Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Motyliki krasnouche "Uraeginthus bengalus"
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-04-26, 14:36   Motyliki krasnouche "Uraeginthus bengalus"

Motyliki krasnouche "Uraeginthus bengalus"

Te małe, kolorowe ptaszki zamieszkują Senegal, Kamerun, Etiopię, Sudan, Kenię, Ugandę i inne tereny Afryki. Ich biotopem są krzewy, rzadkie lasy, sawanny, a także tereny położone przy osadach ludzkich. Zamieszkują tereny położone nawet 2.5 tysiąca m. n. p. m. Osiągają długość 12cm. Ich ubarwienie jest bardzo kolorowe. Czoło, ciemię, górna część szyi oraz pokrywy skrzydeł cynamonowe z szarym odcieniem. Gardło, pierś, boki głowy niebiesko – błękitne. Brzuch różowawy. Dziób jasno czerwony. Samiec pod dziobem posiada czerwona plamkę, która odróżnia go od samicy, tak jak i intensywność upierzenia (u samców kolor niebieski bardziej intensywny). Młode ptaki podobne do samicy, ale ich dziób jest ciemny. Młode samce szybko uzyskują czerwone plamki pod dziobem. Są to towarzyskie ptaki, dlatego w okresie spoczynkowym łącza się w niewielkie grupy, a na czas lęgów formują się w pary. Ptaki te budują kuliste gniazda zawieszone nawet ponad 4 metry nad ziemią, zazwyczaj jednak niżej. Motyliki te znalazła bardzo dobry sposób obrony, otóż zazwyczaj gniazdują w pobliżu gniazda os, które chronią je przed drapieżnikami. Samica składa do gniazda (często opuszczonego gniazda wikłaczy) 3 – 7 jajek, jednak zazwyczaj 4-5. Są one koloru białego. Motyliki krasnouche są dobrymi rodzicami i w ciągu dnia wysiadują jajka na zmianę, a w nocy razem. Siedzą tak, przez co najmniej 11 dni. Po tym czasie, wykluwają się nagie i ślepe młode. W kącikach dziobów widać niebieskie plamki. Początkowo są karmione owadami i drobnymi żyjątkami, z czasem dostają coraz więcej ziarna. W ciągu roku może dojść nawet do 4 lęgów. Ptaki na wolności żywią się ziarnem z dodatkiem owadów. Ich żer odbywa się na ziemi.
Motyliki krasnouche należą do rodzaju Uraeginthus, w którego skład wchodzą:
- motylik krasnouch Uraeginthus bengalus,
- motylik angolski Uraeginthus angolensis,
- motylik niebieskogłowy Uraeginthus cyanocephalus,
Najrzadszym w hodowlach jest motylik angolski. Samice tych motylików są do siebie podobne i trudno je odróżnić. Samica motylika angolskiego szaro - czarny dziób i krótszy ogon. Samica motylika niebieskogłowego ma intensywniej czerwony dziób i błękitno niebieskie czoło. Inne motyliki mają je ciemne.
W naturze występuje 8 podgatunków motylików krasnouchych. Ptaki te są coraz częstszymi mieszkańcami wolier i klatek. Należy uważać na ptaki z odłowu, gdyż mogą być chore na kokcydiozę i mogą zarazić inne nasze ptaki. Dowiedziono, że samce są mniej wytrzymałe od samic. Kilkugodzinny brak wody i pokarmu może zaszkodzić naszym ptakom. Nie są one trudne w hodowli. Karmimy je prosem (różne odmiany), kanar i mak. Należy także podawać dodatki mineralne, owoce, warzywa, zieleninę i pokarm miękki. W ciepłych miesiącach można trzymać je w wolierach zewnętrznych. Znoszą one nawet kilkustopniowe mrozy, mimo to podczas nich powinny przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Są towarzyskie i można z powodzeniem je rozmnażać w wolierach w towarzystwie innych małych ptaszków, poza ptakami z tego samego gatunku i pokrewnych. Zdarzały się przypadki odchowu młodych w klatkach, jednak będziemy o to pewni trzymając ptaki w przestronnej wolierze Samiec podobnie jak samce wikłaczy tokuje przeskakując z nogi na nogę ze źdźbłem trawy w dziobie. Podczas lęgów wzbogacamy karmę motylików o większą ilość zieleniny i pokarmów miękkich. Chętnie niosą się w półotwartych budkach lęgowych o dnie 12cmx12cm. Ptaki z siana, traw i piórek budują w budce kuliste gniazdo z bocznym wylotem. Do takiego gniazda samiczka składa 4 -5 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez ok. 11 dni. Młode klują się ślepe i nagie. Do woliery powinien wtedy wrócić pokarm miękki i żywy. Ptaki te niechętnie pobierają pokarm jajeczny, dlatego trzeba je do niego przyzwyczajać bądź zamiast niego podawać owady, które zawierają w sobie białko. Hodowlom owadów na karmę możemy zajmować się sami, nie jest ona trudna. Przed podaniem owadów czy larw należy wstawić je na kilka godzin do lodówki, robi się to po to, żeby larwy nie nie uciekały. Młode są dokarmiane jeszcze przez przynajmniej 2 tygodnie od wyjścia z gniazda. Po usamodzielnieniu się oddzielamy młode by dorosłe ptaki mogły przystąpić do następnych lęgów.

Jest to moja praca intelektualna, korzystałem ze strony ptaki.voltronik.pl


http://www.fazendaviscond...tipo=cientifico


http://forum.ptichka.ru/bird_a7.phtml
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-05-22, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13