Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzątanie kurników i wolier
Autor Wiadomość
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-20, 11:54   Sprzątanie kurników i wolier

Jak często sprzątacie swoje kurniki i woliery :?: Czy odkarzacie je :?: Jeśli tak to jakich srodków odkarzających używacie :?:

Ja osobiście kurniki gruntownie sprzątam co miesiąc. Odkarzam go Virkonem i co 6 miesięcy wszystko maluje wapnem. Woleiry przkopuje co 2 miesiące.
Ostatnio zmieniony przez kacpisułtan 2007-09-20, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-09-20, 21:48   

Raz w miesiącu czyszczę budki kur. Wyrzucam starą ściółkę, przegrabiam woliery i wszystko spryskuję Nobactelem.Dno budek zlewam wrzątkiem.
Po czyszczeniu dosypuję kurom świeżego piasku :)

Jak na razie, odpukać, żadne choróbska moich kurek nie trapią :)
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-21, 09:03   

Ja jak sprzątam odchowalnik to też wszystko zlewam wrzątkiem a następnie odkarzam virkonem.
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-09-21, 09:54   

U mnie pierwsze dwa lęgi były oddzielone, wraz z kwokami. Teraz postawiłąm na naturę ;) i kurczaki, razem z kwoką zostały z kogutem i drugą kurką. Szczęśliwie nic się nie dzieje, wszystkie mają się dobrze i całe stadko żyje w zgodzie ;)

Oczywiście,kiedy trochę podrosną, zmienią lokum, a obezne mieszkanie zostanie gruntownie wysprzątane :)
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-09-22, 22:38   

Ja tak średnio to sprzątam co tydzień. Po wywiezieniu ściółki wszystko pryskam pularylem, posadzkę posypuję wapnem, na to słomę i tak na okrągło ;)
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-09-23, 10:55   

Ja w wolierze nie sprzątam,bo cały czas staram się aby było tam czysta a w kurniku to sprząta babcia.Jak się po jej stronie nabrudzi to u mnie też sprząta.Ja w kurniczku letnim sprzątam jak się nabrudzi a jest w nim przważnie czysto,gdyż perice tam tylko śpiom.W kurniku babcia bieli wapnem co pól roku chyba.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
poulvet 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 49
Skąd: Tuliszków
Wysłany: 2007-09-29, 00:29   

ojej! Tak dawno nie zaglądałem na tą stronkę, że zresetowali mi konto! Ups.
Temat ciekawy. Porządki. Jeśli chcecie naprawdę dobrze sprzątać (czyścić) swoje kurniki, to musicie trochę poszperać w wiadomościach na temat technik czyszczenia i dezynfekcji. Na tym forum i innych podobnych jest koledzy opisują swoje sposoby na sprzątanie. Dość często pojawia się tam Virkon. Preparat dobry, ale zwalcza wirusy, bakterie i grzyby (tylko!). Pozostaje nam profilaktyka inwazji pasożytów wszelkiego rodzaju. Należy pamiętać o tym, że wszelkie paskudy nie czepiają się tylko podłogi ścian i sufitu. Uwielbiają szczeliny i nierówności, które trudno czyścić. Dlatego nalepszym i najskuteczniejszym sposobem odkażania (oczywiście po uprzednim uprzątnięciu i oczyszczeniu wszelkich powierzchni) jest dezynfekcja w dymie. Dymek jest najlepszy, bo wciśnie się wszędzie :diabel:: Na rynku są dostępne różne rodzaje preparatów, tzn. do dezynfekci lub dezynsekcji. Wystarczy obliczyć kubaturę, nabyć odpowiednią ilość środka i robić zadymę :P Efekt murowany i długotrwały. Powodzenia
Oczywiście minus tej metody jest taki, że pomieszczenie musi być puste.
_________________
najważniejsze, żeby najważniejsze było najważniejsze:)
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-09-29, 12:22   

Poulvet, dzięki za cenną radę :d

Przy sprzątaniu woloier zawsze wcześniej usuwam z nich kury ;) jakoś nie uśmiecha mi się lanie wrzątkiem i machanie grabiami w obezności stadka moich wścibskich kur, które wszędzie , gdzie coś dłubię muszą dzioby wcisnąć :diabel::

Możesz podać nazwy jakiś środków do dezynfekcji ( czy raczej dezynsekcji) w dymie?

I jeszcze jdno pytanie : w jakiej odległości od czyszczonego obiektu mogą znajdować się zwierzęta ?

W sąsiedztwie wolier mam świnki wietnamskie i wiatę koni, poza tym łażące wszędzie psy i koty...
Ostatnio zmieniony przez Luśka 2007-09-29, 12:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
poulvet 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 49
Skąd: Tuliszków
Wysłany: 2007-09-30, 21:29   

Luśka, generalnie im więcej środków ostrożności tym lepiej. Kurnik musi być szczelnie zamknięty i nie tylko po to, żeby nikt do niego nie wszedł, ale i po to żeby dym się z niego nie wydostał dla dobra dezynfekcji. Dym musi krązyć w środku przez ok. 24h. Potem trzeba kurnik porządnie wywietrzyć. Zaleta dymu jest taka, że można (po uprzednim oczyszczeniu pomieszczenia) , np. pościelić nową ściółką i wtedy dopiero odkażać jednocześnie odkażając ściółkę. Ma to znaczenie przy profilaktyce grzybów (Aspergillus, Candida).
Osobiście polecam świece Fumagrar do odkażania, a do dezynsekcji Fumicide.
_________________
najważniejsze, żeby najważniejsze było najważniejsze:)
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-09-30, 21:35   

Serdeczne dzięki za garść bezcennych informacji ;)
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-02, 19:26   

Ja jeszcze czasami pryskam oprócz virkonem środkami które likwidują pasożyty.
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-10-02, 19:55   

Ja również ... ale po postach poulveta zastanowiłam się, że żeby dezynsekcja była naprawdę skuteczna, trzeba by nie tylko spryskać, ale zlać dokładnie całe pomieszczenie ...

Teraz tak sobie pomyślałam ... a gdyby użyć zwykłego muchozolu, albo podobnych ???? Przecież one działają chyba na wszystkie owady i pajęczaki :hmm:
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-02, 21:30   

Ale mogą zawierać związki szkodliwe dla kur :/
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-10-02, 21:52   

kacpisułtan napisał/a:
Ale mogą zawierać związki szkodliwe dla kur :/


Dymki również, z tego co pisał poulvet :) Dlatego kurniki muszą być puste, a po dezynfekcji, dezynsekcji trzeba je starannie wywietrzyć :)
 
 
poulvet 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 49
Skąd: Tuliszków
Wysłany: 2007-10-03, 17:04   

Jaka jest różnica między dymem, a muchozolem? Ano taka, że dym, to dym, a muchozol to aerozol, czyli spray, czyli mikroskopijne krople cieczy, które opadają na powierzchnie lub z niej spływają. Dym natomiast wypełnia całe pomieszczenie i wciska się w wszelkie szczeliny. Może to trochę dziwne, ale istnieją stworzonka, które są mniejsze od kropli aerozolu i chowają sie w szczeliny naprawdę mikroskopijne.
Jeśli chodzi o przeciwdziałanie np. kokcydiozie, to świetnie działa woda amoniakalna, którą zlewamy podłogę. Trzeba to jednak robić w masce przeciwgazowej, bo moc jest okrótna.
_________________
najważniejsze, żeby najważniejsze było najważniejsze:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12