Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hodowla rodzimych ptaków i zwierząt.
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-04, 18:39   

Tak na marginesie powiem, że w naszym kraju bez zezwolenia hodować można jedynie Bażanty łowne, Jelenie szlachetne i Daniele, na pozostałych przedstawicieli fauny Polskiej wymagane jest zezwolenie z starostwa. Które można uzyskać przedstawiając dobre argumenty, np. chcesz mieć dzika to musisz powiedzieć, że będziesz go hodował w celu szkolenia psów myśliwskich tzw. dzikawy - wtedy nikt nie zabroni go utrzymywać.
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-11-04, 20:42   

Ja słyszałem, że na zwierzeta łowne takie jak bażanty też tzreba mieć jakieś zezwolenie. A jak wygląda sprawa z krzyżówkami??
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-04, 20:54   

Na bażanty łowne nie potrzeba zezwolenia zezwolenie – pytałem się w zeszłym tygodniu ja byłem na szkoleniu, na pozostałe zwierzęta, jeżeli chcesz hodować je dla korzyści materialnych to musi być to pozwolenie. Teraz nie wiem jak to się tyczy amatorskiej hodowli krzyżówek, przypuszczam, że można hodować krzyżówki, ponieważ jest to bardzo pospolity gatunek. Lecz prawo jest prawem. Ja osobiście mam 3 w domu i jak miałem kontrolę z weterynarii to nawet na nie uwagi nie zwrócili.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-04, 20:57   

Czy to oznacza, że na hodowlę naszych rodzimych gatunków trzeba mieć zezwolenie a na hodowlę, na przykład, mandarynki i karolinki nie? Pytam prowokacyjnie, bo moim zdaniem, objaśnienie przepisów tym zakresie przydałoby się na tym forum. Kto mógłby się tego podjąć?
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-04, 21:06   

Jak odnajdę moją książkę o Prawie Łowieckim to sprawdzę jeszcze raz. Ale na szkoleniu mówili, że bez zezwolenia można utrzymywać tylko te trzy wyżej wymienione gatunki, ponieważ są uznane za zwierzęta hodowlane. Na pozostałe bez względnie wymagane są pozwolenia, bo można iść nawet za to do paki na 5 lat. Za nielegalne przetrzymywanie zwierząt łownych lub prawnie chronionych. Taka mała konkluzja mianowicie w naszym kraju jest dziwne prawo, ponieważ Łoś jest gatunkiem łowny, lecz jest objęty tzw. ORATORIUM (ochrona całoroczną) i nie wolno na niego polować. Dziwny jest ten świat.

[ Dodano: 2006-11-04, 21:14 ]
Już znalazłem. To, co wyżej napisałem jest prawdą. Jeśli chodzi o pozostałe gatunki to po uzyskaniu zgody od Ministra właściwego do spraw środowiska można utrzymywać gatunki łowne do celów badawczych, dydaktycznych, zasiedleń lub eksportu zwierzyny żywej. Dla własnej przyjemności, jeśli by ktoś chciał utrzymywać np. Głuszce takiego zezwolenia nie otrzyma.
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 21:47   

mateusz20, też to miałem napisać lecz byłem w tym momencie nie dostępny. Niestety prawo mamy bardzo porąbane. Cóz to nasz kraj, ciekawe tylko kto wymyśla takie głupoty. Mateusz20 podał już to co można trzymać i jest to naprawdę bardzo dziwne co :?:
Krzyżówek jest masa, kawek i wron także jak i spora ilośc jest innych ptaków i zwierząt które wogóle nie są zagrożone wymarciem ani zanikaniem w naturze ich samych jak i miejsc lęgowych.
Dają głupie zakazy a czasem w warunkach hodowlanych można lepiej utrzymywać poszczególne stworzenia i zrobić wrazie gdyby populację awaryjną (taką wrazie gdyby coś się miało przytrafić).
To tak samo jak z przepisami ptaków co do rejestracji w Starostwie. U nas np.nie rejestrujemy tylko 3 papug, gdzie u naszych sąsiadów Czechów jest ich ze 30 albo i lepiej. Niektóre gatunki mnożą się lepiej w niewoli niż te w naturze i czemu tu zakazy ? Są też i ich mutacje barwne a oni się bawią z nami w pierdoły.Zyjemy w ładnym kraju ale z wariatami na czele.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-11-06, 17:18   

W polsce nie można hodować gatunków polskich (dzikich) - a zdobyć zezwolenie można jedynie od konserwatora przyrody. Bez zezwolenia nie można posiadać nawet ptasich piór, zwierzęcych czaszek, kości itp... Teoretycznie tak sprawa wygląda bo w praktyce nikt tego nie pilnuje.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-06, 17:35   

Nie na wszystkie gatunki. Te które wymagają zezwoleń są wymienione w załącznikach Konwencji Waszyngtońskiej, a tam jest jeszcze rubryka jakimi ptakami można prowadzić obrót w kraju a jakimi za jego granicami.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-06, 17:35   

Kamil Kowalski, narazie nikt tego nie pilnuje i nie zaprząta sobie zbytnio tym głowy. Mogę jednak powiedzieć że są już pierwsze donosy w naszym kraju sprawdzania zaświadczeń pochodzenia ptaków i zezwolenia na hodowlę poszczególnych gatunków.
Częst straż miejska sprawdza na bazarach i giełdach. Były już przypadki w Pszczynie a ptaki i zwierzęta bez papierów były konfiskowane i póżniej cieszyły się Ogrody Zoologiczne.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2006-11-16, 14:11   

CHoc drugi rok jesteśmy w UE nie widzę szansy aby się coś zmieniło odnośnie hodowli rodzimych ptaków.Na wystawach w Niemczech,Grecji Włoszech ,Holandii,itd ,sa całe działy wystawowa z ptakami europejskimi.Wszystkie ptaki są obrączkowane i mają certyfikaty że pochodzą z legalnej hodowli.Od pokoleń rozmnażją rodzime ptaki dzięki czemu nie odławia się dzikich z przyrody.
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-16, 18:41   

domosław napisał/a:
Choć drugi rok jesteśmy w UE nie widzę szansy aby się coś zmieniło odnośnie hodowli rodzimych ptaków.Na wystawach w Niemczech,Grecji ,Włoszech ,Holandii,itd ,sa całe działy wystawowa z ptakami europejskimi.Wszystkie ptaki są obrączkowane i mają certyfikaty że pochodzą z legalnej hodowli.Od pokoleń rozmnażją rodzime ptaki dzięki czemu nie odławia się dzikich z przyrody.


I masz rację :!: Tam jak widać siedzą na stanowiskach myślący ludzie a u nas ...... :?: Niestety to nasz kraj i zawsze mamy tu pod górkę.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2006-11-16, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-12-15, 22:24   

Ciekawe jak będzie wyglądac sprawa hodowli europejskich ptaków po wejściu do strefy Szengen?. Nie będzie kontroli granicznych ,i z krajów uni będą przewozone hodowane tam europejskie ptaki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13