Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgospodarowanie odchodów
Autor Wiadomość
wchelminiak 



Województwo: wielkopolskie
Dołączyła: 16 Sty 2011
Posty: 197
Skąd: Tarnowo Podgórne
Wysłany: 2011-02-11, 21:29   Zgospodarowanie odchodów
   Skype: wchelminiak


Witam

Przeglądam forum i szukam czy nie ma tematu dotyczącego zagospodarowania odchodów kurzych - nie znalazłam - jeżeli jest proszę mnie przerzucić tam :)

Do tematu.
Czytałam w książce na temat hodowli przydomowej kur, że można kurze odchody kompostować. Przyspieszają rozkład resztek roślinnych, wzbogacają kompost w azot.

Napiszcie, proszę, co Wy - doświadczeni hodowcy, robicie z pomiotem kurzym?
 
 
janek67 
janek67


Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 56
Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 18
Wysłany: 2011-02-11, 22:06   
   Nr Tel.: 660389862


Witam, pomiot kurzy jest jednym z najlepiej przyswajalnych nawozów zwierzęcych. Można stosować go pod uprawy warzyw jak również w sadach wykładając go pod drzewka owocowe w odległości ok 10-15 cm od pnia ( można wykładać go już od marca),zawiera dość dużą ilość azotu ale też fosfor i potas.W ogródkach działkowych nie należy go jednak przedawkować gdyż w zbyt dużej ilości może powodować przysychanie szczególnie młodych roślin. W sadzie stosuję średnią taczkę odchodów na 5-8 drzew (średniej wielkości)
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-02-12, 07:16   

:d Ja kopie dołki z jakieś 30 cm lub więcej od drzewek i krzewów w zależności od grubości pnia późną jesienią aby kurzeniec ,,ostygł" w czasie zimy i wszedł głębiej w glebę. Nie stosuje go od wiosny przy korzeniach bo tak ,,spaliłam" parę drzewek owocowych. Późną jesienią wykopuję też głębokie dołki gdzie na wiosnę mają być posadzone dalie olbrzymie i kany i do nich wrzucam kurzeniec tak ze 2 wiadra i przykrywam ok 20cm ziemią. Od wiosny jest w wiaderku zalany wodą który po rozcieńczeniu służy do podlewania roślin kwiatowych i warzyw nie ,,korzeniowych".W czasie zimy gdy jest śnieg rozrzucam go pomiędzy roślinami i pomału jest rozkładany na cząstki przez mróz i roztopy. W ciągu roku jest składowany z innymi odpadami na kompostowniku którego przekopuje wiosną. Jakby nie było u mnie kurzeńca najwięcej gromadzi się w czasie zimy, praktycznie dziennie 3/4 wiaderka przy dziennym sprzątaniu ;)
_________________
Jolek
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-14, 20:16   

Dokładnie pomiot kurzy (jak i pomiot wielu ptaków) jest jednym z najlepszych nawozów, zawiera jak już napisano duże ilości azotu, który w przeciwieństwie do nawozów mineralnych jest stopniowo uwalniany, potas, fosfor, wapń i spore ilości magnezu. Co do stosowania to stosuj go małymi dawkami bo mogą ci rośliny nagle wybujać. A odnośnie kompostowania to najlepiej nie trzymać go na otwartej przestrzeni tylko w specjalnych stosach bo inaczej traci składniki odżywcze. I pamiętaj że pomiot kurzy jest prawdziwą wylęgarnią bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów dlatego należy mieszać go z wapnem gaszonym (żaden kłopot- wapno jest tanie) chyba ok 10kg wapna/ 100 kg pomiotu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13