Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
LEDNICKI PARK KRAJOBRAZOWY
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-12, 20:15   LEDNICKI PARK KRAJOBRAZOWY

LEDNICKI PARK KRAJOBRAZOWY

Poniżej chciałbym przedstawić w pigułce miejsce, które mam na wyciągnięcie ręki. Mianowicie chodzi mi o Lednicki Park Krajobrazowy ( w miejscu tym narodziło się nasze państwo), jest to teren bogaty historycznie i biologicznie. Lednicki Park Krajobrazowy (LPK) jest położony we wschodniej Wielkopolsce. Na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Powstał w roku 1988. Przyczyną powstania LPK była chęć ochrony unikalnego krajobrazu ( teren polodowcowy) oraz miejsc historycznych. Powierzchnia Parku to 7652 ha. Łubowo, Kiecko, Kiszkowo, Pobiedziskasa to cztery gminy, na których teranie zlokalizowany jest LPK. Krajobraz Parku tworzą pola uprawne, silnie przekształcone lasy, i pagórki polodowcowe oraz jeziora, które są pozostałością ostatniego zlodowacenia (Lednickim, Głębokim, Sławno, Kamionek, Bachorce i Linie). Największe Jezioro Legnickie usytuowane jest w centralnej części Parku. Jest to jezioro rynnowe z czterema wyspami (długość 8 km, max głębokość 15m). Wyspy te są ostoją ptactwa wodnego. Na obszarze wsi Diekanowice przylegającej do Jeziora Lednickiego utworzono skansen (Wielkopolski Skansen Etnograficzny. W skansenie tym eksponowane są zagrody wiejskie z XIX w. Budowle te zostały sprowadzone w to miejsce z terenu całej wielkopolski. Na terenie Parku znajduje się 25 pomników przyrody, w większości są to drzewa. Flora Parku jest bardzo urozmaicona. Występuje tu około 520 gatunków dziko rosnących roślin, w tym kilka gatunków objętych jest całkowitą lub częściową ochroną. W Parku odnotowano obecność 99 gatunków ptaków objętych ochroną całkowitą. Na terenie LPK gnieżdżą się bąk i gągoł. Ptaki te należą do grupy gatunków zagrożonych wyginięciem. Odnotowano też obecność dwóch gatunki trznadli: ortolana i potrzeszcza. Na terenie Parku gnieżdżą się kuropatwy i przepiórki oraz czajki, dziwonie, remizy, kobuzy i pustułki. Na terenie parku został wypuszczony na wolność orzeł bielik, z okazji ”Spodkania młodych na Lednicy”. Okres świetności tych terenów przypada na X i XI wiek, kiedy to na największej z wysp Jeziora Lednickiego – Ostrowie Lednicki – mieściła się siedziba księcia Mieszka I. Dowodem na to są zachowane w wewnątrz grodziska na wyspie, ruiny potężnych kamiennych budowli: pałacu książęcego (palatium), połączonego z kaplicą i tzw. długim kościołem. W tym właśnie miejscu odbył się „Chrzest Polski”. Na terenie Parku znajduje się 350 stanowisk archeologicznych, wśród nich 4 grody. Bardzo cennym znaleziskiem są relikty dwóch mostów drewnianych o długości 440 i 170 metrów, łączących w średniowieczu Ostrów Lednicki z stałym lądem. Wszystkie znaleziska z terenu LPK eksponowane są w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach.
Ważniejsze obiekty przyrodnicze: Jezioro Lednickie, Jeziora Kamionek, Sławno, Linie, Bachorce, Park w Dziećniarkach, Park w Głębokiem, Grodzisko w Imiołkach, Wzgórze Waliszewskie, Dęby przy drodze do Kamionka
Ważniejsze miejscowości: Dziekanowice, Dziecmiarki, Moraczewo, Rybitwy, Lednogóra, Sławno, Waliszewo.


mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2006-09-15, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
andrzej 
andrzej


Województwo: śląskie
Wiek: 77
Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 86
Wysłany: 2011-05-04, 00:16   

Czy nad jez. Lednickim istnieje możliwość w okresie letnim, wydzierżawienia domku
letniskowego? Chciałbym sobie nad tym historycznym jeziorem powędkować i przy
okazji zwiedzić te piękne tereny. Pozdrawiam.
_________________
żyjmy zgodnie z naturą
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14