Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sercu Bliski - Beskid Niski
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-07-31, 09:59   Sercu Bliski - Beskid Niski

Mieszkam w pięknych terenach górzystych. Jeszcze kilka lat temu nie wiedziałem, że jest to Beskid Niski. Co prawda nie mieszkam w centrum Beskidu Niskiego gdzie kultura Łemków i ich Przodkowie mieszkają po dzień dzisiejszy. Teren to głównie góry, górki, w moich okolicach są to jeszcze małe wzniesienia, ale wystarczy wyruszyć w krótka podróż do pięknych okolicznych i dalszych wiosek aby zobaczyć dużą różnorodność gór i pagórków. Można tu spotkać piękne gatunki ptaków także górskich, z ciekawszych pliszki górskie, pokrzywnice, dzięcioły czarne i wiele innych. W okolicy znajdują się także różnego rodzaju większe i mniejsze zbiorniki wodne, rzeki, zalewy. W niektórych miejscach wręcz kipi od turystów, ale wystarczy zagłębić się w piękne lasy, których nie brakuje, aby odetchnąć od zgiełku miast. Magurski Park Narodowy to miejsce, do którego szczególnie zapraszam - dawno tam nie byłem i planuje jeszcze na tych wakacjach to nadrobić.
Serdecznie zapraszam.
Z czasem bedę zamieszczal fotki, narazie nie mam nic zbyt ciekawego, ale postaram się o nie :ops:


Jeżeli znalazło by się kilku chętnych z forum to móglibyśmy zrobic jakiś mały wypadzik po Beskidzie Niskim w sierpniu?
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-08-01, 09:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-07-31, 10:14   

Wiem coś o tym .Okolice Gorlic są bardzo piękne górki,dolinki strumienie a samo miasto leży w kotlinie ale to nie o nim. Ropcia Polska o jest nie wielka miejscowość położona obok Gorlic można w niej znaleźć kilka barzo przyjemnych choć stromych szczytów jest również bardzo wielki krzyż milenijny zbudowany na najwyższym szczycie o rzut kamieniem od Szymbarku.W Szymbarku znajduje się zamek jaich nie wiele jest zbudowany na planie prostokąta legęda głosi że po nim zakopany jest skarb ,którego pilnują diabły i jedynie w niedziele palmową odchodzą i można sie do niego dostać .Ten skarb jest tak potężny że człowiek który zobaczy ów skarb chce wziąć go jak najwięcej i diabły wracają i zaczynają go torturować

[ Dodano: 2007-07-31, 11:19 ]
Teraz troszkę o Bielance jest to wioska położona blsiko Szymbarku w jej cętrum znajduje sie zabytkowa cerkiew łękowska miejscowość liczy 600 osób nie wiem ale może da sie tam zobaczyć czubatki staropolski niedaleko drogi wyjazdowej znajdujie sie plac biwakowy i hodowla pstrągów
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-07-31, 10:20   

W Beskidzie Niskim jest wiele zamków, murów, jaskiń itp. W Krempnej znajduje się piękne muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Na Liwoczu znajduje się piękna kaplica i duży krzyż z miejscem widokowym. W Kątach na górze Grzywackiej także znajduje się krzyż, z którego w piękną pogodę można dojrzeć Tatry. W Ujeździe znajduje się ogromny krzyż liczący chyba około 100m, który przewrócił sie podczas stawiania go.
Na tej stronie można nieco poczytać: http://beskid-niski.pl/
Zachęcam do przeczytania artykułów o Łemkach, są to bardzo ciekawi i mili ludzie.
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-12-14, 15:48   

Niedaleko Magórskiego parku narodowego znajduje sie bardzo malownicza miejscowość. W Gładyszowie znajduje się znana stadnina koni huculskich http://www.huculy.com.pl/ jest to rasa pochodzenia rosyjskiego, Konie te harakteryzuje bardzo spokojny charakter i chęć do pracy . Od Gładyszowa niedaleko jest do granicy ze Słowacją.
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-14, 15:57   

Beskid Niski, obok Bieszczadów to moja wielka miłość :) Zarówno jego polska, jak słowacka część :)
W czasach, kiedy maniacko biegałam po górach, nie tylko polskich, zjeżdżałam z Lackowej na gitarze :D , deptałam zwierzęce ścieżki ... złaziłam te góry dość dokładnie i zawsze unikając miejsc tzw"atracyjnych turystycznie". Szczególnie ukochąłam sobie okolice Dukli :d
Kocham góry, choć nie chciałabym mieszkać w nich na stałe :) Parę lat temu mój ojciec również uciekł z Warszawy osiadł na stałe w Beskidzie Żywieckim, w Krzyżówkach :)
Jesteście prawie sąsiadami ;) :d

Kituś, hucuły to karpackie prymitywne koniki. Absolutnie nie są pochodzenia rosyjskiego :D Ich korzeni należy szukać na Ukrainie ... toż to wierzchowce Kozaków, a obecnie świetne koniki ogólnoużykowe, m in do hipoterapii :d
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-12-14, 16:02   

Tak Beskidy są cudowne a szczególnie Wysowa ....

[ Dodano: 2007-12-20, 21:14 ]
A co do Wysowej jest to miejscowość uzdrowiskowa albo senatoryjna jak kto uważa występują tam wody taki jaka Henryk, Franciszek, Anna , Józef i słone aktualnie te wody dostępne są w pijalni . więcej na ten temat można sie dowiedzieć na stronie Wysowej


http://www.uzdrowisko-wysowa.pl/ A wracając do opisu jest to miejscowość położona pomiędzy górami tak jak by w dolinie i od niej jest o krok przejście graniczne na Słowację
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-06-27, 15:20   

Tyle czasu jestem już na tym Forum a dopiero teraz zauważyłem takie fajne tematy;))
Ten jeszcze bardziej mnie dotyczy, tzn moich okolic;)
Tak jak i Bieszczady tak i Beskid Niski jest piękny i jest masę fajnych i ciekawych miejsc do zwiedzania.
Dla każdego coś innego;))

Zdjęcie0122.jpg
Nowy lokal w okolicy - Straszny Dwór w Rymanowie Zdroju;))
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 23,41 KB

Zdjęcie0118.jpg
Słynna Matka Boska Płacząca w Dębowcu
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 35,28 KB

041.jpg
Zalew w Sieniawie
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 34,67 KB

021.jpg
;)
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 23,5 KB

020.jpg
Rudawka Rymanowska;)
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 55,53 KB

005 (3).jpg
Widok na Rymanów
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 28,13 KB

 
 
wik18 


Województwo: lubelskie
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 100
Wysłany: 2010-07-02, 13:03   

Piękne widoki... Zazdroszczę. :P Skałki i Matka Boska Płacząca szczególnie mi się podoba.
 
 
toni60 


Województwo: śląskie
Dołączył: 30 Lis 2010
Posty: 10
Wysłany: 2010-12-12, 13:15   

Beskid Niski i mojemu sercu bliski.Przemierzyłem go na rowerze. Szczególnie piekne są rejony Tylawy Olchowca Jaślisk.Dotarłem tzw.spirytusowym szlakiem do granicy przez Lipowiec Czeremchę.Po drodze widuje się Orliki krzykliwe. Okolica jest dzika i pusta.Mieszkalismy na kempingu Drymak w Tylawie - super gospodarze.Codziennie nad rzeczką Panną polował czarny bocian. Beskid niski to oaza spokoju ,wszystkim polecam.
_________________
antoni nieć
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-12-12, 14:26   

toni60 - wszystko to co napisałeś to prawda. Znam te okolice, sam nie daleko tych miejsc mieszkam ;)
Jedyne czym mnie zaskoczyłeś, to tym szlakiem "spirytusowym" ;p Nie wiedziałem, że taki u nas jest ;)
Zdjęcie poniżej zrobione w okolicach Daliowej - zrobiłem wczesnym rankiem jadąc w Bieszczady ;0

Zdjęcie0307.jpg
Plik ściągnięto 8923 raz(y) 26,32 KB

Ostatnio zmieniony przez tp29 2010-12-12, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toni60 


Województwo: śląskie
Dołączył: 30 Lis 2010
Posty: 10
Wysłany: 2010-12-13, 19:27   

W Lipowcu rozpoczyna się tzw.Droga spirytusowa przemytniczy szlak omijajacy posterunek graniczny na przełęczy Beskid.Według niektórych przekazow jest to prastara droga handlowa szlak wiedzie zboczami kamienia na południową stronę Karpat. Beskid Niski to kraina cerkiewek przydroznych krzyży i kapliczek, jak lepiej ją poznać jak pieszo irowerem.
_________________
antoni nieć
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 23