Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa odmiana barwna czubatek brodatych - czerwona
Autor Wiadomość
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-20, 14:56   Nowa odmiana barwna czubatek brodatych - czerwona

W tym sezonie rospoczyna prace nad wyhodowaniem nowej odmiany barwnej czubatek brodatych, a mianowicie odminy czerwonej. Na początek otrzymałem od pana Stanisława Roszkowskiego stadko mieszańców białoczuba czerwonego i czubatki polskiej czarnej(brodatej) i do tego kogutka i kurke turyngijskich. Turyngijskie będą mi potrzebne do utrwwalenia w kurkach koloru czerwinego. Pierwszym celem jest pomieszanie między sobą wszyskich wyżej wymienionych osobników i wyselekcjonowanie młodych króre będą najbardziej czerwone i beda posiadały brode a nie dzwonki. I tak cały czas przez kilka lat aż do wyeliminowania koloru czarnego, dzwonków i białych piór w czubie.

W temacie będe się starał relacjonować wm przebieg prac hodowlanych. Jeśli tylko zakupie aparat zaczne dołanczać zdjęcia.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-20, 15:10   

Na temat wyhodowania odmian barwnych - czerwonej i zółtej - toczyłem czhyba na forum czubatki polskiej spór ze spificerem. Dobrze byłoby abyś zaznajomił się z naszą wymianą zdań.
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-06-09, 20:42   

I jak tam, ile młodych już się wykluło :?: A może już widac jakieś ciekawe efekty :?:
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-10, 11:04   

No troche juz jest młodych a w inkubatorze jescze jeden lęg :D Kilka okazow jest bardzo fajnych. Według mnie beda cale czerwone ale beda miały niewielki czub (w stylu irokeza :P ) . I teraz te osobniki bede krzyzował najprawdopodobnij z ich matka lub z rodzenstwiem z z ładnym czubem. Sam jestem bardzo ciekaw co to z tego wyjdzie :d Kogutek turyngijski pracuje cały czas :P Jak młode troche podrosna i opracuje dlasza srategie to wstawie foty.
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-06-30, 17:18   

Według mnie powinno sie skrzyżować czubatkę brodatą (białą) i białoczuba (czerwonego) . Jeśli by wyszły jako takie efekty to kurczęta z tego lęgu skojażyć między sobą i naj bardziej podobne do czubatek brodatych sparować z czubatkami białymi i tak przez kilka lat.
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-06-30, 17:46   

Z tego co wiem to są już wmiare ciekawe osobniki i teraz je między sobą najlepiej krzyżowac, może za jakiś czas będzie nam dane oglądac je na wystawach ;)
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-06-30, 19:21   

Wyjściem do większości odmian barwnych jest kolor kuropatwiany, lecz wśród czubatek go niema ( prace trwają – właśnie się lęgną, zobaczymy, co wyjdzie), tak, więc trzeba kojarzyć wszystko z kurkami czarnym. Biała odmiana jest ustępująca, na korzyść innych. Nie zawsze to, co by się wydawało proste takie jest. Jeżeli się gdzieś pomyliłem to proszę o poprawienie mnie przez bardziej zorientowanych.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-30, 21:27   

Krzyżowanie z białą odmianą nie ma sensu, bo "białość" wcale nie oznacza, że jakaś kurka jest biała. Gdyby była pewność, że dany osobnik jest dominujący, to i owszem, ale prawie na pewno większość polskich białych czubatek nosi w sobie ukryty "kolorowy" gen.

Przez trzy lata staram się wyhodować czubatki żółte i czerwone i efekty są raczej mizerne. Na temat tworzenia tych odmian była już dosyć obszerna wymiana poglądów między mną a spiciferem. Ja dotychczas szedłem drogą "przerzucania" żółtegi i czerwonego koloru poprzez czubatki polskie czarne. Na sto odchowanych młodych po dwóch latach kojarzeń odchowałem tylko 6 kurek o w miarę czystym ubarwieniu żółtym. W tym roku te 6 kurek kojarzyłem miedzy innymi z żółtym kogutem turyngijskim. Na dzień dzisiejszy nie mogę jeszcze ocenić, jakie będą tego efekty, bo kurczaki są zbyt małe. Ale rewelacji nie będzie.

Spicifer poradził mi natomiast, aby najlepsze zółte osobniki kojarzyć z czubatkami złocistymi. I tak też zrobiłem. Wykluło mi się około 20 młodych. Według jednak mojej wstępnej oceny ten kierunek nie jest właściwy. Poniżej wklejam zdjęcie kilkudniowego kurczaka z zestawu: żółta kurkaxkogucik czubatki polskiej złocistej. W żadnym przypadku nie będzie z niego czubatka polska żółta.

Ale jakoś jednak zachodni hodowcy przerzucają u innych ras kur kolor żółty i czerwony. W jaki sposób? Czyba raczej pozostaje żmudna i czasochłonna metoda przerzucania koloru żółtego i czerwonego poprzez kolor czarny.

niby zółty.jpg
Plik ściągnięto 12562 raz(y) 45,15 KB

 
 
spicifer 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 279
Wysłany: 2007-07-02, 19:07   

Niech się Pan ich nie pozbywa, są piękne
Ostatnio zmieniony przez spicifer 2007-09-23, 23:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-02, 22:28   

A wiec dobrze, skorzystam z rady. Nie pozbędę się na razie tego przychówku. Poczekam około dwóch miesięcy, oczywiście oznakuję ptaki, po drodzę zrobię trochę zdjęć, no i potem zobaczę co dalej. Tak dużo już pracy włożyłem w próby wyhodowania tych dwóch odmian barwnych, że nie ma sensu odpuszczać sobie tego wariantu "w pół drogi". Prędzej czy później muszą przyjść pozytywne wyniki.
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2007-07-02, 23:06   

A tak wyglądają moje prace nad Czubatką czerwoną, czy idę w dobrym kierunku?

zmHPIM3749.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 795 raz(y) 54,04 KB

zmHPIM3748.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 740 raz(y) 48,92 KB

zmHPIM3747.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 733 raz(y) 71,87 KB

zmHPIM3746.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 722 raz(y) 45,17 KB

zmHPIM3745.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 740 raz(y) 58,7 KB

zmHPIM3742.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 774 raz(y) 23,86 KB

 
 
spicifer 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 279
Wysłany: 2007-07-02, 23:24   

Aniu, musisz dążyć do uzyskania ptaków o barwie możliwie intensywnej.
Ostatnio zmieniony przez spicifer 2007-09-10, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-07-03, 08:03   

A jesli by przekrzyzowało sie tę ostatnią kurke Ani właśnie z czubatką złotą to jest szansa że w następnych pokoleniach młode bedą mialy czerwone ogony.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-07-03, 08:28   

A ja mam takie pytanie co do tworzenia nowych odmian barwnych, czy kolor na całym ciele musi byc jednakowy, czy to zależy od danej odmiany i są ustalone jakieś wzorce?
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
lamus2222 


Województwo: podkarpackie
Wiek: 39
Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 103
Wysłany: 2007-07-03, 08:38   

a sprubujcie żółto czubatke skrzyzowac z niebieska i pujda żółte mapewno jak nie wpierwszym pokoleniu to w 2 napewno
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15