Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie wybiegów
Autor Wiadomość
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-11-11, 16:31   Oświetlenie wybiegów

Co sądzicie o tym, żeby na wybiegach ptaków montować owietlenie ogrodowe na energie słoneczną? Miało by to na celu odstraszać drapieżniki i dać możliwość ptakom dostrzeżenia niebezpieczeństwa w ciemnościach.
A może skutek będzie zupełnie inny, tzn. światło będzie przyciągać drapieżniki, a same ptaki będą łatwiejszym celem...?
Jakie jest wasze zdanie an ten temat?
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-11-11, 18:55   

Mam oświetlenie w wolierach, ale używam go wyłącznie , kiedy wieczorem idę karmić, sprzątać, czy skontrolować czy wszystko w porządku:)

Wydaje mi się, że stałe nocne oświetlenie mogłoby ułatwić zadanie drapieżnikom, poza tym ptaki mogłyby być niespokojne. Oczywiście mogę się mylić, to tylko moje wrażenie :)
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-11-11, 21:08   

Ja myślę, że ptaki nie powinny bać się światła, jeśli sie do niego przyzwyczają, takie światło z lamp ogrodowych też nie jest mocne. A że ptaki słabo widzą w nocy w przeciwieństwie do drapieżników to mogło by to im pomóc...
 
 
bigaczzz 


Województwo: Opolskie
Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-26, 19:28   

Może odświeżę nieco ten wątek. Wielu uważa, że oświetlenie jest niezbędne dla ptaków, które jak już tutaj wspomniano kiepsko widzą w ciemności. Jednak czy przez zastosowanie nawet słabego światła w wolierze możemy ptakom jedynie zaszkodzić. Jak wiadomo w naturalnym środowisku, jedyną "żarówką" jest księżyc. Zauważcie, że gdy zaczyna się już powoli ściemniać, słychać jedynie sporadycznie śpiew ptaków i raczej olbrzymia większość siedzi już w gniazdach. Ale przechodząc do meritum, oświetlenie może jedynie zostać potraktowane przez zwierzęta drapieżne np. kuny za zaproszenie. A jak wiadomo pomysłowość niektórych z nich jest olbrzymia i nawet dobra siatka może okazać się zbyt słabą przeszkodą dla nich.
A tak nawiasem, warto jest czasem wstać na równi z wschodem słońca (co bywa czasem trudne ze względy na godzinę) i posłuchać porannych koncertów. Ptak to czego nie zrobił przez wieczór i noc, nadrabia rankiem dlatego oświetlenie jest zbędne i może jedynie ptakom zaszkodzić, a przy okazji narazić nas na utratę towarzyszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13