Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: SERAMA
2011-08-09, 22:31
sucha karma dla psów seniorów/szczeniaków - która ok?
Autor Wiadomość
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2011-03-08, 21:56   

Marka niewiele dla mnie znaczy, ważny jest skład i proporcja jakość-cena. Długie lata karmilismy psy karmą Darling, która wysokich lotów nie jest, tym niemniej 2 dogi [dorosłe, to jest ważne, bo szczenięta żywi sie nieco inaczej] dożyły na niej wieku jeden 16 lat drugi 14 przy czym 14 latek nie umarł ze starości tylko na skutek nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście dostawały tez inne rzeczy, ale Darling to była baza. Później ta karma się zepsuła. Karmy z tzw wyższej półki oprócz ceny ;) mają też inną wadę mianowicie różne dodatki niekoniecznie potrzebne. Często taka karma tak naprawdę nie oferuje nic ponadto co mają tańsze linie, oprócz marki.. Dobry jest napewno Orijen, ale wersja dla psów przy tych ilościach które byłyby potrzebne jest poza moim zasięgiem cenowym. Także chyba faktycznie będę gotowała.. A suche będzie od czasu do czasu kupowane awaryjnie - przydaje się zwłaszcza jak ktoś ma zwierzat popilnować. Tylko jakis multiminerał/witaminę bym do tego gotowanego dodała, hm. Może sie cos ze składu z paszami nada, mają takie różne mixy dla cielaczków itp.. w kilogramowych paczuszkach.

Ann a gdzie kupujesz te tchawice? Z mrożeniem świetny pomysł, można by zrobić na cały tydzień i faktycznie tylko odmrażać.
Pamiętam, że kiedyś widziałam gdzieś ten Brit, wyglądał całkiem nieźle. Może akurat nada się na awaryjną, a duże ma granulki? Te z małymi granulkami o wiele lepiej i szybciej nasiąkają wodą.
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
Ostatnio zmieniony przez ShowGirl 2011-03-08, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2011-03-08, 23:16   

Ja nigdy sie nie zastanawiałam nad składem suchej karmy.długi czas karmiłam najtańszą karmą z lidla,bardzo mu smakowała.Ostatnio kupuje Pedigree to też mu smakuje do tego daje mu frolic lub chapi.Oprócz tego gotuje mu ryż z miesem drobiowym skrzydelka lub szkielety z tym że usuwam kości bo nie może juz ich jeść.No i awaryjnie kiełbasa dla psa i puszki z chapi i pedigree.Ogólnie pies zdrowy oprócz poczatku prostaty i problemów z stawem biodrowym na które bierze leki.Ma 11lat i setki km przemaszerowanych ze mną:)
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
Ann 



Województwo: lubuskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Cze 2008
Posty: 374
Wysłany: 2011-03-08, 23:25   

ShowGirl napisał/a:
Ann a gdzie kupujesz te tchawice? Z mrożeniem świetny pomysł, można by zrobić na cały tydzień i faktycznie tylko odmrażać.
Pamiętam, że kiedyś widziałam gdzieś ten Brit, wyglądał całkiem nieźle. Może akurat nada się na awaryjną, a duże ma granulki? Te z małymi granulkami o wiele lepiej i szybciej nasiąkają wodą.

Tchawice kupuję normalnie w markecie. Czasem mają nie zmielone i tu już jest gorzej, bo pociąć jest trudno. Takie mielone jest bardzo tłuste, ma chrząstki i nie ma kości. Chociaż porcje rosołowe tak naprawdę też się tak rozgotują, że jakiś twardych kości też nie ma. Raz sąsiad dał mi porcje kacze. Masakra. Nie dość, że śmierdziało w całym domu, to jeszcze kości dalej były twarde i nie dało się podzielić.
W sumie aż tak drogo nie wychodzi kupić ćwiartki z kurczaka czy skrzydełka. Wszystko pięknie się rozgotuje.
Gotuję raz w tygodniu w dużym garze. Taka porcja z pojemnika 1l wystarcza psu na 1 dzień. Pojemników wychodzi mi zazwyczaj 6-8. Rano dostaje pół + suche i wieczorem to samo. Nie moczę suchej karmy, tylko mieszam razem z gotowaną. Nie wiem czemu tak wszyscy mówią, że nie wolno. Pies tak je od lat, a ma już 7.
Nie trawił natomiast kaszy jeczmiennej. Sierść mu zmatowiała i był przebiałczony, dostał łupieżu.
Brit jest i z dużymi i małymi granulkami, więc spokojnie dopasujesz. Mi worek wystarcza na ok. miesiąc. Zamawiam w necie, bo jest taniej i nie muszę tego dźwigać.
Monia napisał/a:
karmiłam najtańszą karmą z lidla,bardzo mu smakowała.

Bo one mają po prostu dodatki, które smakują. Tyle, że mało wartościowa jest.
Miałam porównanie. Kiedyś mój pies uciekł, a właściwie go ktoś wywiózł. Zanim go odnalazłam (to długa historia :-) ), był karmiony właśnie Chapi. I wystarczyło tych kilka dni, żeby pies już inaczej trawił i może nie wyglądał, bo to za krótki czas, ale odchody i inne rzeczy były juz nie takie.
A patrząc na skład puszek, nawet tych droższych stwierdzam, że taniej i zdrowiej kupić po prostu mięso a nie coś co ma 4% mięsa.
Monia napisał/a:
Ogólnie pies zdrowy oprócz poczatku prostaty i problemów z stawem biodrowym na które bierze leki.Ma 11lat i setki km przemaszerowanych ze mną:)

Na prostatę to niestety, ale w pierwszej kolejności robi się kastrację. Tyle, że w tym wieku to różnie już bywa. Kolegi pies po operacji marniał w oczach i w końcu musieli go uśpić. Gdyby wykastrowali go wcześniej, to nie byłoby takich problemów i pewnie by żył.
_________________
orpingtony, cochinka miniaturowa, leghorny, nioski jarzębiate, perliczki białe i lawendowe :-)
----------------------------------------------------
szukasz zwierzaka dla siebie? -----> http://azg.org.pl
Ostatnio zmieniony przez Ann 2011-03-08, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
paskudka 



Województwo: zachodniopomorskie
Wiek: 44
Dołączyła: 12 Gru 2009
Posty: 119
Wysłany: 2011-03-08, 23:34   

Witam.Ja tez dorzuce moje obserwacje.Najlepsza karma dla moich psow to Royal Canin Adult (lub Junior) Maxi ,ale niestety jest bardzo droga.Mam owczarka i boksera.I przez pierwszy rok zycia czy nawet dluzej karmilam je Royalem mieszanym 50%/50% z Purina Dog Chow.
Teraz przy zakupie karmy patrze na sklad.Najwazniejsze dla mnie to bialko,tluszcz i wilgotnosc.Tluszcz musi byc powyzej 10%,ale najlepiej okolo 15%.Wilgotnosc karmy najlepiej minimalnie 10%.Wtedy widze,ze karma jest chetnie jedzona i psy sie dobrze czują.
Najnizszej jakosci karmy to Chappi,Pedigree,Frolic.
 
 
Ann 



Województwo: lubuskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Cze 2008
Posty: 374
Wysłany: 2011-03-08, 23:51   

RC też dość często uczulają. A białka też nie może być za dużo. Zwłaszcza dla psów nadpobudliwych, agresywnych.
I tak sobie myśle, że nawet najdroższa karma nie zastąpi zwykłego mięsa i kaszy czy ryżu. To producenci wmawiają wszystkim, że ich karma jest taka cudowna. Pies, kot - to zwierzęta, które były przystosowane do zdobywania pozywienia. A zwłaszcza kot powinien jeść zwykłe mięso, a nie coś co ma kilka procent mięsa niewiadomego pochodzenia tak naprawdę. Jeśli kupuję coś w sklepie dla ludzi, to i dla psa bedzie dobre.
Dlatego nie szaleję z drogimi karmami, bo tego nie sprawdzimy co oni tak naprawdę tam robią i co dodają. Zazwyczaj wybieram te średnie. Omijając Chapi, Pedigree i inne podobne. Jeśli ktoś tyle wydaje na reklamy, to jego karma wcale nie jest taka dobra najwyraźniej.
Widzieliście kiedykolwiek reklamę RC czy Animondy w telewizji?
_________________
orpingtony, cochinka miniaturowa, leghorny, nioski jarzębiate, perliczki białe i lawendowe :-)
----------------------------------------------------
szukasz zwierzaka dla siebie? -----> http://azg.org.pl
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-03-09, 06:03   

:) na temat suchej karmy się nie wypowiem. Zmieniam ja co paczkę aby urozmaicić psu który i tak sobie ustawił dzień ,że suche je tylko rano. Lubi też kocią suchą karmę.Na tydz. zje tego suchego ok 3 kg. Natomiast robię tak jak koleżanki powyżej. Gotuję jednorazowo na jarzynach porcje rosołowe lub grdyki lub płuca i dokładam ryż lub makaron bo moja jakoś za kaszą nie jest i mrożę w pojemnikach po maśle. Często dostaje surowe jajko lub przesmażone z jakąś resztką kiełbasy a wieczorem przymusowo żąda kość.Kupuję całe krzyże schabowo - karczkowe które nie są przesadziście oskrobane z mięsa i dziele po 2 kości.Nieraz ta kość musi poleżeć ze 2 dni aby zjadła choć zazwyczaj dziennie zjada swoją dolę. Ponieważ hoduję kaczki to ma wątróbki które uwielbia przesmażone z cebulką. Jako ciastko traktuje świeży chleb a szczególnie chrupką piętkę. Tak więc sucha karma jest stale w misce i sobie ją dozuje ale woli jednak bardziej naturalne jedzenie. :P
_________________
Jolek
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-03-09, 07:25   

Koszmaria napisał/a:
BIANKA1 napisał/a:
Ja kupuję RC CLUB . Jest znacznie tańsza od zwykłej RC , ale równie dobra . Moje psy są stare i po przejściach , a jedzą tą karmę i nie maja problemów zdrowotnych .

http://allegro.pl/listing...B&category=1528

Post wygaśnie jutro , bo nie wiem czy wolno wklejać niby reklamę :hmm:

rc w ogóle jest taki sobie-jest pierońsko drogi,a skład się pogorszył...
przynajmniej kocie to od dobrego półrocza taki tylko TROCHĘ lepszy whiskas...


Bo to ta sama firma produkuje , więc równa w dół :diabel::

ShowGirl , 16 letni dog to ewement na skalę światową . Ja mam dobermana który skończył 11 lat , co jest swoistym rekordem :d


Monia
, na problemy z prostatą pomaga kastracja . Moje psy sa wykastrowane od szczenięctwa . Nawet te rasowe .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2011-03-09, 11:03   

Bianko nasza dobermanka w maju będzie miała okrągłe 13 :) W dalszym ciągu jest całkiem sprawna, ale widzę, że coś zaczyna się powoli dziać i dlatego chcę zmienić karmę.. Mamy niezłe doświadczenie w psim geriatryku :D Także mam doświadczenie w gotowaniu dla naprawdę staruszków psów [to trochę inaczej wychodzi niż dla młodszych], i w dbaniu o psy z rasową skłonnościa do skrętu. Ale dla takich w średnim wieku to juz mniej, dlatego zawsze ciekawie się wymienić pomysłami.

Kurcze nigdy nie widziałam w marketach tych tchawic i w ogóle podrobów oprócz wątróbki.. Chyba źle patrzę, trzeba będzie sie przyjrzeć.. A jaki to market był?

Z kastracja psów w starszym wieku jest taki problem, że jeśli pies był aktywny seksualnie może dostać depresji. Ponad rok temu wykastrowaliśmy naszego psa, znaleźnego, bo naprawdę przeginał, potrafił pójść na wycieczkę, wrócić w środku nocy jak było -25 z soplem na odpowiedniej części ciała, i jak już skończył dygotać, rozpuścił lód i się najadł znowu chciał na wycieczkę:> I nie powiem, pierwsze parę miesięcy psychicznie nie wyglądał ciekawie, zwłaszcza jak inne psy tutejsze wiejskie przychodziły go obwąchać, docierały do "końca" wytrzeszczały oczy i spieprzały z wrażenia z podwiniętym ogonem. Serio. Ale widzę, że już się pozbierał. Teraz spacer trwa pól godziny max godzinę i polega na dokładnym obejściu i obsikaniu włości;)

Ann: co do reklamy RC - marketing szeptany to tez marketing;) Rc ma ofensywę u weterynarzy, w schroniskach i na kocich forach, to mocniejsze uderzenie niz jakby w tv się puszczali;) Loyal Canin jak mówiła znajoma;) No i wiadomo co mięso to mięso.. Mleko zresztą też, itp nabiał, o ile pies dobrze to trawi. Te kacze jak śmierdziało przy gotowaniu, to były zwyczajnie zepsute.
Cytat:
Jeśli kupuję coś w sklepie dla ludzi, to i dla psa bedzie dobre.
a z tym to nie zawsze tak jest, solonego i przyprawionego nie można.
Tak juz ogólnie : jak mówiłam, moim zdaniem drogie karmy wcale nie muszą być dobre.. a tanie nie muszą być złe, niestety faktem jest, że od jakiegoś czasu szukam dobrej taniej i nawet jak się coś pojawi, po max 4 miesiącach do pół roku schodzą z jakością w dół i już sie taka karma nie nadaje:/ Tłuszcz nie jest priorytetem, aczkolwiek faktycznie te takie tłustsze granulki lepiej wyglądają, ale nie jest to regułą. My kupujemy smalec niesolony w kostkach i w zimie dodajemy do karmy, żeby kalorie lepiej wchodziły. Pierwsze co zawsze sprawdzam, to czy karma nie śmierdzi. Jak mi pachnie niedobrze - odpada. I nie chodzi o to, żeby nie wiadomo czym pachniała, zapach ma być neutralny po prostu. Czuć to zwłaszcza po zalaniu porcji karmy wrzątkiem, i jak juz nasiąknie i wystygnie, miesza się, i czuć co jest grane.


Ale sie rozpisałam @@
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-03-09, 17:25   

Fakt , że niektóre karmy po namoczeniu w ciepłej wodzie pachną ...............szczochami :diabel:: Moje psy jakoś nie dostały depresji po kastracji , a czy wcześniej były aktywne seksualnie , to nie wiem , bo miewam głównie psy z odzysku o nie znanym pochodzeniu ;) Ja kastruje wszystko jak leci bez względu na wiek . Chyba że są inne problemy zdrowotne . Kłopoty z sercem , małopłytkowośc , grzybice i podobne sprawy . Wszystkie czworonogi są u mnie bezpłciowe :diabel:: Wiąże sie to też z odpowiednią karmą . Karma musi być niskokaloryczna , a w przypadku kocurów przeciw struwitowa .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Koszmaria 


Województwo: małopolskie
Dołączyła: 13 Kwi 2010
Posty: 7
Wysłany: 2011-03-17, 12:06   

a nie myśleliście o diecie BARF:>?
jest to alternatywa dla karmienia 'tradycyjnie'-czyli dla suchego i/lub gotowania.
karmi się mięchem surowym,mielonymi[!] kośćmi,zawartością żołądka,owocami i warzywami.podobno,jeśli się porządnie psią dietę zbilansuje,to jest genialna-pies je mniej niż suchego/gotowanego,bo je własciwie samo mięso+dodatki.
http://www.barf.pl/
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2011-03-17, 12:35   

Barf sie nie nadaje dla moich:) Ogólnie jest ok jak się ma dostęp do taniego mięsa i dobrej maszynki do mielenia;) Dla młodych, rosnących, czemu nie. Z owocami bym tylko nie przesadzała. Dla seniorów już się nie nadaje.
Swoja droga mogliby się nie wstydzić cennika;)
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
Ostatnio zmieniony przez ShowGirl 2011-03-17, 12:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
brcbdb 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 51
Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 7
Wysłany: 2011-03-17, 12:49   

a ja polecam MERADOG. niejadrozsza, bardzo dobra i spory wybor. do tego niemiecka jakosc a oni nie babraja sie w g...
z tego co wiem, karmi tym swoje psy bundeswera

http://meradog.pl
Ostatnio zmieniony przez brcbdb 2011-03-17, 12:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2011-03-17, 13:18   

Przeczytałam skład tego Meradoga i powiem Ci tak, w zasadzie niczym się ta karma nie wyróżnia, na plus to to że zapewne jest świeża jeśli pilnują jakości:). Troszeczkę za droga biorąc pod uwagę skład/analize do ceny. Jak widzę napis "premium" na karmie dla zwierząt to włącza mi się światełko ostrzegawcze;) Aczkolwiek dziękuję za propozycję.:)
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
brcbdb 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 51
Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 7
Wysłany: 2011-03-18, 11:17   

do uslug :)
kazdy ma swoje "ale" i kazdemu odpowiada cos innego i dzieki temu taka roznorodnosc na swiecie :)
z tym super premium to od niedawna... z duchem czasu poszli. kiedys mieli matowe papierowe wory i psom smakowalo podobnie. ale czasy sie zmieniaja, na polkach bardziej kolorowo wiec i tu chyba nie mieli wyjscia.
ja moja dorosla karmie i wyglada na zadowolona choc okrutnie lajza wybredna!
 
 
Koszmaria 


Województwo: małopolskie
Dołączyła: 13 Kwi 2010
Posty: 7
Wysłany: 2011-03-18, 13:59   

ShowGirl napisał/a:
Barf sie nie nadaje dla moich:) Ogólnie jest ok jak się ma dostęp do taniego mięsa i dobrej maszynki do mielenia;) Dla młodych, rosnących, czemu nie. Z owocami bym tylko nie przesadzała. Dla seniorów już się nie nadaje.
Swoja droga mogliby się nie wstydzić cennika;)


kwestia wiedzy-są ludzie którzy już starsze psy z kiepskimi wynikami morfo na tę dietę przestawiali i osiągali sporo tą zmianą diety.
kwestia wiedzy,kwestia chęci i czasu...i funduszy na początek,bo oprócz mięcha i inszych produktów żywieniowych trzeba to wszystko suplementować.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13