Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tomek83
2011-07-01, 22:46
Dyskusja wokół obrączek
Autor Wiadomość
sebo 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 86
Wysłany: 2011-07-01, 00:08   

Obrączki z podanej aukcji nie są związkowe, są to obrączki unijne z tego co wiem to produkowane w Niemczech ale mają oznaczenie EU, obrączki związkowe powinny mieć oznaczenie EE. Różnica jest taka że ptak z obrączką EU nie powinien być oceniany, w życiu wygląda to tak ze Polski sędzia nie oceni Ci ptaka z obrączką EU a np Niemiecki już tak (doświadczyłem tego na własnych ptakach) jak dla mnie trochę dziwne ale takie są zasady.
_________________
http://www.kuryozdobne.vgh.pl/photogallery.php
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-01, 08:21   

Niemiecki sędzia też nie powinien ocenić ptaka z inna obrączką niż EE. Może nie zauważył, a może uznał, że na polskich wystawach obowiązują inne kryteria.

Zasady obrączkowania są w całej Federacji Europejskiej surowo przestrzegane. Wynika to z zasad, które zostały przyjęte. Niebagatelnym jest też fakt ogromnych zysków, jakie czerpią zarówno krajowe związki, jak i poszczególne stowarzyszenia. Koszt wyprodukowania jednej obrączki wynosi około 6-7 centów. Przy 3.000.000 obrączek (słownie: trzy miliony) w samych Niemczech są to gigantyczne pieniądze. W Polsce rozprowadza się ich około 300.000.
Marża na obrączkach jest głównym źródłem przychodu stowarzyszeń. Można wtedy sobie pozwolić na symboliczna wręcz składkę roczną, które w Niemczech wynosi 15 EURO.

Zbywa mi około 100 obrączek "18". Nie mogę jednak ich odstąpić, bo są one ściśle ewidencjonowane i wyszłoby od razu, kto nimi handluje.

Obrączkować tymi z oznaczeniami EE (edit: powinno być EU - pomyłka) lub jakimikolwiek innymi nie ma sensu. Równie dobrze można zawiązać kawałek kolorowego drutu.

Gdyby jeszcze SERAMA należał do SHDRCP, to co innego - możliwe są roszady w ramach jednej organizacji. Ale nie należy. Niestety.
 
 
sebo 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 86
Wysłany: 2011-07-01, 15:59   

Jednak ocenie ptaka przez Niemieckiego sędziego na obrączce EU ma swoje dobre strony, przynajmniej hodowca ma porównanie co sądzi o jego ptakach sędzia. Najprostszą sprawą jest napisać brak obrączki związkowi i ani jednego słowa więcej, ale co to da hodowca nadal nie ma potwierdzenia co do jakości ptaków, wie to co wiedział ze ptak bez obrączki związkowej. Tylko się zniechęca do zawiezienia ptaków na kolejną wystawę. Przecież udział w wystawie dowóz ptaków, nocleg itd. to koszty które się nie zwracają jedyną satysfakcją jest docenienie ptaków no i informacja nad czym hodowca powinien jeszcze popracować. Potem ludzie się dziwią ze na wystawie jest kilka ptaków

Zasady są takie jakie są więc nie powinien oceniać ale jak dla mnie powinien wypisać zalety, zalecenia i wady a na koniec BO. Wypisanie samego BO nic nie daje może tylko łatwo zarobione pieniądze przez sędziego.
Oczywiście polecam przynależność do SHDRCP i zapraszam SERAMA do członkowstwa bo tak atrakcyjne kurki na pewno uatrakcyjnią nasze wystawy.
_________________
http://www.kuryozdobne.vgh.pl/photogallery.php
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-01, 17:49   

Niedawno rozmawiałem z Frankiem Peschke, który nota bene oceniał ptaki na wystawie krajowej w Warszawie. Takie rozwiązanie, jakie proponuje sebo jest niemożliwe w Niemczech i innych krajach zachodnich.
Dam jeden przykład.
Do Brugii zawiozłem pierwsze moje czubatki brodate kuropatwiane. Sądziłem, że wzbudzą one zainteresowanie. I wzbudziły. Traf chce, że kogucik nie miał obrączki. Od razu trafił do izolatki, poza halę wystawienniczą. Pomimo to wzbudził swego rodzaju sensację, na zaplecze chodziły całe wycieczki zachodnich hodowców, przez cale dnie siedział z innymi zdechlakami.
Zasady to zasady.
Inny przykład.
Frank dał mi przykład niemieckiego hodowcy, który wystawił nie swoje ptaki pod swoim nazwiskiem. Dostał nawet za nie championa. Gdy wyszło to na jaw, zostały dożywotnio zabrane mu wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie dotychczas otrzymał.
A co się dzieje w Polsce? Normą jest wystawianie nie swoich ptaków. Ściąganie starych obrączek i zakładanie większych, niby rodzimych (och, pomyliłem się). Normą jest też wykupowanie w Europie Zachodniej setek kurczaków, które są następnie obrączkowane w Polsce, polskimi obrączkami. Pytam się - co to za hodowla?
Mądry sędzia, któremu zależy na tym, aby podnieść poziom hodowli, powinien wziąć w takim przypadku hodowcę na stronę i udzielić mu dobrych rad.
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2011-07-01, 18:01   
   Nr Tel.: 606 973 386


Witam Panie Stanisławie
Na początku roku na zebraniu związkowym w Białymstoku była mowa o prowadzeniu ścisłej ewidencji obrączek , czyli miało być wiadome który hodowca ma jakie numery obrączek. Mieliśmy mieć książkę do której trzeba było wpisać jakiej rasy kura jest zaobrączkowana obrączką o danym numerze, ale się wszystko u spało i jest po staremu
Pozdrawiam
Marek
 
 
sebo 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 86
Wysłany: 2011-07-01, 21:21   

Czytając wypowiedź sroszkowski trudno się nie zgodzić ale jednak wydaje mi się że ja mam też trochę racji, szczególnie zależało by mi aby ptak z nie związkową obrączką miał na karcie wpisane BO (z powodu niezwiązkowej obrączki) ale też jak wcześniej wspominałem wypisane zalety, zalecenia, wady. Taki ptak nie mógłby dostać nawet wyróżnienia ale dostarczyłby cennej wiedzy dla hodowcy.
Z rozmową z sędzią to różnie bywa sędziowie są najczęściej w piątek i wieczorem wyjeżdżają nie zawsze mając czas na rozmowę:(

Kombinowanie z obrączkami niestety ma miejsce sam widziałem takie okazy w Polsce ale jak przedmówca napisał też w Niemczech to ma miejsce. Ciężko będzie coś z tym zrobić, ewidencja wiele nie pomoże jak wszystkie stowarzyszenia i związki w tym nie będą uczestniczyć.
_________________
http://www.kuryozdobne.vgh.pl/photogallery.php
Ostatnio zmieniony przez sebo 2011-07-01, 21:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-01, 22:24   

Marekk napisał/a:
Witam Panie Stanisławie
Na początku roku na zebraniu związkowym w Białymstoku była mowa o prowadzeniu ścisłej ewidencji obrączek , czyli miało być wiadome który hodowca ma jakie numery obrączek. Mieliśmy mieć książkę do której trzeba było wpisać jakiej rasy kura jest zaobrączkowana obrączką o danym numerze, ale się wszystko u spało i jest po staremu
Marek

Ależ jest to robione. W poprzednim roku, gdy sam zajmowałem się wysyłaniem obrączek, prowadziłem taką imienną listę. W tym roku robi to Krzyś Kurpiewski, moim zdaniem bardzo dobrze mu to wychodzi, i też mamy imienną ewidencję.
Z tymi księgami to chyba coś umknęło... może to była propozycja?
Poza tym, kto miałby taką księgę prowadzić?
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2011-07-02, 14:14   
   Nr Tel.: 510876274


Dyskusja bardzo ciekawa i bardzo potrzebna bo obnaża słabe strony rodzimego związku.Mówiąc o słabych stronach mam na myśli dziurawe przepisy,które pozwalają na wszelakie kombinacje.Zapraszam do tego tematu;
http://www.pzhgridi.pl/za...php?menu=zarzad
Warto poczytać.Wydaje mi się,że tutaj jest dziura.Prawa jako takie,obowiązki też i ani słowa o skutkach w razie udowodnienia powiedzmy to jasno oszustwa.Regulamin bardzo oględnie traktuje sprawy wystaw daje dużą możliwość manewru jednakże nie do końca ogarnia wszystkie aspekty.Nie doczytałem się mianowicie co się dzieje w takich przypadkach jak opisał p.Stanisław.
Jeszcze co do zasad obrączkowania; Pisze P.Stanisław ,że"Zasady obrączkowania są w całej Federacji Europejskiej surowo przestrzegane. Wynika to z zasad, które zostały przyjęte. "Jakoś nie udało mi się znależć takich zasad w Polsce chociaż starałem się odszukać./Jeżeli jest możliwość pomocy w tym temacie to poproszę/
Może moja wiedza jest niewielka ale jako kandydat na członka związku staram się śledzić i chciałbym wiedzieć jak najwięcej zanim zdecyduję się na wstąpienie.
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
SERAMA 
OPIEKUN DZIAŁÓW
Jacek Grobelniak.



Województwo: Kujawsko-Pomorskie.
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 25 Paź 2010
Posty: 469
Skąd: SKÓRZNO.
Wysłany: 2011-07-02, 14:31   
   Nr Tel.: 791-987-850


sebo, Obrączki z aukcji były związkowe EE ale 18 już nie mają w sprzedaży,należę do związku Włocławskiego dla seram mam związkowe obrączki ale nie przypuszczałem że stanę się właścicielem wysokiej klasy kaczek krajowych i będę potrzebował dla ich potomstwa obrączki w macierzystym oddziale są do kupienia różne obrączki ale 18 brak jak pech to pech.

sroszkowski, Nie rozumiem jak to nie ma sensu obrączkowanie ptaków obrączkami z oznaczeniami EE ja mam takie obrączki dla seram pochodzą ze związku a nie z "bazaru" i według mnie ma to sens bo ptaki z taką obrączką mogę pokazywać na wszystkich Europejskich wystawach.
_________________
www.szpic-miniaturowy.pl

Mój temat w Spisie Hodowców:
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=12596
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-02, 14:38   

Przepraszam, pomyliłem się, czeski błąd. Myślałem o oznaczeniu "EU" a napisałem "EE".
Już edytowałem swój wpis.
 
 
sebo 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 86
Wysłany: 2011-07-03, 16:08   

SERAMA a skąd masz informacje ze są to obrączki związkowe (EE), ja sądzę że te obrączki sprzedawane na aukcji, podanej przez Ciebie nie są związkowe. Po pierwsze jak byś się dobrze przyjrzał na zdjęcie to jest widoczne EU, po drugie małżeństwo co sprzedaje te obrączki jest co tydzień na Żeraniu i miałem przyjemność rozmawiać z nimi, swego czasu kupowałem od nich obrączki nawet dostałem rabat.

Tak więc jak chcesz to kupuj, obrączki te (EU) są naprawdę dobrej jakości w tej chwili mam jeszcze kure co jest z 08r i nic się nie starło obrączka jak nowe ale na wystawie jak wspominałem jest BO.
_________________
http://www.kuryozdobne.vgh.pl/photogallery.php
Ostatnio zmieniony przez sebo 2011-07-03, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SERAMA 
OPIEKUN DZIAŁÓW
Jacek Grobelniak.



Województwo: Kujawsko-Pomorskie.
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 25 Paź 2010
Posty: 469
Skąd: SKÓRZNO.
Wysłany: 2011-07-03, 16:17   
   Nr Tel.: 791-987-850


sebo, Dzwoniłem pod podany nr.tel.kom. który jest w ofercie do której linku ja nie napisałem i pani mi powiedziała że są to obrączki związkowe EE ale nie ma już tych które mnie interesują.Obrączki nie związkowe mnie nie interesują bo to mija się z celem.
_________________
www.szpic-miniaturowy.pl

Mój temat w Spisie Hodowców:
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=12596
 
 
sebo 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 86
Wysłany: 2011-07-03, 17:38   

:) aż się dopytam czy oni mają/mieli obrączki związkowe bo aż mi się wierzyć nie chce.
_________________
http://www.kuryozdobne.vgh.pl/photogallery.php
 
 
nicto 
kury, ptaki wodne


Województwo: śląskie
Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 66
Wysłany: 2011-07-04, 21:54   

Po raz kolejny poruszana dyskusja na temat obrączek EE, oraz innych.
W innych tematach było wielokrotnie poruszane te zagadnienia.
Po pierwsze.
Ogólnie jest prowadzona ewidencja obrączek rozsyłanych przez PZHGR i DI do związków lokalnych, (gdzieś jest podana specyfikacja obrączek) w lokalnych związkach również powinna być taka ewidencja prowadzona.
po drugie
Obrączki z EE można nabyć tylko należąc do jakiegoś związku który jest w strukturach PZHGR i DI.
Jeśli gdziekolwiek indziej są dostępne takie obrączki, znaczy to że któryś hodowca należący do jakiegoś związku pobrał więcej obrączek na swoje nazwisko a później nimi handluje.
Po trzecie.
Na małych wystawach typu lokalne, sędziowie oceniają wszystkie ptaki posiadające znormalizowane obrączki, i mogą to być różne obrączki, na karcie oceny wyraźnie jest zaznaczane POKAZ, taki ptak niema prawa brać udziału w konkursie.
Natomiast na wystawach wyższych rangą takie ptaki w ogóle nie powinny być wystawiane, jednak jeśli już są to zazwyczaj mają na karcie oceny BO.
 
 
Dyvid 
Dawid Grzesik



Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 21 Maj 2010
Posty: 78
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2011-08-25, 11:44   
   Nr Tel.: 530-967-845


Witam .Mam może trochę dziwne pytanie . Przypuśćmy że kupuje od innego hodowcy ptaka obrączkowanego związkowymi obrączkami .Wystawiając go na wystawie zostanie on oceniony, czy potraktowany tylko jako pokaz ??.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14