Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawna wieś - wspomnienia
Autor Wiadomość
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 13:27   Dawna wieś - wspomnienia

czy ktoś z Was ma może w swoich klaserach jakieś fajne / ciekawe stare czarno białe zdjęcia bo ja posiadam kilka takich postaram się je jak najszybciej z skanować wkleić i opowiedzieć Wam coś o nich a tu mam linki do takich naprawdę starych zdjęć na które natrafiłem w necie bardzo mi się podobają przedstawiają one kobiety karmiące kury

http://trilliumstar.com/U...keys%201895.JPG

http://webpages.charter.n...%20chickens.JPG

http://www.retracing-our-...ng_chickens.jpg

http://www.stuhrmuseum.org/research/chickens.jpg

kojarzą mi się one z taką sielanką wiejską z dawnymi czasami z moim dzieciństwem na wsi, żniwami kawą zbożową wiązkami zbóż, sianokosami - kopkami siana, z zbieraniem pieczarek na łąkach których dziś już nie ma, z plackami smażonymi na blasze pieca, z wykopkami i smakiem pieczonego kartofla w popiele można by tak było wymieniać w nieskończoność czy Wy też macie takie wspomnienia :?: bo ja często wracam myślami do tamtych czasów
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-03, 13:41   

Och .... rozpłynęłam sie ..... ;)


Mimo, że mieszkałam w wielkim ieście, każdą wolną chwlę, od wczesnego dzieciństwa, spędzałam na wsi. Zawsze badziej tam czułam się w domu niż siebie :)
Dzisiaj z autentycznym wzruszeniem obserwuję rolników pracujących w polu z końmi, czy jadących odświętnie przystrojonym wozem do ślubu :)

Niestety zdjęć w domu nie mam .... PO śmierci Babci gdzieś po rodzinie rozeszły się zdjęcia z czasó Jej dzieciństwa. ....

MOja rodzina miala wielki majątek w Hleznej, niestety w czasie I wojny światowej została stamtąd wysiedlona, a cały majątek rozgrabiony :(

Najbardziej mi szkoda stadniny z ponad 100 końmi ;) :D
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-12-03, 14:08   

Ja uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy lub zapach kotka po nocy w sianie...... A najlepszy owoc jak dla mnie kojarzący sie z wakacjami i dzieciństwem to soczysta papierówka albo świeża gruszka wielkości piłki golfowej .........
A co do koni Luśka to mój dziadek ma jednego z ostatnich w Ropicy..
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-03, 14:14   

W mojej wsi, na siedem ( ! ) zamieszkałych domói w wększości bardzo starszych ludzie, jest koni aż .... siedem ;)

Z tego dwa moje, a doliczając wrednego kucyka, którego odałam koledze w dzierżawę ... wypadamy całkiem nieźle jak na polską średnią :)

Owoce prosto z drzewa, maliny z krzaka, a przede wszystkim przestrzeń ... to, że otwieram drzwi i jestem w grodzie, wychodzę za furtkę i jestem w swoim lesie ... MOgę latać z psami i świnką :D , zbierac grzyby, włazić na drzewa, pstrykać foty i nikt mi nie może powiedzieć złęgo słwa, bo przecież jestem u siebie :) Tego nie odałabym za żadne skarby świata :)
Ostatnio zmieniony przez Luśka 2007-12-03, 14:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 14:16   

konie dziś na wsi to już przeżytek a co za tym idzie wielka rzadkość mój dziadek też jako jeden z nielicznych ma jeszcze konie typowo do prac pociągowych polowych Kituś pisząc o papierówkach czuję już ich smak na języku u mnie też była taka stara papierówka dziś nazywana żółtą oliwką co roku rodziła duże soczyste chrupiące jabłka nigdy nie zapomnę ich smaku i zapachu
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-12-03, 14:24   

To prawda jabłka z sadu na wsi są o niebo lepsze a niż li by jakieś kupne lobo, któremu brakuje aromatu i ma dziwną skórkę :? tylko widzę jeden mankament papierówek Za kródko sie trzymają ;( ;(
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 14:26   

otwarte dzwi ;) pamiętam jak biegałem na bosaka po trawie :!: po podwórku :!: po łące :!: po ściernisku :!: pamiętam noce przy otwartym oknie i zapachy wpadające przez nie do mieszkania :P zapach maciejki śpiew świerszczy dziś w nim rosną iglarki i trawa :( drewniany płot i kamienna podmurówka którą porastał mech zieloną ławkę pod głogiem kwitnącym małymi czerwonymi kwiatuszkami
i wygodne drewniane łóżko (takie z wysokimi zagłówkami) babci słomiany materac i poduszki z prawdziwego recznie dartego gęsiego pierza
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2007-12-03, 19:19   

DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!! Nawet nie wiecie jak sie cieszę że powstał ten post, i że myslicie tak jak ja..;) Nie jestem sam, na tym świecie,...<jupi> Dzięki dzięki dzięki...;) dzisiaj nie mam zbytnio czasu ale w najbliższym czasie postaram sie napisac coś wiecej na ten temat;) a wieś... no cóż to jest własnie to miejsce gdzie mogę żyć i normalnie funkcjonowac;)ummmm;)
_________________
Bartek
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-12-03, 21:03   

Mam kilka naście zdjęć przedstawiających moich przodków, jak tylko będę miał trochę czasu to wam powstawiam. Przeważnie to zdjęcia ludzi z końmi
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-12-04, 11:21   

Mi sasiad opowiadal ktory mam 78 lat jak wyglądala dawna wieś. Ludzie hodowali ptactwo ( popularne były zielononozki) ludzie uganiali się w lasach za zwierzyną, hodowali czesto pszczoły, gołębie i konie.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-04, 18:57   

tak jak obiecałem zamieszczam swoje czarno białe fotki z czasów dzieciństwa które spędziłem mieszkając z dziadkami na wsi Na jednym z nich w zimowej scenerii jest mój kochany piesek Ciapek to był mój kompan do zabaw Na pozostałych zdjęciach widać drewniany zielony płot z ławką za którym był ogródek mojej babci z dużym głogiem i winogronami pnącymi się po ścianie domu widać też podwórko sad z starymi odmianami drzew owocowych i łąkę na której często się bawiłem między pasącymi się gęśmi i owcami.

noi jest też moja miłość z dzieciństwa sąsiadka Ewa z naprzeciwka :d

Łukasz - (8).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 885 raz(y) 91,2 KB

Łukasz - (9).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 820 raz(y) 70,17 KB

Łukasz - (10).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 797 raz(y) 42,15 KB

Łukasz - (11).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 791 raz(y) 85,13 KB

Łukasz - (12).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 800 raz(y) 100,62 KB

Łukasz - (13).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 813 raz(y) 56,88 KB

Łukasz - (14).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 859 raz(y) 70,47 KB

 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-12-04, 20:32   

Bardzo ładnie wyszłeś na tych starych zdjęciach ( szczególnie na ostatnim )
widać że mieszkaleś w prawdziwym wiejskim gospodarstwie, ile ja bym dal żeby spedzić dzieciństwo na wsi.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-04, 21:33   

Jakie sympatyczne fotki :d

Fajny był z Ciebie chłopaczek ;)
Ciapek jest bardzo podobny do suczki mojej teściowej - Pestki ;)

WIdziałam jakaś niezwykle przystojną krowę :D
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-12-05, 07:53   

Ja w tyle widzialem kurki. Pamietasz czy to były kurki ogólnoużytkowe, liliputy czy staropolskie?
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-05, 09:16   

Luśka teraz też jestem fajny chłopaczek :D

dziadkowie moim hodowali dużo drobiu i zwierząt zaznaczyłem je w czerwone koła na fotce widać kury indyczki prowadzające młode oraz owce Babcia każdej wiosny zamawiała od pewnej Pani pisklęta (100 kurek) były to kury ogólnoużytkowe ale pamiętam że miała 2 parki liliputów jedną kuropatwianą i jedną białą dostała je od swojej siostry która miała ich całe stado

Łukasz - (12).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 779 raz(y) 129,03 KB

Ostatnio zmieniony przez Łukasz23 2007-12-05, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14