Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mirek_60
2011-04-19, 18:54
Chów klatkowy
Autor Wiadomość
Modry1994 


Województwo: Zachodniopomorskie
Wiek: 29
Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 17
Skąd: Łobez
Wysłany: 2011-04-19, 17:02   Chów klatkowy

Co sądzicie o klatkowym chowie niosek? O warunkach w jakich żyją? Albo kaczki trzymane w klatkach, przymusowo tuczone na foie gras.
Ostatnio zmieniony przez AL 2011-04-20, 14:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2011-04-20, 14:46   

Modry1994, Co my o tym sądzimy ? Nie kupuj jajek z klasy 3, zwołaj ludzi aby ich też nie kupowali może coś zdziałasz.
Co do tuczenia kaczek i gesi na słynną wątróbkę - jest za dobra, za smaczna aby ludzie z niej zrezygnowali, tym bardziej, że to wyrób narodowy i Francuzi są z niego bardzo dumni.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
jamate 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 117
Wysłany: 2011-04-20, 22:39   

Modry1994, Tu bym rozdzielił te dwa problemy, bo kaczki i gęsi tuczone na stłuszczone wątroby są tylko dla ludzkiego kaprysu, i to jest okupione cierpieniem zwierząt "nadziewanych"" żywcem. Chów klatkowy kur prowadzony jest oczywiście z chęci zarobienia pieniędzy przez producentów jaj, ale pozwala reszcie społeczeństwa zaopatrywać się w tanie jajka. Od stycznia kolejnego roku mają być zmienione warunki w jakich przebywają kury w klatkach (ma im byc lepiej). Jeżeli zupełnie by zakazano chowu wtedy jajko musiałoby kosztować 1-2 zł za sztukę, a nie tak jak teraz w hurcie kilkanaście groszy, uwierz myślę że wielu ludzi nie byłoby stać na jajka, a często to jedno z niewielu źródeł białka w ich pożywieniu.
 
 
Tomek83 
MODERATOR



Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-04-20, 22:41   

Wszystko pięknie ładnie ale nie wiem czy ktoś widział jak zachowują się kury wyjęte z takiej klatki. Pożałowania godny widok...kura jest ptakiem ruchliwym, grzebanie ma w swojej naturze. Chów klatkowy jest po prostu okrucieństwem wobec zwierząt i nazywajmy rzeczy po imieniu.
_________________
Forum
akwarystycznne


Spis Hodowców http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9756
 
 
jamate 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 117
Wysłany: 2011-04-20, 22:50   

Tomek83, nie twierdzę, że nie jest mówię tylko że warunki te mają się polepszyć, i to jest pocieszające. A z drugiej strony ludzie chcieli by jeść mięso i jaja od zwierząt traktowanych humanitarnie, ale już zapłacić, to ceny jak z chowu przemysłowego.
 
 
krzysiek.1963 


Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 47
Wysłany: 2011-04-21, 08:12   

A dlaczego tak jest. Niestety w bardzo wielu domach ludzie odmawiają sobie bardzo wielu rzeczy (mowa o żywności). Spowodowane jest to brakiem pieniędzy na podstawowe produkty. Powody tego są różne: niskie zarobki, brak pracy itp. Niestety za media trzeba zapłacić, bo odłączą lub wyeksmitują. Wbrew pozorom w bardzo wielu domach ludzie zastanawiają się, czy kupić więcej tańszych produktów żywnościowych, czy mniej lepszej jakości. Jak się nie ma za co kupić jajek wiejskich, to kupuje się fermowe. Dobrze, że są takie tanie jajka choć metod ich produkcji nie pochwalam.
Ostatnio zmieniony przez krzysiek.1963 2011-04-21, 08:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-04-21, 09:01   

Kura z chowu klatkowego odkupiona z fermy


Uploaded with ImageShack.us

Tanie jajka , owszem . Co zjadamy razem z tym tanim jajkiem ?
Aby kury w chowie klatkowym żyły i niosły jajka to dostają przez cały okres swojego życia antybiotyki , preparaty na wątrobę , na zdrowe nogi , na serce i nerki , na stres i upały , stymulatory wzrostu , na poprawę apetytu , na jakość jajek - żółtek , i czort wie co jeszcze .
A my to już zupełnie za darmo dajemy swoim dzieciom , i rodzinie .

Ta sama kura po kilku tygodniach życia na wolności .



Uploaded with ImageShack.us

Ma dostęp do dużego wybiegu , je co znajdzie + ziarno . Żyje sobie bez stresu , kąpie w piasku . Jajek znosi znacznie mniej , ale żyje u mnie już 2 lata . To szczęśliwa kura , znosząca " szcześliwe " jajka .
A że takie jajka są droższe , no cóż . Mamy wybór .


Jeśli chodzi o tucz gęsi i kaczek , to o ile wiem , w Polsce jest zakaz takiego tuczu , oraz jest zakaz importu pasztetów produkowanych z wątroby tak tuczonych ptaków . Nie wiem , czy ten zakaz jest aktualny , ale kto ciekawy , może sam poszukać na to odpowiedzi .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-04-21, 09:20   

:) no cóż , są 2 strony medalu lub jak kto woli plusy i minusy. Kury w klatkach znają tylko takie życie ,że jedzą ,znoszą jajka itp. Wejście obcej osoby do kurnika powoduję totalną panikę. Po prostu one znają ten świat, jedzenie pod dziób, ciepło, odpowiednia ilość ilość światła na dobę. W gestii producenta jest zadbanie o ich zdrowie i produktywność. Jak by nie było to poniesione nakłady ledwie rekompensują zwrot inwestycji ale jak wspomniał krzysiek.1963 dobrze że są takie tanie jajka.
W końcu przy tej chorej globalizacji ludzi jeszcze stać na tanie jajka. Jeśli chodzi o jajka z wolnego chowu to tez bym nie była się taka pewna czy zdrowe, wiadomo jak skażone mamy środowisko i że większość hodowców ,,szczęśliwych kur" nie robi badania pod względem salmonelli a za co byłby ,,zgnębiony" producent. Znam sytuacje gdy kury zamykane są na cały dzień w komórkach , ba nawet w piwnicy bo gospodarze pracują z dala od miejsca zamieszkania. Wypuścić nie wypuści bo latają drapieżne ptaki, kręcą się lisy. Nasypie wiec zboża i paszy, doleje wody i to kurom ma starczyć w komórce na cały dzień aż ktoś je wieczorem wypuści na tak zwane ,,wyprostowanie nóg" i broń Boże aby się oddaliła. Potem jajka od takich kur sprzedaje jako wiejskie. Wiec czym się różni od chowu klatkowego. A co z tymi kurami w wolierach w końcu też zdane są na hodowcę czy je wypuści na zielony wybieg. Moim zdaniem zostawmy tych ,,producentów żywności" w spokoju bo za chwile okaże się,że to my będziemy ....
_________________
Jolek
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-04-21, 09:39   

Jolek , nawet kura żyjąca w komórce ma lepiej , niż kura z chowu klatkowego .
Kura w klatce ma dla siebie tyle miejsca , ile ma powierzchnia kartki formatu A4 .

http://www.youtube.com/watch?v=gHepWyDV0Xw

Nie dostrzegasz różnicy pomiędzy klatką , a wolierą ?
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
polikarp89 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 261
Skąd: Hyżne
Wysłany: 2011-04-21, 09:56   

Tak jak pisze kolega jamate sytuacja ma się poprawić od przyszłego roku kiedy to wejdą nowe przepisy mówiące o zwiększeniu klatki, zmniejszeniu w niej obsady, zapewnieniu "kącika" na znoszenie jaj, i coś w rodzaju grzędy, ale liczmy się z tym że cena jaj pójdzie w górę. Zresztą nie wszyscy hodowcy będą w stanie spełnić te wymagania i Ci słabsi będą musieli ogłosić kapitulację, więc przygotujmy się psychicznie na nowy cennik jajek po nowym roku.
 
 
 
hodowca 


Województwo: świętokrzyskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 94
Wysłany: 2011-04-21, 10:55   

Przecież nie musicie kupować jaj z chowu klatkowego. Wiele lepsze są wiejskie jajka i wcale nie są strasznie drogie ok 0,60 zł sztuka
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-04-21, 12:20   

hodowca napisał/a:
Przecież nie musicie kupować jaj z chowu klatkowego. Wiele lepsze są wiejskie jajka i wcale nie są strasznie drogie ok 0,60 zł sztuka

Otóż to . Zwłaszcza , że te tanie jajka w hipermarketach , najczęściej są importowane , co kładzie na łopatki rodzimych " jajcarzy " .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
jamate 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 117
Wysłany: 2011-04-21, 12:24   

BIANKA1, z tym to się nie do końca zgodzę, na dzień dzisiejszy to Polska eksportuje prawie 30% swojej produkcji jaj. A od przyszłego roku grozi nam import tanich jaj spoza UE np. Ukraina i Chiny - bo oni nie mają tzw. ustaw dobrostanowych, czyli ich producenci nie muszą inwestować w nowe klatki itd.
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-04-21, 13:27   

jamate napisał/a:
BIANKA1, z tym to się nie do końca zgodzę, na dzień dzisiejszy to Polska eksportuje prawie 30% swojej produkcji jaj. A od przyszłego roku grozi nam import tanich jaj spoza UE np. Ukraina i Chiny - bo oni nie mają tzw. ustaw dobrostanowych, czyli ich producenci nie muszą inwestować w nowe klatki itd.

Nie wiem czy eksportujemy 30 % jaj . Ostatnio czytałam , że 11 % . Za to faktycznie , po wprowadzeniu nakazu zmiany klatek , ceny jaj wzrosną , i będziemy mieli na rynku importowane tanie jajka .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Therion 


Województwo: Małopolskie
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 88
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-04-24, 17:52   

Dla mnie chów klatkowy to barabrzyństwo i jawne znęcanie sie nad kurami w świetle prawa. Argument o cenie mnie nie przekonuje , wiejskie jajka mogę kupić za 50-60 groszy sztuka, to nie jest dużo, zresztą ile tych jajek miesięcznie można zjeść. Powinni zakazać tego procederu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14