Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bengalik zółtobrzuchy Amandava amandava flavidiventris
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-04-14, 12:51   Bengalik zółtobrzuchy Amandava amandava flavidiventris

Bengalik zółtobrzuchy Amandava amandava flavidiventris

Jest to jeden z rzadszych w hodowlach gatunków bengalików. Zamieszkuje Archipelag Malajski i Birmę. Ich biotopem są gęste dżungle i obszary gęsto porośnięte trawą i krzewami, a także trzcinowiska.
Wygląd: Podczas okresu spoczynkowego obie płci mają szaro – brązowy wierch ciała z nielicznym kropkowaniem na skrzydłach. Pióra nad ogonowe żółto – czerwone, czarne sterówki i szarawo żółty spód ciała. Od dzioba aż za oko ciągnie się czerwony pasek, który jest nieco dłuższy u samców. Dziób czerwony. Samce w szacie godowej: brzuch czerwony, wierzch ciała szarawy, po bokach ciała i na skrzydłach lekkie kropkowanie. Młodociane podobne do samicy, ale ich dzioby są czarne z białymi, czarno nakrapianymi kącikami. Podczas okresu spoczynkowego tworzą duże stada. Gdy nadchodzą lęgi ptaki dzielą się w pary i budują gniazdo w gęstej trawie bądź krzewie na wysokości od ziemi do 70cm nad nią. Otwór wejściowy jest usytuowany z boku. Samica znosi 3 – 7 jaj, które wraz z samcem wysiaduje przez około 2 tygodnie. Młode pozostają w gnieździe przynajmniej trzy tygodnie i jeszcze przez kilka dni od opuszczenia gniazda są karmione przez rodziców. Ptaki te przystępują do 2, a nawet 3 lęgów w roku. Ich pokarmem w naturze są drobne nasiona traw i drobne organizmy zwierzęce.
Hodowla: można je hodować w klatkach lub wolierach. W wolierach zewnętrznych mogą przebywać tylko w ciepłych miesiącach roku. W okresie spoczynku bardzo dobrym rozwiązaniem jest łączenie ptaków w większej grupy. Są spokojne, jednak podczas okresu lęgowego samce zaciekle bronią swojego terenu i może dochodzić do krwawych bójek między tym gatunkiem. Inne gatunki tolerują.
Kolor upierzenia tych bengalików zależy także od tego gdzie umieścimy klatkę z ptakami. Są one podatne na melanizm tzn., że jeśli będą przebywać w ciemnym miejscu to ich kolor upierzenia zmieni się na prawie czarny. Zła temperatura, karma, urządzenie woliery (bądź klatki)m a także długość dnia może źle wpływać na uzyskiwanie i tracenie szaty godowej przez samca. Aby temu zapobiec należy już od lutego przedłużyć ptakom „dzień świetlny”, podnieść temperaturę w pomieszczeniu do przynajmniej 20 stopni C i wzbogacić pokarm o skiełkowane ziarno, pokarm jajeczny, owoce i warzywa, a także żywy pokarm. Takie zabiegi pomagają samcom w uzyskaniu szaty godowej. Po skończonych legach przechodzimy na suche ziarno i obniżamy temperaturę do około 15 stopni C i skracamy dzień świetlny. Należy także usunąć koszyczki i budki lęgowe, które mogą pobudzać ptaki do lęgów. Dzięki takim zabiegom paki powrotem uzyskują szatę spoczynkową. Ptakom tym szybko rosną pazurki, dlatego trzeba je systematycznie przycinać.
Dodatki pokarmowe: jako dodatek ptakom tym można podawać murzynek, biszkopt, proso senegalskie, sepie, zieleninę, warzywa, owoce, żywy pokarm (mączniaki, jajka mrówcze, rozwielitki, mszyce). Żywy pokarm jest niezbędny przy odchowie młodych. Do wnętrza woliery można wstawić kępę wysokiej trawy, bądź trzciny, w której ptaki mogą zbudować „dzikie gniazdo”.
Mutacje: jak na razie jedyną mutacją jest bengalik z żółtym dziobem.

Tekst ten nie jest kopią rzadnych książek, artykułów itp. Jest to moja praca. Korzystalem ze strony ptaki.voltronik.pl


http://www.singing-wings-...erryfinches.htm
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-04-26, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14