Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa odmiana barwna czubatek brodatych - czerwona
Autor Wiadomość
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-07-03, 10:41   

Tylko niebieski kolor nie jest utrwalony... i wyjdzie duży rozrzut kolorystyczny
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-07-15, 20:07   

Kiedyś miałem myśl, aby zrobić czubatkę srebrna niebiesko obrzeżana. Przez pewien czas srebrna kurka siedziała z niebieskim kogutem, lecz pech chciał, że jajka od tej kurki trafiły pod kwokę, która z 20 jajek wychowała tylko 6 kurczaków. Pośród tych maluchów trafił się jeden taki zupełnie inny, pozostałe były z jajek od czarnych kurek, wiec były w kolorze czarnym i niebieskim,. Tak wiec zaciekawiony, co wyrośnie z tego indywiduum, obserwowałem go codziennie oglądając piórka, czub itd.
Dzisiaj chciałem wam pokazać już dość podrośniętego kogucika, który jest bardzo podobny do pewnego zeszłorocznego malucha, który niestety padł, zimą. Tam ten jednak miał czarny ogon, i po jesiennym pierzeniu miał ładne bardzo cienkie cierne obwódki na piórach.
Natomiast ogon tego kurczaka, jest jasny z ciemnymi przebarwieniami. Jestem ciekaw, co wyrośnie z tego kuraka, może czubatka cętkowana? Albo jest to kolejny wybryk natury?

IMG_4181.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 680 raz(y) 41,83 KB

IMG_4184.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 645 raz(y) 37,85 KB

 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-07-15, 20:15   

Jaki ładny kurczak może gdyby za dziewczyny dostał niebieską kurę i srebrzystą to może by coś ciekawego wyszło a maluch ma ciekawe upierzenie i jest śliczny :D
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-15, 20:58   

Jest to najprawdopodobniej najnormalniejsza w świecie czubatka polska srebrzysta. Młode kurczaki u czubatek polskich złocistych i srebrzystych w pełni pokazują swoje obrzeżenia dopiero przy ostatnim jesiennym pierzeniu. Młodzież jest bardziej cętkowana niż obrzeżona.
Najprawdopodobniej też jeden z czarnych rodziców miał wśród przodków jakiegoś osobnika srebrzystego. Kojarząc czubatki czarne ze srebrzystymi w pierwszym pokoleniu wyjdą Ci kurczaki niemal całkowicie czarne z pojedyńczymi srebrzystymi piórami w obrębie szyi. Dopiero kolejne krzyżowania "umożliwiają" powrót do barw wyjściowych. I to jest właśnie ten rezultat.
Przetestowałem powyższy wariant na własnym organiźmie, dlatego tak się mądrzę. Hodowcy niemieccy w taki sposób "poprawiają" odmianę srebrzystą.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-07-15, 21:02   

Dziękuje za rozwianie wątpliwości, jestem naprawdę ciekaw, co z niego wyrośnie.
 
 
spicifer 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 279
Wysłany: 2007-07-17, 19:44   

Mateusz, kurczak będzie cętkowany, podobnie jak ta kurka: pets.webshots.com/photo/1046623374033791576mvJDAQ
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-07-17, 22:19   

Krzysiek dzięki, a czy możesz powiedzieć czy da coś się z niego zrobić?
 
 
spicifer 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 279
Wysłany: 2007-07-17, 22:37   

To trudne pytanie, nie potrafię Ci powiedzieć, czy można zrobić to coś z tego jednego osobnika, a pewnie chciałbyś wyhodować czubatki cętkowane?
Ostatnio zmieniony przez spicifer 2007-09-10, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-18, 14:26   

A to są moje "czyste' czubatki srebrzyste w wieku około 5 tygodni. (Sygnatura zdjęć "moje eksperymenty
" jest myląca, bo zdjęcie pochodzi z katalogu gdzie mam inne eksperymentalnne kurki)
Patrz to co napisałem wyżej.
Na poniższych zdjęciach jasna kurka, ciemny kogut.
Widać wyraźne "przemazy", które z wiekiem będą znikać. Wcześniejsza selekcja w obrębie odmian srebrzystej i złocistej jest obarczona dużym błędem poniewać dopiero ostatnie zimowe pierzenie pokazuje co kurki są warte.

moje eksperymentyIMG_9634.jpg
5-cio tygodniowy kogucik czubatki polskiej srebrzystej w ciemnym typie.
Plik ściągnięto 8211 raz(y) 20,14 KB

moje eksperymentyIMG_9624.jpg
kurka srebrzysta w wieku około 5 tygodni w jasnym typie. U młodzieży nie ma jeszcze wyraźnie wykształconych łusek.
Plik ściągnięto 8211 raz(y) 19,15 KB

 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-07-18, 14:39   

Trochę historii tego kurczaka: dziatkami jego są srebrny kogut i złota kurka. Z tego związku wykuły się 3 kurczaki, ciemny kogut, z jasnym czubem i grzywa, bardzo jasny kogucik, który zima padł, oraz matka tego kurczaka, która, w odróżnieniu od braci ma prawidłowo wykształcona łuskę. Ojcem tego kurczaka jest najprawdopodobniej niebieski kogut, chociaż w Wolierze był też czarny kogut, lecz był napastliwie odganiany od tej kury przez niebieskiego.
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-24, 21:50   

Ja chciałem wrocic do tematu czubatek czerwonych. Mi sie wydaje ze kierunek krzyzowania F1 czarna brodata + bezbroda czerwona z turyngijskiem czerwonym jest całekim dobry. Widze to po przychowku w odchowalniku. Wkszoas osobnikow jest czerwona tylko ma kiepski czubek ale sa tez osobniki z ładnym czubem ale one niesa juz wtedy takie czerwone. Planuje w przyszłym sezone pokrzzyowac te osobniki ze soba. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jestem dobrej mysli :) Ale zastanawiem sie tez nad pokrzzowaniem osobnikow czerwonych z kiepskiemi czubami + kogut czubatki złocistej. Co o tym sadzicie :?:
Ostatnio zmieniony przez kacpisułtan 2007-07-24, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-24, 22:17   

Kacper, lejesz mi miód na serce.
Moim zdaniem w drugim pokoleniu powinno się skrzyżować najbardziej czerwone mieszańce ze soba. Będzie duży rozrzut kolorystyczny ale to normalne. Potem, jeżeli w pokoleniu F2 rezulatay nie będą zadawalające to jeszcze raz należy zastosować taką samą krzyżówkę. Jeżeli za rok jednak się okaże, że wyjdą czubatki prawie czerwone, to trzeba wtedy najlepsze egzemplarze połączyć znowu z czystą czubatką czarną, aby wyeliminować grzebień.
I tak aż do skutku.
Możliwe, że przez wiele lat.
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-25, 10:27   

Co ciekawe niktóre po turyngijskim niemaja wogole grzebienia, ale trafiaja sie osobniki ktore go maja. Tylko co jescze zrobic z tym czubem zeby go doprowadzic do porzadku :?:
 
 
spicifer 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 279
Wysłany: 2007-09-04, 18:17   

Jak pisałem 2007-07-17, srebrzysty kogucik Mateusza, którego Mateusz podejrzewał, że nie będzie miał łusek rzeczywiście ich nie posiada (ostatnie fotki Mateusza wklejone do albumu: http://www.forum.woliera....p?pic_id=2177).
Ostatnio zmieniony przez spicifer 2007-09-10, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-04, 21:19   

Cytat z artykułu Franka Peschke zaczerpnięty z Wydania Specjalnego "Woliery" Kury Czubate, strona 118, wiersz 22 od góry.

"Gdy krzyżuje się zwierzęta jednolicie ubarwione, na przykład czarne albo w dzikiej odmianie barwnej , wszystkie kurczęta wyglądają tak samo. Inaczej rzecz się ma w przypadku czubatek łuskowanych - tu każda kurka wygląda inaczej, a na dodatek ich ostateczny wygląd można dokładnie określić dopiero po ostatnim pierzeniu, przez co szybko zaniechuje się kolejnych lęgów."

Frank Peschke jest hodowcą z prawie 40 letnim doświadzeniem w hodowli czubatek polskich. Szef niemieckiego klubu hodowców kur karłowatych (paduaner) i jedwabistych. Wieloletni sędzia międzynarodowy i tak zwany "ekspert" dla innych sędziów.
Wielokrotny mistrz Niemiec (Doutche Majster). Jego ptaki regularnie osiągały i osiagają championy na dziesiątkach niemieckich i holenderskich wystaw. Niekwestionowany światowy autorytet wielu ras kur. Autor kilku książek i wielu artykułów prasowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17