 13:31   

Poproszę o symbol geny czekoladowego. To sobie pomajstruje w krzyżówkach z nim. Na papierze.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-04, 11:27   

Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem ale potrzebowałem trochę czasu, aby skonsultować sprawę ze specjalistami, bo genetyka nie jest moją mocną stroną. Skontaktowałem się między innymi bezpośrednio z Hansem Ringnaldą z Holandii, który "przerzucał" gen czekoladowy do swoich karzełków birmańskich, a więc jest praktykiem w tym zakresie.
Na temat genu czekoladowego napisał na amerykańskiej stronie klubowej Amerykanin Glen Cryer. Jego schemat kojarzeń uzupełniliśmy odpowiednią symboliką.

Aby powstał kolor czekoladowy kury muszą mieć genotyp: EE IDi+

Czekoladowy (EE IDi+) x Czekoladowy (EE IDi+) = 25% czarny (EE i+i+), 25% khaki (EE IDID), 50% czekoladowy (EE IDi+)
Czekoladowy (EE IDiD) x Czarny (EE i+i+) = 50% czarny (EE i+i+) i 50% czekoladowy (EE IDi+)
Czekoladowy (EE IDi+) x Khaki (EE IDID) = 50% czekoladowy(EE IDi+) i 50% khaki (EE IDID)
Khaki (EE IDID) x Czarny (EE i+i+), = 100% czekoladowy(EE IDiD)
Khaki (EE IDID) x khaki (EE IDID) = 100% khaki (EE IDID)
Czarny (EE i+i+) x czarny(EE i+i+) = czarny (EE i+i+)
Kury czekoladowe są heterozygotami IDi+
Kury czarne są homozygotami i+i+
Kury khaki są homozygotami IDID

E - Extended Black „rozciągnięty czarny”, czarny z zielonym połyskiem
ID – Dun „ciemnobrązowy rozwodniony czarnym”, niekompletnie dominujący.

Hans Ringnalda ma odmienny pogląd od Glena co do dziedziczenia genu czekoladowego. Zamiast czekoladka X czekoladka = 25% czarny + 50% czekoladka + 25% khaki (slesh) twierdzi, że jest to uproszczony podział i podaje swój schemat w postaci trójkąta, gdzie przy takim kojarzeniu jak powyżej z jednej strony trójkąta występuje czysto biały a z drugiej czysto czarny. Między tymi skrajnymi kolorami jest nieskończona ilość odcieni czekoladowych, w tym jasno, ciemno beżowe (khaki) a dalej jasno i ciemno brązowe (czekoladki).
Czekoladkami bawię się już kilka lat i na podstawie moich doświadczeń zastanawiam się czy przyznać słuszność raczej Hansowi.
Więcej na temat czekoladek w najbliższym numerze "Woliery". Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam do prenumeraty.
 
 
mati_deco 



Województwo: lubelskie
Wiek: 29
Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 110
Skąd: Niedrzwica Kościelna
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2008-04-04, 11:44   

Bardzo piękne są białoczuby czekoladowe !! Pan sroszkowski, pan już ponoć kończy prace nad czubatką polska brodatą czekoladową także muszą być piękne, ale ciekawi mnie jak będą wyglądać czubatki KHAKKI
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-04, 13:05   

Z tegorocznych lęgów mam bardzo dużo czubatek khaki. Stare kurki są obecnie w trakcie pierzenia i nie nadają się do fotografowania.

Swoją drogą uważam, że nazwa khaki ( w odróżnieniu od czekoladowych) ma się nijak do wyglądu. Mają kolory w różnych odcieniach beżu a nie zielonkawy. Może by ogłosić malutki konkursik na nazwę tej nowej odmiany barwnej?
 
 
mati_deco 



Województwo: lubelskie
Wiek: 29
Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 110
Skąd: Niedrzwica Kościelna
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2008-04-04, 18:29   

sroszkowski, a będzie je pan sprzedawał ?? :ops: :/ No najlepsza nazwa i łatwa to będzie BEŻOWA
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-04, 18:39   

Na razie mam sporo kurczaków. Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Do jesieni może się wiele wydarzyć. Jeżeli będę je sprzedawał ale dopiero po sezonie wystawienniczym. Najpierw trzeba je zaprezentować na kilku wystawach polskich i zagranicznych. Na pewno będę starał je pokazać na Europejskiej Wystawie na słowackiej Nitrze.
W końcu Polak potrafi, co nie?
 
 
mati_deco 



Województwo: lubelskie
Wiek: 29
Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 110
Skąd: Niedrzwica Kościelna
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2008-04-04, 18:41   

sroszkowski, to zamawiam :ops:
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2008-11-10, 20:58   

A mnie interesuje czy czarne F1 po kojarzeniu np. czarny x czekoladowy będzie miało połysk piór czy będą one raczej matowe?
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 20