Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy chów
Autor Wiadomość
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-07-25, 00:16   Pierwszy chów

Witam
Śledzę to forum już od czasu gdy postanowiłem na wiosnę wybudować kurnik- konstrukcja szkieletowa,ocieplona wełną szklaną,na zewn.deski,a środku płyta osb.
Kurnik choć trwało to parę miesięcy-mam prawie gotowy(jeszcze tylko ocieplić od środka i wykładzinę na podłogę) ale tu znajomi sprawili mi nieco kłopotliwy prezent i podarowali kwokę usadzoną na 4 jajkach....ufff...
Zrobiłem szybko przenośną klatkę i na czas wykończeniowych robót będę ją do niej przenosił z koszykiem w którym siedzi....
Ale doradźcie co potem? Czy mogę dokupić kilka kurek i koguta do tych wyklutych?
I ilu miesięczne powinienem kupować?....
pozdrawiam forumowiczów
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-07-25, 05:37   

Witamy na forum . Złym pomysłem jest dokupienie innych kur , do kwoki z małymi .
Nowe kurki mogą bić maluchy , kwoka może bić nowe kurki , kogut też może bić , maluszki , nawet te starsze mogą je pozabijać . Z moich obserwacji wynika , że kury tolerują sie wzajemnie , nawet gdy któraś z nich została kwoką , jeśli są wychowane w tym samym kurniku . Mają już ustaloną hierarchię stada , i kwoka z młodymi jest wspólnym dobrem stada . Natomiast w nowym stadzie nie ma jeszcze wypracowanej hierarchii . Kury i kogut muszą dopiero ustawić się wzajemnie .
Musisz też pamiętać , że przy dokupowaniu do stada nowych osobników , te które są nie powinny mieć z nowymi styczności około 2 tygodni . W tym czasie nowe kurki trzeba obserwować , dobrze jest je odpchlić i odrobaczyć . Jeśli nic się nie dzieje , to łączymy je z tymi , które już mamy .Kurki kup jakie chcesz , ale jeśli mają już znosić jajka , to takie 15-18 tygodniowe nioski . Wtedy akurat zaczną się nieść , gdy zakończą aklimatyzację w nowym miejscu , czyli około 20 tygodnia życia . Jeśli maja to być kurki ozdobne , to kup jakie uważasz .
Jeśli Twój kurnik jest jeszcze w fazie wykańczania , to spróbuj wydzielić jakiś kąt dla kwoki . Do tej wydzielonej części zrób oddzielne wejście z małym , ogrodzonym wybiegiem .
Innym rozwiązaniem jest zbudowanie dla kwoczki zamykanej budki i odchowalnika .
Pozdrawiam .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
martin06 


Województwo: Oploskie
Dołączył: 28 Cze 2011
Posty: 13
Wysłany: 2011-07-25, 14:13   

Możesz od razu po wykluciu dokupić 1 dniowe (z wylęgarni lub na targowisku) i dać kwoce mój kolega tak zrobił i kwoka przyjęła wszystkie.
 
 
maci88 


Województwo: łódzkie
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 204
Wysłany: 2011-07-25, 14:28   

Najlepiej w tym dniu kiedy się klują młoede dokupić i podłożyć jednodniowe pisklęta wtedy kwoka będzie wszystkie prowadzać i nie będziesz miał większego problemu że młode będą napastowane przez nowozakupione kury
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-07-25, 21:30   

Dzięki wszystkim za porady!... :)
Chyba rzeczywiście najlepiej i najmniej kłopotliwie będzie dokupić i podłożyć kilka obcych kurczaczków.....trudno-trzeba będzie poczekać parę miesięcy na swojskie jajka..
tylko nie wiem ile sztuk piskląt mogę podłożyć i czy uda mi się w tym samym dniu....przecież one mogą wykluwać się stopniowo?...
A co zrobić gdy okaże się ,że jest więcej kogutków?...
To na razie wszystkie pytania ale na pewno jeszcze będę was zamęczał... :)
pozdrawiam
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-07-25, 21:43   

wowa50 napisał/a:
tylko nie wiem ile sztuk piskląt mogę podłożyć

Nawet i 20.
wowa50 napisał/a:
i czy uda mi się w tym samym dniu....przecież one mogą wykluwać się stopniowo?...

Kilkudniowy odstęp nie powinien zaszkodzić. Ja trzem kwokom dokładałem kurczęta po tygodniu i to jeszcze zupełnie innych kolorów jakie miała na początku i nic się nie działo.
wowa50 napisał/a:
A co zrobić gdy okaże się ,że jest więcej kogutków?...

Podaruj znajomym :) Albo rosołek, a kur sobie dokup.
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2011-07-25, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Oktawian 



Województwo: Ślaskie
Wiek: 33
Dołączył: 30 Cze 2011
Posty: 22
Wysłany: 2011-07-27, 10:13   

Jesteś młodym hodowcą jak i ja ja wiec proponuje zakupić jajeczka i inkubować, opieka od jajka aż po dorosłą kurkę daje niesamowitą frajde. Czasami bywa tak że jakiś % z jajeczek się nie wykluje ale to normalne, naprawde polecam zacząć hodowle od początku. I bardzo ważna sprawa, pisklaki są rózne niektóre słabsze inne znowu silniejsze gdy kupisz młode musisz przypilnować by każde z nich było dopuszczone do pokarmu .
Udanych chowów .
 
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-07-28, 10:47   

Teraz to już nie żarty!!!!!
Wykluł się pierwszy pisklak!!!
Nie wiem za bardzo co robić-z tą skorupą i wogóle!!!!
Rozumiem że najlepiej nie ingerować ale poradzcie cokolwiek.
Postaram się jak najszybciej dokupić kilka jednodniowych.
Narazie siedzi w płytkim koszyku wiklinowym-czy przełożyć ją z tym koszykiem do większego pudła kartonowego?...
 
 
Endriu35 


Województwo: kujawsko pomorskie
Dołączył: 16 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-07-28, 11:02   

Jeśli kurczak się już wykluł to skorupy należy wyrzucać bo są one już nie potrzebne a mogą wejsc na inne jajko i uniemozliwic wyklucie sie innego pisklecia.A co do przenoszenia to po wykluciu sie wszystkich pisklat po wyschnieciu malych na drugi dzien przelozyc je z kosz w ktorym siedzi gdzieś do pomieszczenia gdzie beda mogły swobodnie wychodzic z pod kory jesc i pic.Co do dokladania kurczat to najlepiej zrobic to do 3 dnia bo pózniej kazda matka rozpoznaje swoje dzieci i nie toleruje obcych jak dokldac to lepiej zeby byly takich samych kolorow jak jej po po ubarwieniu tez poznaje dzieci.Zycze wiec powodzenia i dokupuj jak najszybciej maluchy moze z wylegarni i dokladaj zanim zorietuje sie ze to nie jej wlasne.
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2011-07-28, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-07-28, 11:12   

Endriu35 napisał/a:
Co do dokladania kurczat to najlepiej zrobic to do 3 dnia bo puzniej kazda matka rozpoznaje swoje dzieci i nie toleruje obcych jak dokldac to lepiej zeby byly takich samych kolorow jak jej po po ubarwieniu tez poznaje dzieci.

A no nie każda. Trzem kwokom dokładałem kurczęta po tygodniu i to jeszcze innych kolorów, ostatnio kwoka miała czarne i siwe a ja po tygodniu dołożyłem jej białego i czerwonego i wszystko było ok. Wszystko zależy od kury, ale lepiej jednak dmuchać na zimne.
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-08-16, 12:51   

A kiedy małe kurczaki zaczną siadać na grzędę? bo jeszcze nie zrobiłem...
 
 
harmi 



Województwo: pomorskie
Wiek: 29
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 27
Wysłany: 2011-08-16, 19:08   

Około 6-7 tyg życia zaczną siadać na grzędę razem z kwoką :)
 
 
 
kamillo1395 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Łódzkie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 28
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 494
Skąd: k. Łęczycy
Wysłany: 2011-08-16, 19:16   

harmi, nie jestt tak zawsze moje kurczaki maja ok. 3 mies. prawie 30 sztuk i śpią w gniazdach już dobry tydzień staram się je co wieczór siadać na grzędzie ale to im się wpaja jak baranowi..;/ przez co muszę raz lub dwa razy dziennie zmieniać w gniazdach słomę ...
a moje sa bez kwok i siedza w gniazdach i te co zakupilem nie dawno, od nich się nauczyły ;/
_________________
pozdrawiam
 
 
 
wowa50 


Województwo: śląskie
Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-08-17, 07:15   

Aha...:)
Zapytałem bo moje mają dopiero dwa tygodnie a zauważyłem że jak są z kwoką na wybiegu to czasem wskakują na niższe gałązki drzewek i tam siedzą a kwoka pilnuje z ziemi...:)
No to mam jeszcze trochę czasu na zrobienie grzędy...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14