Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Perkoz dwuczuby.
Autor Wiadomość
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
  Wysłany: 2007-07-04, 11:40   Perkoz dwuczuby.

Perkoz dwuczuby.
Występują głównie tam gdzie są jeziora i rzeki. Perkozy większość czasu spędzają na wodzie. Na lądzie poruszają się nie zgrabnie. Żywią się głównie rybami , żabami, traszkami i roślinami wodnymi. Perkoz ma długość 50 cm. Ma bardzo długą szyje, brązowy dziób i nakrapiany grzbiet a szyja i brzuch są koloru białego.
Wczesną wiosną perkozy zaczynają zaloty i właśnie wtedy samce nabierają intensywnych kolorów.
Zaloty perkoza polegają na:
Perkoz nurkuje przed partnerem, kiedy znajduje się pod woda oczekujący go partner
Stroszy pióra i trzepocze skrzydłami. Gdy nurkujący ptak wypłynie na powierzchnie wody podnosi do góry ogon i pochyla głowę przed partnerem.
Perkozy znane są z tego że wykonują tańce wodorostów polegają one na:
Perkozy stawiają grzebienie, nurkują i wypływają na powierzchnie z dziobem pełnym wodorostów, uderzają wtedy stopami i ogonami o powierzchnie wody. W czasie tańcu kiwają głowami, samiec zawsze kiwa głową wyżej niż samica. Po skończonym tańcu wodorosty wyrzucają co wody.
Młode perkozy potrafią pływać wkrótce po wykluciu. Rodzice karmią je przez około 10 tyg.
Na początku karmione są owadami a potem rybami. Gdy młode na początku wchodzą do
Wody rodzice zabierają je na grzbiet, chcąc uchronić młode przed atakiem szczupaka. Perkoz buduje gniazda z kawałków roślin. Samica składa do niego od 3 do 5 jaj.
Jajka wysiaduje samica i samiec.
Perkozy najlepiej obserwować wiosną gdyż wtedy mają najintensywniejszych kolor piór.
Ja podczas obserwacji perkozów (moich ulubionych ptaków wodnych) nieraz się zachwycam ich pięknem i gracją. Nie zapomniany jest widok gdy młode są wożone na grzbietach rodziców.


Mój artykuł nie jest kopią polskich ani obcojęzycznych książek, magazynów. Czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu jak w/w oraz ich tłumaczeń. Jest to wyłącznie moja praca intelektualna do której mam pełna prawa autorskie.
Jakub Szymanowicz
Tekst napisałem na podstawie swoich obserwacji i czasopisma przyjaciele z zielonego lasu.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13